ספירת העומר - שאל את הרב

תספורת בספירת העומר לפי התימנים

כ"ג ניסן התשע"ח | 08.04.18 00:00

שאלה

שלום הרב,

קראתי מאמר בו כתוב לפי דעת המהרי"ץ שאיסור תספורת נכנס בטעות לתימן. התקשרתי לרב לברר את הנושא, תשובתו הייתה שהמאמר מדבר על תימן ולא על ארץ ישראל, ושלתימנים בארץ ישראל מותר להסתפר רק בל"ג בעומר.

בימי הספירה במיוחד מורגשים ההבדלים בין אשכנזים, תימנים וספרדים. וכל אחד אומר משהו אחר.

אני אישית רגיל להסתפר פעם בשבועיים ולהתגלח כל יומיים. בשנים קודמות פעלתי לפי מאמרים שקראתי באינטרנט (כמובן באתרים דתיים). קראתי שמותר לתימנים להתגלח בשישי לכבוד שבת, ובערב העצמאות הסתפרתי כי זה יום חגיגי למדינה.

רציתי לדעת אם יש פתח להקל.

תשובה

שלום וברכה

תוכל להקל להתגלח לכבוד שבת כמבואר בילקוט יוסף קצוש"ע אורח חיים סימן תצג - מנהגי ימי ספירת העומר 

יב. החרדים לדבר ה' נזהרים גם לגבי גילוח הזקן, שלא לגלח בימי העומר. ואמנם יש אנשים שהדבר קשה להם מאד להמתין כל כך לגילוח הזקן, ולכן נהגו היתר לגלח בראש חודש אייר. וסמכו על הגאון הרדב"ז שהתיר בזה. והנוהגים לחוש לצואת רבי יהודה החסיד ואינם מסתפרים כלל בשום ראש חודש יכולים להתגלח בערב ראש חודש אייר. ובשנה שחל ראש חודש אייר ביום ראשון יכולים להתגלח בערב שבת שלפני זה. ויש אומרים שאם מצטער הרבה כשאינו מגלח זקנו בעומר, והוא במקום צורך גדול, יש להקל לו לגלח הזקן בכל ערב שבת לכבוד שבת, כי לא דיברו הפוסקים בגילוח הזקן כלל בזמנם. ומכל מקום טוב וראוי מאד להחזיק במנהג זה שלא לגלח גם הזקן. וכן נהגו כיום בני הישיבות ובעלי הבתים הקובעים עתים לתורה. 

בהצלחה,

בנימין שמואלי

דרגו את השאלה:

ממוצע 5 (90 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר