נשים

למה אסור לבנים להסתכל על בנות

  • י"א אב התשע"ח
אא

שאלה

שלום!
רציתי לשאול למה אסור לבנים להסתכל על בנות אם הם צנועות?
ואני אחדד את השאלה,למה הרבה רבנים לא מדברים עם נשים-הם צנועות מה הבעיה?
ובנוסף לזאת-למה כשמספרים על כח של קדושה מוסיפים״הוא ידע אם יש אישה בבנין בו למד״ ועוד כהנה וכהנה..-מה אישה היא מקור טומאה כל-כך גדול שכאשר אדם מגיע לקדושה-לא יכול לסבול את אותה הטומאה?
ואם כן-למה ה ברא יצור טמא שכזה?
אקווה שאענה על שאלותי
בכבוד רב,
יהודית  

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

היהדות מספרת לנו על נביאות וצדיקות כמו שרה אמנו, דבורה הנביאה, אסתר המלכה ועוד. היהדות דורש מכל בעל לכבד את אשתו ולהזהר בכבודה. לכן בבית יהודי אמיתי בעל לעולם לא ירים את הקול על אשתו ולא ידבר אליה בחוצפה, אלא מתייחס אליה כמלכה. מסופר על ר' אריה לוין שיום אחד הלך לרופא עם אשתו, ואמר לרופא: "דוקטור, הרגל של אשתי כואבת - לנו"!

מומלץ לצפות בהרצאה חשובה זו על מעמד האשה ביהדות:

http://www.hidabroot.org/video/60793

אשה היא בעלת נשמה קדושה, ואיננה "טמאה". להיפך, מאחר שהיא בת מלך ראוי לכבדה, ולא להתייחס אליה כחפץ שעובר מאחד לשני, כפי שלצערנו קורה בעולם המערבי... כל גבר מחליף מספר רב של נשים בחייו עד שמתחתן עם אחת, הוא שובר לבבות והן שוברות את לבו, והוא נושא עמו צלקות וזכרונות מזיקים לחיי הנישואין. ולכן, גם לאחר החתונה מוצאים מקרי ניאופים ובגידות לרוב. הסטטיסטיקה מראה שבחברה המערבית כל זוג שלישי בישראל מתגרש! 

יש כאן משהו לקוי מאוד. כיום בנות רבות בבתי ספר כלליים מאבדות את תמימותן עוד לפני שהגיעו לגיל 12... אין זה מצב נורמלי.

כל הליקויים מתחילים מחוסר צניעות, מחוסר הפרדה, אשר גורמת לנסיונות במקומות הלימוד ובמקומות העבודה.

יצר לב האדם רע מנעוריו. מדוע לדעתך בנים ירצו להסתכל על בנות, אם לא כדי להנות מיופיין ולהרהר בהן? מדוע ירצו לפטפט עם בנות אם לא כדי לפתח רגשי חיבה וצחוק המובילים לקרבה רגשית וחיבור?

אולם החיבור שבין גבר לאשה הוא קדוש, ולא יכול להיעשות כלאחר יד.

התורה היא ספר הוראות היצרן של האדם, ומי שפועל לפי חוקי התורה יזכה להקים משפחה לתפארת ויהיה מאושר, ומי שפועל נגד חוקי התורה יביא על עצמו צער לחינם. התורה נועדה להטיב לנו.

  בתורה נאמר: "ויברא אלוקים את האדם בצלמו, בצלם אלוקים ברא אותו, זכר ונקבה ברא אותם" (בראשית א, כח).

כל הנשמות מתחילתן קדושות וטהורות. רצה יוצר-האדם שיזכו לאושר, ולכן הדריכם לקיים את תורתו בתמימות: "תמים תהיה עם ה' אלוקיך" (דברים יח, יג). בלי התחכמויות או פירצות.

ישנם אנשים המהלכים בשרירות לבם בהתחכמויות ותירוצים שונים, לעתים גאוניים בתחכומם, אך הם בוחרים בדרך עקלקלה נגד רצון התורה האמתי, בחושבם שבמקרה המיוחד שלהם יעשו ויצליחו. אמר שלמה המלך ע"ה: "לבד ראה זה מצאתי אשר עשה האלוקים את האדם ישר, והמה בקשו חשבונות רבים" (קהלת ז, כט). וסופם שגורמים נזק לעצמם: "איוולת אדם תסלף דרכו, ועל ה' יזעף לבו" (משלי יט, ג).

 בקשר הטהור בין גבר לאשה קיימת קדושה אדירה מאין כמותה, עד כדי כך שהומחש האיחוד ביניהם במשכן באמצעות שני כרובים על ארון הברית - קודש הקודשים של עם ישראל. אהבת ה' לישראל הומשלה בשיר השירים באהבתם העזה של גבר ואשה. אך מסיבה זו בדיוק, הקשר ההפוך - הבלתי כשר והבלתי מתאים - הנו החמור ביותר לנשמה. 

 הקב"ה שונא זימה (סנהדרין קו, א), מאחר שגורמת לאיבוד משפחות בישראל, לבגידות וחוסר אמון, לגירושין ומצב של "יתומים" להורים חיים - ילדים שיאבדו את ילדותם לנצח בגלל שהוריהם נפרדו, היא כח עצום שמסוגל לשקר ולתעתע ולעוור אף את האדם החכם ביותר, ולגרום לו לבנות זוגיות שגויה, ולהותיר בלבו את הצלקות הנוראות ביותר שיכולות להיגרם לנפש היהודי, ויותר מזאת, פוגמת באיחוד המדהים של הנשמות בעולם הזה ובעולם הבא (-שהרי נשמת הגבר והאשה נועדו להתאחד שוב בגן-עדן לנשמה אחת ונצחית, שאפשר לאבד חלילה לנצח!).

 קשר הנישואין דומה אפוא לאש, אשר בשימוש הנכון מטהרת ומחממת ומאירה באור נפלא ומזין, אך אבוי למי שישתמש בה באופן לקוי - שאז יפיל חורבן על עצמו וכל הקרוב לו. כגודל הקדושה כך גודל הטומאה שמנגד, ולכן איסור זה חמור כל כך - דווקא משום שנועד להיות הנאה נפלאה קדושה ומדהימה מאין כמותה בשימוש הנכון!

 לכן הקב"ה  דורש מאיתנו להתרחק מן העריות: "לא תקרבו לגלות ערוה, אני ה'" (ויקרא יח, ו), "והיה מחניך קדוש ולא יראה בך ערות דבר ושב מאחריך" (דברים כג, טו), "כי תצא מחנה על איביך ונשמרת מכל דבר רע" (דברים כג, י).

 כללי הצניעות נועדו להפריד בין המינים, כך מונעים מן היצר לעוור אותנו בבחירת בת-זוג, וחלילה באיבוד בת-זוג. כי ההולך אחרי התאוות והנותן דרור לחיצוניות לעוור אותו - סופו שייכשל וייפול בעבירות, ולא רק הוא, אלא גם בניו ובנותיו. כיום הצעירים נושאים בליבם צלקות מאינספור נסיונות-זוגיים כושלים מילדותם, והקשר הלא-צנוע שיצרו מקשה עליהם להתחבר בלב ובנפש לאחר מכן לבחירת לבם האמתית.

 הקב"ה רוצה שנהנה מעולמו הנאה מיטבית, וזו מגיעה רק בשימוש הנכון ככל חפץ עדין שצריך ללמוד את הוראותיו. מי שסוטה מן הכללים שמסרה התורה גורם לעצמו עוגמת נפש מיותרת, וחבל עליו.

עם זאת חשוב להבין שאין רצון התורה שנכלה את תאוותינו ונמית אותם, כי אם נרסן אותן כגיבורים, ונוליך אותן כעגלון המוליך את חמורו ושולט בו, שאינו נותן לחמור להוליך אותו.

מלבד שהיהודי הטהור יהיה בעל נאמן וטוב יותר לאשתו בזכות גבורתו בנושאי צניעות, גם יהיה אבא טוב יותר לילדיו.  אבא גיבור זוכה לבנים חזקים. אבא חלש לבנים מסכנים.

תכלית האדם היא להנות, וכמובן, אין לשכוח שמקום האושר העילאי הוא בעולם הבא, כפי שכותב הרמח"ל בפרק הראשון של מסילת ישרים:

"והנה, מה שהורונו חז"ל הוא: שהאדם לא נברא אלא להתענג על ה' וליהנות מזיו שכינתו, שזהו התענוג האמיתי והעידון הגדול בכל העידונים שיכולים להימצא. ומקום העידון הזה באמת הוא העולם הבא, כי הוא הנברא בהכנה המצטרכת לדבר הזה. אך הדרך כדי להגיע אל מחוז חפצנו זה הוא זה העולם. והוא מה שאמרו ז"ל (אבות ד, ו): "העולם הזה דומה לפרוזדור בפני העולם הבא". והאמצעים המגיעים את האדם לתכלית הזה, הם המצוות אשר ציוונו עליהן האל יתברך שמו. ומקום עשיית המצוות הוא רק העולם הזה". 

בברכה,

דניאל בלס

תגיות:נשיםהסתלות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה