חברה והשקפה

שאלות לילד בן 5 על אלוקים

  • ז' אדר א' התשפ"ב
אא

שאלה

שלום וברכה
הילד שלי עוד מעט בן 5 והוא שואל אותי המון על מציאות הקב'ה שאלות כמו איך הוא נראה האם אפשר לגעת בו האם אפשר להגיע אליו ואיך הוא ברא את כל העולם. בגדול אני מסבירה לא שאין לו גוף ודמות הגוף. אך האם יש עוד דרכים להסביר לילד בגיל כזה על מציאות הבורא יתברך בדרך שיבין ולא יהיה לו קשה?
כמו'כ הוא שואל אותי על צדיקים שנפטרו כמו הבבא סאלי שראה תמונה שלו וכדו' איפה הם עכשיו וגם בגלל שלמדו בת'ת על צדיקים מהתנ'ך שנפטרו מתעוררות אצלו שאלות בנושא. אז איך ומה אני אמורה להסביר לו?
תודה מראש

תשובה

 בס"ד   שלום וברכה,

 

ממליץ לקרוא תשובה זו המדריכה בנושא שאלתך, איך להסביר לילד מהו אלוקים:

https://www.hidabroot.org/article/206444

 

כאשר מדובר בילדים מעט יותר גדולים, אפשר להסביר לילד בצורת שאלה: מאיפה אנו יודעים שלמשהו חייב להיות בורא? קח לדוגמה כוס מים שמונחת על השולחן, אולי היא קיימת מנצח נצחים? מה גורם לך לחשוב שיש לכוס הזו יוצר?

התשובה לכך היא: הכוס הזו מוגבלת. יש לה צורה, יש לה גודל ומשקל. דבר זה מוכיח שעומדת מאחוריה סיבה, מישהו שקבע שהכוס הזו תהיה בדיוק בצורה הזו ובגודל הזה. באותה מידה יכולתי לשאול, מדוע יש ביד שלי חמש אצבעות, ולא שש או ארבע? השאלה עצמה מוכיחה שיש סיבה שיצרה אותי, שקיים גורם שקבע את מספר האצבעות ביד שלי.

יצאנו למדים שכל דבר שהוא מוגבל, חייב להיות לו מגביל שיצר אותו, שקבע שהוא יהיה בדיוק כך ולא אחרת. אם אפשר לשאול על משהו "מדוע זה כך ולא אחרת" - מוכרח שיש לו בורא. מה שמוכיח שלעולם שלנו יש בורא: העולם שבו אנו חיים, הוא חומרי ומוגבל, מה שמוכיח שיש בורא שהגדיר את חוקי הטבע של היקום וקבע כיצד יראה עולמנו.

כעת, מדוע אי אפשר לשאול אותה שאלה על אלוקים?

התשובה: בגלל שלאלוקים אין צורה. אם אלוקים היה בעל-גוף עם ידיים ורגליים, אז הוא היה מוגבל, ואז היה ניתן לשאול מי יצר אותו, מי הגביל אותו וקבע שיהיו לו דווקא שתי ידיים ושתי רגליים? בדיוק כפי שאנו שואלים מי הגביל אותנו, כך היינו שואלים מי הגביל אותו. אלא שלאלוקים אין גוף, אין לו צורה גודל או כמות, כי הוא אינסופי. על כן הוא לא צריך שיהיה לו מגביל שיברא אותו. כך אמרו חז"ל על הבורא יתברך: "הוא מקומו של עולם, ואין העולם מקומו" (בראשית רבה, סח). במילים אחרות, כל העולם קיים בתוך המציאות של אלוקים. אלוקים הוא למעשה המציאות האמיתית, כי הוא הדבר היחיד שאיננו מוגבל, הוא האינסוף האמיתי, וכולנו בעצם נמצאים וחיים בתוך מציאותו.

לסיכום: מכיוון שאלוקים איננו חומרי, אין לו גבולות. הוא אינסופי, הוא נצחי כי הוא לא מוגבל למקום ולזמן, כך שהוא אינו משתנה, אין לו התחלה מכו שאין לו סוף, והוא אינו צריך יוצר שיברא אותו בנקודת זמן מסויימת או יגבילו.

לגבי צדיקים שנפטרו, אפשר להסביר לו שהם נמצאים "בשמים", בעולם הבא עם אלוקים, כאילו היו בארץ רחוקה מאיתנו, אליה מגיעים אנשים טובים וצדיקים.

בברכה, דניאל בלס 


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:אלוקיםצדיקים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה