הלכות ומנהגים

האם מותר לתת עצה בזוגיות לזוג שלא שומרים נגיעה?

י"ט אדר התשפ"א | 03.03.21 00:00

שאלה

ערב טוב, אני פעיל הרבה בפורומים של עצות ועזרה לאחרים. ויש מקרים רבים שאנשים מבקשים עזרה בזוגיות. השאלה שלי היא שמכיוון שחלק גדול מהאתר לא שומר מצוות יש חשש שהעצה שלי תגרום לשואל השאלה שתהיה לו היכולת לעבור עבירות של דברים שצריך לשמור לחתונה ואולי הוא לא ישמור.
אז האם מותר לעזור לאדם שלא שומר מצוות בזוגיות או שיש חשש שאני גורם לו לעבור עבירה? תודה רבה

תשובה

שלום רב,

אין לעזור במתן עצה במקרה שזה יכול לגרום להם להיכשל בנגיעה שאסורה על פי הלכה.

מקורות: בשו"ת חלקת יעקב (חלק אבן העזר סימן עח, סוף ד"ה ועי') כתב, שראה כתוב בשם החפץ חיים, שאסור לשדך לזוג אם ידוע שלא יהיו נזהרין בנדה וטהרת משפחה וכו', אלא שהחלקת יעקב הוסיף, שלא ראה שנזהרין בזה.

וכן בספר מעשה איש חלק ג' (עמוד רלו) הביא שהגאון רבי שמריהו גריינמן זצ"ל סיפר, שכאשר ביקשו מהחזון איש זצ"ל לסייע בשידוך שלא היה בטוח שישמרו טהרת המשפחה, הגיב: וכי רצונכם שאסייע בשידוך שבין אח ואחותו. 

ובספר ישמח לב ענייני אירוסין ונישואין (עמוד כ) שאל את הגר"ח קניבסקי שליט"א לגבי מי שמתפרנס משידוכים, האם מותר לו לשדך אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות, שיש חשש אם ישמרו טהרת המשפחה, והשיב: אם לא ישמרו אין לשדכם. 

גם בשו"ת מגדל צופים חלק ב' (סימן לא) כתב, שלכאורה אסור להציע שידוך למי שלא שומר על איסור נדה מכיוון שעובר בזה על לפני עיוור לא תתן מכשול, וזה נחשב לתרי עברי דנהרא, כי זה לא בידו למצוא שידוך. ע"ש.

ויעויין עוד כיוצא בזה בשו"ת יביע אומר חלק יא' (חלק אבן העזר סימן ע) אם מותר לדיין לתווך השלום בין בני זוג שקרוב לוודאי שאינם שומרים טהרת המשפחה. 

בברכה,

הלל מאירס

כותרות מומלצות

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה