אמונה

תשובה לעת זקנה

כ"ו אדר א' התשע"ד | 26.02.14 09:51

שאלה

שלום רב קרוב משפחה שלמד בביה״ס דתי ואמנם שומר שבת אך ישנן עוד מצוות שצריך לעשות וניסיתי לשאול אותו למה הוא לא מקיים עוד דברים שצריך כמו תפילין וברכות והוא אמר לי שכשהוא יגיע לגיל 70 הוא יחזור בתשובה שלמה שתכפר על הכול וחטאיו יימחלו. ולא ידעתי מה לענות לו כי בעצם הוא צדק. מה אני יכולה לענות לו? אני רואה שגם אתם אומרים שבתשובה שלמה הכול בעבר נמחל ונמחק. תודה רבה

תשובה

שלום וברכה

א. המשנה אומרת האומר אחטא ואשוב אין מספיקין בידו לעשות תשובה. זאת אומרת שאין לו עזרה מהקב"ה לחזור בתשובה אף שבאמת אם הוא ירצה הוא יכול לשוב בתשובה שלימה אבל מאחר שאין לו סייעתא דשמיא לא בטוח שהוא אכן ישוב בתשובה.

ב. האדם לא יודע מתי ימות ויתכן בהחלט שהוא ימות ללא תשובה.

ג. התושבה האמיתית היא חרטה עמוקה ועצומה על החטאים, וכי מניין לו שיוכל להביא את נפשו לחרטה אמיתית, הרי כעת את הוא חוטא ברצון ומניין תבוא לו החרטה?

ד. נתבונן לרגע במי שמכיר את אביו ויודע שהוא רחום וחנון ומוחל לילדיו. האם זה יהיה מוסרי שהבן יכה את אביו מכות נמרצות מאחר והוא יודע שבוספו של דבר האב ימחול לו? וכי יש חוצפה ואטימות גדולה מזה? ומכאן תקישי לחוטא נגד ה' וסומך על מחילת האבא הרחום.

ה. עוד נקודה חשובה ביותר. גם מי ששב בתשובה ומוחלים לו על כל העוונות לא יכול לשחזר את שבעים שנות אי הנחת תפילין. זאת אומרת הוא אכן לא ייענש על ביטול מצוות עשה אולם הוא לא יוכל לקבל שכר על דבר שהוא לא עשה.

יש עוד נקודות בביאור העניין ונסתפק כעת בכך.

בהצלחה,

בנימין שמואלי

כותרות מומלצות

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה