דמויות ביהדות

10 עובדות שרציתם לדעת על החזון איש, לרגל יום פטירתו ה-69

במה תלויה גאולת ישראל, למי אין עצב בעולם כלל? 10 עובדות על מרן ה'חזון איש', ממעצבי דרכה של היהדות החרדית בארץ הקודש לאחר השואה הנוראה

החזון אישהחזון איש
אא

1. הרב אברהם ישעיהו קרליץ זצ"ל, הידוע בכינוי "החזון איש" על שם ספריו, היה מגדולי הדור הליטאיים, מפוסקי ההלכה הבולטים וממעצבי דרכה של היהדות החרדית בארץ ישראל. הרב נפטר לפני 69 שנה, בט"ו בחשוון תשי"ד. 

2. לחזון איש הייתה תרומה מכרעת לעיצוב היהדות בדור שלאחר השואה. תרומתו מתבטאת במישרין בצורת התנהלותו של הציבור החרדי. הוא חיזק את תחושת חשיבותו של לימוד התורה למשך כל חיי האדם כאידאל. כמי שהיה "גדול הדור" בשעת המפנה שלאחר המלחמה, רוב הישיבות שהוקמו בתקופה זו בארץ ישראל קמו בברכתו ובעצתו. משום כך מייחסים לו הביוגרפים החרדים את התואר "אבי הישיבות בארץ ישראל".

3. הקפיד על שמירת ההלכה בכל פרטיה ודקדוקיה. החזון איש ראה בהתנהגות קפדנית זו ערובה ליראת שמים. מקרה מוכר של דקדוק ההלכה של החזון איש היה חיפושיו אחר זן אתרוגים ללא חשש הרכבה. בציבור החרדי התקבלה גישתו ברבים, וקיים ביקוש גבוה לאתרוגים מעצים שמוצאם מאתרוגים שהחזון איש בירך עליהם.

4. הרב אהרן בינה סיפר כי בווילנא, אמר לו הגאון רבי חיים עוזר גרודזינסקי זצ"ל: "לך לבית הכנסת ושם תמצא יהודי בשם ר' אברהם ישעיה. הוא יהיה גדול הדור ותזכור שאמרתי לך את זה היום". 

5. ר' אלימלך (מקס) שרייבר ז"ל, נילווה אל הרב מפוניבז זצ"ל לביקור אצל החזון איש. בשיחה עלתה השאלה לאילו מן התחומים יש לתרום כסף. אמר החזון איש למקס שרייבר: "כשבני-ישראל יצאו ממצרים, הם נצטוו לקשור את הכבש למיטה. מדוע דווקא למיטה? כך נרמז להם שגאולת-ישראל תלויה בטהרת המשפחה". בשל כך, הציע החזון איש לרב שרייבר שיתמסר לבניית מקוואות. ואכן, הרב שרייבר בנה 320(!) מקוואות במקומות שונים בעולם. 

6. החזון איש פעל במיוחד להחדרת תודעה רחבהלקיום מצוות התלויות בארץ ובעיקר מצוות השמיטה.

7. ספריו הם: "חזון איש", שהוא סדרת ספרי הערות, חידושים ופסקי הלכה וכן "אמונה וביטחון". מאגרותיו ומכתביו יצאו ספרים נוספים: "קובץ אגרות חזון איש", "קובץ מכתבים", "תשובות וכתבים ממרן החזון איש" ו"גנזים ושו"ת חזון איש".

8. בשם הספר "חזון איש" נרמז שם המחבר בראשי תיבות: אברהם ישעיהו. בשל צניעותו, לא חתם את שמו על ספריו, אלא חתומים עליהם מוציאיהם לאור. על ספרו הראשון חתום מעבר לדף השער אחיו הרב משה קרליץ ועל שאר ספריו – הרב שמואל גריינימן.

9. לחזון איש ולאשתו לא היו ילדים. נוסף לכך, החזון איש סבל ממכאובים רבים, והיה כל חייו בצער. למרות זאת, ידועה אמרתו: "אין כל עצב בעולם, למי שמכיר את אור האורות של האמת.

10. היישוב הקהילתי "בית חזון" נקרא על שמו. בנוסף, נקרא על שמו "שיכון חזון איש" בבני ברק, שבו מתגוררים כמה מתלמידיו המובהקים. במרכז השיכון עומד בית הכנסת לדרמן של תלמידי החזון איש, שנקרא במקורו על שמו, "בית הכנסת חזון איש" וכל מנהגי בית הכנסת נקבעו לפי שיטתו.‏ גם בזכרון יעקב נקראת אחת השכונות "שיכון חזון איש". במספר ערים בישראל קרויים על שמו רחובות, רחוב מרכזי בבני ברק, ובשכונת רמת שלמה בירושלים. שמו מונצח גם ב"כולל חזון איש", שהוקם בהכוונתו בחייו, ונקרא על שמו עם פטירתו. הכולל מונה מאות אברכים, ובראשו עמד אחיינו, הגאון הרב ניסים קרליץ זצ"ל.

סרטון נדיר של ה'חזון איש':

 
 
הרב אלימלך בידרמן בסיפור מיוחד על ה'חזון איש' זצ"ל:
 
תגיות:רבי אברהם ישעיהו קרליץהחזון איש

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה