הלכות ומנהגים

אירוח בראש השנה

  • כ"ה אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

אחותי חילונית נשואה בתחילת הריון, אינה מסוגלת לבשל לחג ואינה מסוגלת להיתארח וללון במקום אחר,ביום חג ושבת. היא אמרה לי שתשמח להיתארח אצלי בליל ראש השנה ולחזור לביתה באמצע החג.ברצוני לציין שגם אם אחותי לא תתארח אצלי בחג, היא תחלל את החג. אז רציתי להבין מה זה משנה אם היא תתארח אצלי ותחזור הביתה בחג.אציין שלא יזמתי את הזמנתם. אשמח אם תדריכו אותי כיצד להסביר לה בצורה משכנעת את חומרת העניין בהתאם לאדם חילוני.

תשובה

שלום וברכה

צר לי להשיב, כי על פי ההלכה אין להזמין אנשים בשבת וחג כשברור כי הם יחללו את השבת לצורך כך, יש בכך משום לפני עיוור לא תתן מכשול, ולעתים גם משום `מסית`. ואף אם בין כך הם אינם שומרים שבת וחג, מכל מקום חילולי השבת נידונים לפרטיהם, כל חילול וחילול הוא חטא נוסף, ואין לגרום למחלל שבת שיחלל את השבת אפי` פעם אחת יותר.

אם את חפצה שהיא תתארח אצלך בחג, תדאגי לכך שיוכלו גם להישאר ללינה, בקרבת מקום. נקוה שאחותך תתעורר עד החג, ותקבל עליה שמירת שבת וחג, וכך תוכלו לחגוג את פתיחת השנה בצוותא כמו שראוי לכל משפחה יהודית. אכן, זה אולי לא תשובה מספקת, אבל בשל כך אנחנו עבדיו של הקב"ה בכדי לציית לו גם על מה שלא מסתדר כל כך. בהצלחה - מנשה ישראל


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה