דמויות ביהדות

אליהו הנביא: 10 עובדות מפעימות על מלאך ה’, מבשר הגאולה

האם פינחס הכהן הוא אליהו הנביא, האם יש בני אדם שזוכים שיתגלה אליהם? מקבץ עובדות מרתקות על אליהו הנביא

אליהו הנביא (צילום: shutterstock)אליהו הנביא (צילום: shutterstock)
אא

פרשת השבוע הנוכחית, פרשת פינחס, נקראה על שמו של פינחס בן אלעזר הכהן, שקינא לשם ה' והרג את נשיא שבט שמעון - זמרי בן סלוא. על פי רבים ממפרשי התורה, פינחס האריך ימים במשך 300 שנה, והוא אליהו הנביא. מקבץ עובדות מרתק שאולי לא ידעתם.

 

1. פנחס מפורסם בשל מעשה הקנאה שלו לשם ה' 

בעת הריגתו את זמרי בן סלוא, מנשיאי משפחות שבט שמעון, ואת כזבי בת צור, בת נשיא מדין, בשעת חטא פעור בשיטים. בעקבות המעשה, הוכרז פינחס ככהן מובחר: "הִנְנִי נֹתֵן לוֹ אֶת בְּרִיתִי שָׁלוֹם. וְהָיְתָה לּוֹ וּלְזַרְעוֹ אַחֲרָיו בְּרִית כְּהֻנַּת עוֹלָם", ולאחר פטירת אביו אלעזר מילא את מקומו ככהן גדול. לאחר מכן פיקד פינחס על 12,000 הלוחמים שנלחמו במדין כנקמה על המעשה בשיטים. פרשת "פינחס" בחומש במדבר נקראת על שמו. 

הרב אליהו עמר על אליהו הנביא ומצוות התוכחה:

 

2. פינחס האריך ימים מאות שנים, והוא אליהו הנביא 

כה דברי המדרש: "אמר רבי שמעון בן לקיש: 'הוא פינחס הוא אליהו. אמר לו הקב"ה אתה נתת שלום ביני ובין ישראל בעולם הזה, אף לעתיד לבוא אתה הוא שעתיד ליתן שלום ביני ובין ישראל, שנאמר: 'הנה אנכי שלח לכם את אליה הנביא'" (מלאכי ג, כג).

גם הרד"ק מפרש שפנחס הוא אליהו הנביא, שחי למעלה מ-300 שנה. את הנאמר בספר שופטים "וּפִינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן עֹמֵד לְפָנָיו בַּיָּמִים הָהֵם", מבאר הרד"ק כך: "ואמר ופינחס בן אלעזר בן אהרן הכהן מפני שלא יאמינו בני אדם כי אותו פינחס היה, לפי שיש לו משנותיו עד הזמן ההוא יותר מג' מאות שנה, לפיכך יחסו עד אהרן". ממשיך הרד"ק ומבאר את פשר אריכות ימיו המופלאה של פנחס: "וחיה זמן רב, כי האל יתברך הבטיחו בזה על אשר קנא בשטים, ואמר: 'הנני נותן לו את בריתי שלום' ואמר בריתי הייתה אתו החיים והשלום ועל פינחס אמר".

הרד"ק מציין עוד כי קיימת מחלוקת בחז"ל האם פינחס הוא אכן אליהו. כה דבריו: "ומקצת רז"ל אמרו כי פינחס זה אליהו, ומקצתם אמרו כי אליהו מבני בנימין היה ויש להם סמך בזה בדברי הימים".

 

3. אליהו הנביא הוא האיש היחיד, מלבד חנוך המוזכר בספר בראשית, שהכתוב מעיד עליו שלא מת, אלא עלה לשמים בעודו חי 

על כך נאמר "איש שלא טעם טעם מיתה וקבורה". כה מתוארת הסתלקותו בספר מלכים: "ויהי המה הולכים הלוך ודבר, והנה רכב אש וסוסי אש ויפרידו בין שניהם, ויעל אליהו בסערה השמים. ואלישע רואה והוא מצעק: 'אבי אבי רכב ישראל ופרשיו', ולא ראהו עוד". 

 

4. גם לאחר עלייתו למרום, קשריו עם שוכני ארץ, לא נותקו 

אליהו יורד לשליחויות בארץ החיים. הוא מגיע לעיתים מזומנות, כגון, בברית מילה או בליל הסדר. הוא מתגלה באופנים שונים לצדיקים ועתיד להתגלות לכל ישראל כמבשר הגאולה.

 

5. התגלותו של אליהו הנביא לבני אדם קרוצי חומר מכונה בשם "גילוי אליהו", שהוא דרגה מדרגות רוח הקודש שזוכים לה יחידי סגולה 

אליהו הנביא היה אורח תדיר אצל רבותינו התנאים, האמוראים, הגאונים ואף הראשונים. בזמן חז"ל היו התגלויותיו שכיחות, ידועות ומפורסמות.

הרב עמנואל מזרחי על אליהו הנביא והאישה הצרפתית:

 

6. בכל דור זוכים יחידי סגולה שאליהו הנביא מתגלה אליהם ומלמדם את סתרי חכמת הקבלה 

הרמ"ק, האריז"ל והבעל שם טוב זכו לגילוי אליהו. תלמיד הגר"א העיד שראה בין כתבי הגר"א ביאור הפותח במילים: "אמר לי אליהו זכור לטוב". הכתב סופר ציין בפנקסו אחת עשרה פעמים שזכה לגילוי אליהו. על כך נאמר בתנא דבי אליהו: "אמר אבא אליהו זכור לטוב: 'לעולם אין תורה מתפרשת אלא למי שאינו קפדן, אף אני איני נגלה אלא למי שאינו קפדן, אשרי מי שפגעו בו...'"

 

7. אליהו הנביא הוא השליח שיבשר על ביאתו של המשיח 

הפסוקים החותמים את מסכת הנבואה, מציידים את העם בהבטחה נבואית: "הנה אנוכי שולח לכם את אליה הנביא לפני בוא יום ד' הגדול והנורא". (מלאכי ג', כ"ג).

 

8. בגמרא במסכת עירובין נאמר שאליהו הנביא לא יופיע בשבתות ובערבי שבתות 

על כן מקובל להתפלל לבואו מיד במוצאי שבת. זהו המקור לשיר בסעודת "מלווה מלכה" במוצאי שבת את הפיוט המפורסם: "אליהו הנביא, אליהו התשבי, אליהו הגלעדי, במהרה יבוא אלינו..." הפיוט מיוסד על פי הא"ב ומתאר את פועלו של אליהו הנביא בעולם.

 

9. אליהו הנביא יסלול את הדרך לבוא המשיח בליבנו פנימה 

כפי שנאמר בפסוק (מלאכי ג', א'): "הנני שולח מלאכי, ופינה דרך לפני, ופתאום יבוא אל היכלו האדון אשר אתם מבקשים, ומלאך הברית אשר אתם חפצים". בבואו, יפרש אליהו הנביא את הקושיות שאין עליהן תירוץ. מחלוקות רבות בגמרא מסתיימות במונח "תיקו", שמשמעו "תשבי יתרץ קושיות ובעיות".

 

10. אליהו הנביא יערה על ישראל רוח טהרה וישים שלום בין אב לבנו, בין בן לאביו ובין כל ישראל לאביהם שבשמים 

כפי שנאמר (מלאכי ג', כ"ד): "והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם".

יהי רצון שנזכה לבואו במהרה בימינו אמן.

הרב יצחק בצרי מבקר במערת אליהו הנביא:

 
נהניתם מהכתבה? למדתם משהו חדש? ספרו לנו על כך בתגובות.
תגיות:אליהו הנביאגאולהפרשת פינחס

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה