הפסקת הריון

"מעל 10,000 תינוקות נצלו עד כה מהפלה. מתוכם כ-130 בחודש האחרון"

מנהלת מחלקת אמ"א, קלינה שוורץ, מספרת על עבודת הקודש סביב השעון, על העזרה הבלתי נלאית לכל פונה בכל התחומים, על המקרים המשמחים ועל ההצלחות, וגם על הקשיים ועל המהמורות. לא מוותרים על אף אמא

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

בכלל לא קשה להשיג את קלינה שוורץ, מנהלת מחלקת אמ"א. היא ממהרת לענות לטלפון, שמא ואולי יש עניין של פיקוח נפש מעבר לקו, אך לשוחח איתה מעבר לעשר דקות בלי שבאמת יהיה עניין של פיקוח נפש באחד הקווים, התברר לי כבלתי אפשרי. קלינה, ביחד עם עשרות עובדות הידברות ומאות מתנדבות מכל רחבי העולם, מוסרת את נפשה 24 שעות ביממה, במלוא מובן המילה למען הצלת חיי תינוקות ולמען הצלת נשים הרות בתנאי חיים מורכבים מלעשות טעות גורלית. 

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מבהילים: בישראל מבוצעות עשרות אלפי הפלות בשנה, לא כולל את ההפלות לא רשמיות. ארגון הידברות, ה'מסתערב', כפי הגדרתה של קלינה על כל מה שקשור לזיכוי הרבים ולזיכוי עם ישראל, ראה את הנתונים הקשים, ומיד נקט בפעולה. הארגון מגיש עזרה וסיוע מכל סוג שהוא לנשים הנאלצות לשקול הפסקת הריון. לאחר פטירת מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, החליט הרב זמיר כהן, יו"ר ארגון הידברות, למסד את הפעילות למחלקה מיוחדת שתיקרא: "מחלקת אמ"א - אמא מצילה אותי".

כיצד הגעת לתחום?

"בס"ד אני עוסקת בזיכוי הרבים מזה שנים רבות. עסקתי בעבר במניעת הפלות עם הרב משה בן לולו והרב דוד גבאי. לשמחתי, התחלתי את עבודתי בארגון בהידברות במחלקת אמ"א לפני כעשר שנים".

מה אופי העבודה, מהן שעות העבודה שלך?

"שעות? זו עבודה בלי שעות. הנייד האישי שלי מפורסם בכל אמצעי התקשורת האפשריים 24 שעות. כל שעה היא לגיטמית. תמיד אשאל 'במה אפשר לעזור?', ואם אני לא יכולה לענות באותו הרגע, אני או אחת הפעילות חוזרות לפונים במהירות האפשרית. מדובר בהצלת חיים כפשוטו. חיי התינוק וחיי הוריו שיכולים להיהרס בהחלטה גורלית אחת שאין ממנה דרך חזרה".

מה משמח אותך במיוחד בעבודה?

"קודם כל הייעוד - לעשות רצון קוני. ההנאה היא להרגיש את שמחת הזולת, את הצלת הנפש ואת החיים, עוד אחד שזוכה להכיר את ריבונו של עולם. עוד לידה של תינוק בריא ושלם, לאחר מלחמות קשות על חייו בשלבי ההריון, כשכל הרופאים היו נגדו – זה ניצחון מתוק של החיים. אלו מקרים שניתן לחוש שהצלנו את הילד מתוך שלהבת האש. זו שמחה שאי אפשר לתאר במילים."

אבל בטח יש איזה משהו שקשה לך בעבודה, או מאכזב אותך

"קשה? אין כאן עניין של קושי. אנחנו לא קבלני הצלחות, ולא שואפים להישגים אישיים, כך שממילא אין מקום להתאכזב. יכול היה להיות מאכזב אם היה קורה מקרה שהיינו מפספסים, חלילה, הצלת חיים באוזלת יד, אבל מקרה כזה ב"ה לא קורה. הרי ידוע לנו שאת כל הכלים והיכולות הקב"ה מעניק לנו. אנחנו צריכים להשתדל בלב טוב ונכון להשתמש בכל כלי שניתן לנו, כי אלו הם חיינו ואורך ימינו.

 

מחלקת אמ"א חוגגת מיני סייט חדש. בואו לבקר ולשמוח איתנו על הצלת מעל 10,000 תינוקות. תינוקות רבים נוספים מועמדים להפלה. אל תעמדו מנגד. לחצו כאן לעזרה ושותפות או התקשרו 073-222-1333  052-955-1591

 

"ב-95% מהמקרים אנחנו מצליחים בסיעתא דישמיא לקחת חלק ולהשתתף בהצלת חיים"

כיצד ניתן לפנות למחלקה?

"באמצעות פניה ישירה לארגון הידברות בכל אמצעי התקשורת: מוקד טלפוני, אתר האינטרנט, פייסבוק, מייל, ווטסאפ, וכו'. כל פניה המתקבלת, זוכה ליצירת קשר מיידי. נציגה מהמחלקה יוצרת קשר עם האישה השוקלת את הפסקת ההריון, ושואלת אותה רק דבר אחד, אבל עם כל הנשמה: "במה אני יכולה לעזור לך?", ואנחנו מסבירים לה - כשאנחנו מתקשרים עם האישה זה הרבה יותר מאשר אריאלה ממפעל הפיס, כי אנחנו מציעים גם את העולם הזה וגם את העולם הבא. גם חיים וגם נפש.

מה הלחץ? מדוע הדחיפות הגדולה?

"משום שזו הצלת חיים ונפש כאחד. נפש האישה וחיי העובר – מקדשים את החיים. ברגע שאנחנו מקבלים דיווח על אישה הרה ששוקלת להפיל, זה בדיוק כמו להחזיק אצלך בידיים רימון עם נצרה משוחררת ביד מבלי לשחררו – אי אפשר לדעת באיזה מצב נמצאת האישה, ומתי היא מחליטה על הפסקת חיים. לא פעם קורה שאנשים פונים אלינו רק ברגע האחרון. חושבים: 'אולי יכעסו עלי אם אדווח...? לאלו החוששים לדווח אנו מציעים לחשוש רק מלשבת ללא מעשה ולהתבונן מהצד. זה כמו אדם שנמצא לפני סכנת חיים, ואנו שוקלים אם להזמין עבורו גורם הצלה... אולי אצליח לשכנע בעצמי? בינתיים הזמן אוזל, ופתאום רק כשהאישה כבר בדרך לבית החולים מתקשרים בהיסטריה. אין חכם כבעל ניסיון. אנחנו, בסייעתא דישמיא, כבר יודעים כיצד לגשת לעניין ומה נכון להגיד.

"לכל מקרה יש את הכלים שלו. אנחנו יוצרים קשר טלפוני או ביקור בית בהתאם לנגישות, עם הרבה הבנה ואמפטיה, ולא באים ממקום שיפוטי. יש מקרים לא קלים בהם אנו מסבירים לאישה: 'אם הקב"ה יחליט להפסיק את ההריון הזה, אני אשמח לא פחות ממך, אבל אל תהיי זו שבוחרת לשלוח ידה אל הנער ולקפד את חייו. למה שאנחנו נפסיק חיים, חלילה? הקב"ה יחליט מי לחיים ומי למוות. כעת היה לנו מקרה עם אישה שחיכתה לא מעט שנים לפרי בטן, ולאחר ציפייה ממושכת נתבשרה בבשורה טובה, אך עם בדיקות שגרתיות התברר כי העובר הינו בעל מום לא קל. לאחר ציפייה של שנים, פתאום ללדת תינוק פגוע. הרופאים החליטו על הפסקת הריון. שוחחנו עם האישה, וחיזקנו אותה באמונה, שכרגע הכי חשוב זה לעמוד בניסיון ולא להפסיק את חייו של הילד. אחרי מס' ימים, כשבדקנו לשלומה, היא הודיעה לנו - 'הקב"ה החליט בשבילנו. העובר הפסיק להתפתח ואין דופק'. היא המשיכה 'תארי לך שהיינו מפסיקים בעצמנו, חלילה, דקה אחת קודם, לא רק שלא היינו זוכים למצוות 'ובחרת בחיים' - 'לא תרצח' - היינו סובלים כל החיים מהפסקת חיים' – וזה היה רודף את כל הנוגעים בדבר.

"אני לא מסיימת את השיחה, והקשר הצמוד נמשך עד שאני מאבחנת שהנושא ירד מכלל החלטה של הפסקת חיים, והאישה אכן החליטה להשאיר את ההריון ולקבל את הסיוע והליווי שלנו בעז"ה. לאחר מכן, היא מקבלת ליווי וקשר קבוע וקשוב של עובדת מהמשרד, ובנוסף מלווה מקצועית המותאמת לצרכיה. כמו כן, אנחנו מעניקים שירותים מקצועיים של עו"ד, פסיכולוגית, מאמנת אישית, סיוע כלכלי ועוד, והכל בהתאם לצורך".

מהם תחומי הסיוע של המחלקה?

"אנחנו לא ממוסגרים או מתוחמים, זה עניין של 'כל עצמותיי תאמרנה'. כשמדובר בהצלת חיים ונפש אנחנו כאן בכל מובן. אנחנו מנסים לאבחן, עד כמה שניתן, מהו בדיוק הגורם המשפיע, אשר בעקבותיו האישה נאלצת להחליט על הפסקת הריון, ומנסים לסייע ולהשלים את הנדרש ואת החסר. העניין הוא לאבחן את מה שהיא צריכה, ולאו דווקא מה שהיא רוצה, ובכך לסייע לה להחזיק מעמד בתקופה מאתגרת זו. הרי זה לא נכון לעמוד מנגד ולהסביר לה שהיא צריכה להיות חזקה, מבלי לשאת איתה בעול ולהגיש לה את הכלים להם היא זקוקה על מנת להתחזק. הרי אם היא 'תעשה שרירים' על מנת להיות חזקה, זה לא יעזור. אנחנו כאן איתה בכל מובן ועניין בס"ד.

"גם לאחר הלידה אנחנו עם האישה בכל מה שהיא צריכה, עם המון הבנה. חשוב לנו שכל אישה תבין שאנחנו כאן בשבילה, ושותפים למצוות הצלת חיים. זה קשר של מצווה".

מהן מטרות הפעילות?

"המטרה פשוטה מאוד - שנזכה לקיים את רצון ה' יתברך. הצלת חיים, הצלת נפש וזיכוי הרבים בכללותו. גם כשנראה מבחוץ שהמצב הנוכחי לא מלבב, אנחנו לא כאן במטרה להביע את דעתנו או לנבא את העתיד, יש כאן עניין של עשיית רצון קוננו, ותמיד יש לשמוח בעשייה של הושטת יד וזיכוי עם ישראל. תמיד חשוב שנבין שאנחנו לא קבלני הצלחות – אנחנו כאן על מנת לעשות בהתאם ליכולתנו, ובארגון הידברות ב"ה היכולות והכלים מרובים, כך שזה מחייב.

"החזון איש זצוק"ל אמר: 'לפני מעשה - זה בידי בשר ודם, לאחר מעשה - זה בידי שמיים'".

אלו סיבות גורמות לאישה לחשוב על הפסקת הריון?

"הו", מחייכת קלינה. "יש אינסוף אפשרויות. מגיעים אלינו מקרים כמו: 'הרווחה תיקח אותו', או 'הרופא אומר שהתינוק יסבול או לא ישרוד'. גם מקרים כמו: 'אין לי איך להחזיק את הקיימים, איך אביא ילדים נוספים?', "הבחור עזב ולא לוקח אחריות", ועוד כיד הדמיון הטובה עליכם. כאן, במחלקת אמ"א, כבר לא נבהלים משום דבר. הקב"ה הקדים תרופה לכל מכה. אם באים בשם קיום המצווה לשמה, אזי בס"ד לכל דבר נמצא פתרון וישועה גדולה. אל נורא עלילה תמיד ממציא לנו עלילה לפתרון המצוקה. אבל, בשביל זה, צריך לרצות ולעשות לשם המצווה".

"יש לנו לא מעט מקרים של נשים, שמסיבה כלשהי עקב ההריון, הן הוצאו מבתיהן, ונותרו ללא קורת גג. הארגון, בשילוב סיוע חיצוני נוסף, דואג לנשים לדיור, לקהילה תומכת ולכל צרכיהן הפיזיים והנפשיים".

מה מייחד את הארגון שלכם מארגונים אחרים שעוסקים בנושא?

"לכל ארגון יש דפוסי התנהגות משלו. יש כללים, מה נותנים, כמה, איך ומתי. בארגון הידברות אין שום תיחום או מסגרת. אין 'סל' קבוע וממוסגר. אצלנו כל מטופלת מקבלת את מה שהיא צריכה, ולא משהו קבוע מראש שאולי גם לא נצרך על ידה. בהצלת נפשות זו בעיה לעשות תיחום וחשבונות, כי כשם שפרצופיהם שונים, כך מצבם והמקרים שונים, ואם נתאמץ, אזי נמצא את הפתרון לכל עניין. הארגון פועל בארץ ובעולם, כך שניתן לשלב יותר עזרים במצבים שונים ב"ה.

 

עד היום טיפלנו במעל 10,000 מקרים, ועוד לא נמצאה האמא שהתחרטה על הנולד

"בנוסף, יש לנו בארגון מאות פעילות, שעשו בעבר את הטעות הזאת, וכיום הן רוצות לכפר על מה שעשו באמצעות הסברה אישית לנשים אחרות למה כדאי להן להימנע מהצעד הנורא. אנחנו שומעים מהן שוב ושוב שהכאב על הצעד הזה לא משאיר בחיים אחר כך שום חלקה טובה. ישנם גם לא מעט גברים שמבקשים לתקן את חלקם.

"אנחנו מזמינים את כל מי שליבו פועם בו להשתתף במצוות הצלת חיים ונפש במחלקת אמ"א בארגון הידברות".

מחלקת אמ"א חוגגת מיני סייט חדש. בואו לבקר ולשמוח איתנו על הצלת מעל 10,000 תינוקות. תינוקות רבים נוספים מועמדים להפלה. אל תעמדו מנגד. לחצו כאן לעזרה ושותפות או התקשרו 073-222-1333  052-955-1591

תגיות:הפלותהפלהמחלקת אמאלידות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה