הלכות ומנהגים

איך אפשר לדעת שהגיהנום ושבעת מדוריו המחרידים אכן קיימים ואיך מגיעים אליהם אם כן ?

כ"ו אלול התשע"ח | 06.09.18 00:00

שאלה

רבנים תמיד מפחידים בסיפורי גיהנום מחרידים שעליהם אפשר להגיע למקום שבו סובלים מאות שנים או לנצח אפילו אם לא מקיימים מצוות. לא אם הבן אדם הוא סוג של היטלר או סטלין או משהו כזה אפילו, אל אם הוא מחלל שבת או מוציא זרעו לבטלה. מבחינתי הדבר נשמע כל כך מגוחך עד שמופרך אפילו שאין הוכחה מדעית לריומו או הוכחה לאי קיומו של הגיהנום. מדובר בתאורי זוועה שלא יצאו לי לראות בסרטי אימה שנחשבים מחרידים ביותר (וראיתי לא מעט כאלו). בנוסף אם השם מחפש להייטיב וממילא אתם טוענים שהעובדה שיש לרובנו הבנה משותפת כללית לגבי מוסר ושהמכנה המשותף הזה חייב להיות מאלוקים, הטיעון של גיהנום נהייה פחות סביר עוד הרבה יותר שכן לא סביר שאבא יענה את ילדיו עינויי תופת ללא סוף. לגבי סיאנסים ותקשורים, שמעתי את הרב יוסי מזרחי טוען שחייל הועלה בסיאנס וטען שהוא בכיך הקלע ושמעתי סיפורים דומים (אף על פי שלא דיברתי אם האנשים ואימתתי את זה) אבל גם שמעתי דברים שונים לגמרי מגויים ועובדי אלילים שעל פי סיפורם הם לא נמצאו בגיהנום או תיארו דברים דומים. אציין כי אני מאמין בקיומה של נשמה (אם כי לא כמו שטוענים הרבנים) ולא חושב שברגע שמתים זה הסוף המוחלט, אם כי לא ניתן לשלול זאת בוודאות. תודה.

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

הנשמות במוות קליני אינן נוגעות אלא בשער לעולם הבא, ולא במה במתחולל בפנים. בסיאנסים נשמות עלולות לשקר, אך לרוב נאסר עליהן לספר על עולמות עליונים. אין לנו ידע אמתי על העולם הנסתר - כי הבורא מסתיר אותו מאתנו. 

אך אם לא היה קיים שכר ועונש - הרי היינו חיים בגן עדן ברגע זה, ולא היינו רואים גיהנום בעולם הזה: מחלות, פציעות, תאונות, פיגועים וכו'. העולם אינו משחק ילדים.

ברגע זה ממש, פועלים בתוך גופך מיליוני מערכות גאוניות בתחכומן. גופך בנוי ממיליארדי אטומים שפועלים בתיאום, אפילו התא הקטן ביותר שיש באצבע שלך מורכב יותר מכל מערכת התחבורה בעיר ניו יורק. הידיים שלך הם מנופים מורכבים מלאים פרקים תואמים שמאפשרים לך לתפקד בחיים. בכל אחת מן העיניים שלך יש יותר מ-120 מיליון קולטני אור, המאפשרים לך לקבל תמונה חדה וצבעונית של המציאות סביבך. בכל יום הלב שלך מעביר 8000 ליטרים של דם בתוך גופך - פירוש הדבר כי בשלושה ימים משאבת הלב שלך היתה מסוגלת למלא בריכת שחייה! אך כל כך הרבה ליטרים של דם דורשים ניקוי רעלים תמידי, ולכן בכל דקה שעוברת הכבד שלך מסנן 2 ליטר של דם מרעלים. המח שיש בראשך הוא פלא הבריאה, ובכל היקום כולו לא נברא מחשב מתוחכם כל כך - מוחך מפעיל 100 מיליארד נוירונים (תאי עצב) - מספר זה גדול יותר מכל הכוכבים שיש בגלקסיה, וכולם פועלים בתיאום מושלם כדי לאפשר לך לראות לשמוע לנוע לדבר ולחשוב. ואין כאן המקום לתאר את כל התהליכים המדהימים והמורכבים שפועלים בגופך.

האם יש לך ספק בכך, שמי שברא כל זאת, יש לו מטרות גדולות בשבילך?

ויושם לב לעובדה שכל המערכות המדהימות הללו - הן רק הכלי החיצוני שניתן לך בעולם הזה, כדי שהנשמה שלך תוכל להפעיל את הגוף כמו נהג ברכב. אך מהו המסלול שכל אחד מאיתנו בוחר לעצמו בחיים? האם לא נאמין במי שברא אותנו או נדחה את הטבתו חלילה?

הרי אין ספק שמי שיצר את כל המערכת המופלאה והגאונית הזו - ללא ספק יותר חכם ממני וממך, ויודע את מה שאנחנו לא יודעים וגם לא מסוגלים להבין בעולם הזה. רק בורא אינסופי מסוגל לברוא יקום כל כך גדול, וגוף כל כך מתוחכם. הוא יודע את העבר ההווה והעתיד, וכל מה שקורה בעולם. הוא מי שברא את כל תכונות הנפש שלך, את האינטליגנציה שלך, את הכשרונות שלך, את הרצונות הפנימיים ביותר שלך, את המחשבות שלך, הרגשות שלך, וכל מה שקיים בעולמך. והוא יתברך בחר לברוא אותך ולהוריד אותך לעולם הזה, ונתן לך את הגוף הזה, ואת החיים האלה, כי הוא יודע שהמסלול הפרטי שהטווה לך יוביל לבסוף לטובתך.

האם אינך מאמין שהוא יודע מה טוב לך?

עלינו להאמין שיש חיים אחרי המוות. ושתכלית העולם הזה היא כדי להטיב לנו בעולם הבא. וגם הייסורים שעוברים בעולם הזה הם חבלי לידה, שנועדו לתקן פגמים בנשמות ולהביא לשלמות הרוחנית.

כל אדם שעושה חטאים פוגם בנפשו, הייסורים נועדו לנקות את הכתמים והמומים המסוכנים שדבקו בנשמתו מגלגול זה וגלגולים קודמים, והמונעים ממנו להשיג את האור האלוקי בעולם הבא והנצחי. כשם שבעולם הזה כל חולה רוצה להתרפא ממחלתו, ומוכן לשלם על רפואתו ואף מודה לרופא שמנתח ומכאיב לו, כך גם כל נשמה מודה ליוצרה בעולם הבא על הייסורים שקיבלה, כי היא מבינה את תכליתם להטיב לה ולתקנה.

יתר על כן אנו יודעים שיש שכר ועונש, מפני שהקב"ה נגלה לעמו במעמד הר-סיני ומסר לנו תורה ומצוות. הנושא הוסבר במאמר "ההוכחה ההיסטורית":

https://www.hidabroot.org/article/219799

 חפש בבקשה בגוגל חוברת קצרה שכתבתי בשם "שיחה גורלית", וקרא דו-שיח רעיוני עם בורא עולם על נושא מציאות ה' ואמיתות התורה, כמו גם שכר ועונש.

העונשים בגיהנום אינם פיזיים - שהרי בעולם הבא אין גוף, כל מה ששמעת הוא בדרך משל והמחשה, אך אין לנו הבנה אמתית במהות השכר והעונש. הגיהנום הוא מקום העונש, אך אלוקים איננו נוקם בנשמות - הבנת את רעיון הגיהנום בצורה שגויה מאוד, וחבל.  לכן חשוב מאוד שתקרא בשתי הכתבות הבאות שיעשה לך מעט סדר בעניין:

"מדוע אלוקים ברא את הגיהנום?"

https://www.hidabroot.org/article/211728

https://www.hidabroot.org/question/224154

אשמח לעזור בכל שאלה.

בברכה,

דניאל בלס

כותרות מומלצות

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה