שבת

האם מותר להשתמש בפלאפון כשעון מעורר בשבת

  • ו' חשון התשע"ה
אא

שאלה

שלום כבוד הרב, האם מותר לכוון/לנתק/להפעיל שעון מעורר בשבת? שמעיר את בעלי לתפילות? האם מותר להשאיר שעון מעורר בפלאפון שמתנגן במנגינה במטרה שיעיר אותנו? / שיזכיר לנו זמן מנחה או בדיקות טהרה לדוגמא? תודה וכל טוב.

תשובה

לכבוד השואלת, 

 פסק להלכה הגאון רבי משה פיינשטיין בשו"ת אגרות משה (חאו"ח ח"ד סימן ע), שלמנהג האשכנזים ההולכים לדעת הרמ"א, יש לאסור הפעלת שעון  מעורר בשבת, אם הוא קול שנשמע גם מחוץ לחדר שהוא נמצא בו. (אבל אם אין הקול חזק כל כך, ואינו נשמע אלא באותו חדר שהשעון נמצא בו, אף הוא כתב להתיר). 

אולם מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א [בתשובה שהובאה בספר ילקוט יוסף (שבת א' עמ' פט)] הביא דברי כמה אחרונים הסוברים שיש להקל בזה אף לשיטת הרמ"א. ועוד יש להוסיף על כך, שהרי רוב בני אדם אינם מכוונים בכל יום את השעון שיצלצל, אלא הוא מוכן אצלם בכל יום ויום להקיצם משנתם. ובאופן כזה בודאי שאין לאסור את הפעלת השעון בשבת, שהרי כתבו הפוסקים, (הובאו דבריו בבית יוסף סימן שלח) שמותר להפעיל מערב שבת שעון שבכל שעה הוא מצלצל בקול רעש, הואיל והכל יודעים ששעון זה הוא מוכן מאז ומתמיד, ואין מי שמפעילו בכל יום ויום, ובאופן כזה לא שייך איסור כלל. 

ולעת המתירים לכוון שעון לפני השבת שיצלצל בשבת, לכאורה אין חילוק בזה בין אם הקול בא משעון מעורר ובין אם הקול בא מפלאפון שהוכן לכך מלפני השבת. 

וכל זה אינו אמור אלא לגבי כינון השעון שיצלצל - שכמובן חייב להעשות מלפני השבת.

אמנם לגבי ניתוק השעון או הפעלותו וכוננותו בתוך שבת, בזה אסור לכל הדעות, וכידוע לך, שככל שגורמים שינוי במערכת החשמל של מכשיר חשמלי בשבת, הרי זה אסור. וכל המדובר לעיל אינו אלא בענין שכוננות השעון לצלצל היה הכל מבעוד יום של ערב שבת.

בברכה, 

רב נחום


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה