אמונה

מדוע איני חש סיפוק משמירת השבת

  • כ"ה אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

לפני כשנה לערך הייתי בסמינר של ערכים ובעקבות אותו סמינר גמלה החלטה בליבי להתקרב לה` אותם ההרגשות שהציפו אותי איני יכול לתאר במילים מן אושר עילאי וסיפוק בילתי נלאה מכל תפילה ותפילה וחשתי כי אופף אותי מן שלוה ויעוד ואף ראיתי ניסים גלויים מול עיניי עקב בקשות שביקשתי.אותה עליה נחלה גם נפילה לתהומות שלא ידעתי שקימים ולאחר זמן מסוים חזרתי לסורי ואף לדברים גרועים מזה עבר זמן מסוים והתחתנתי ברוך השם ואני ואשתי שומרים שבת כבר 6 חודשים אך איני מרגיש את אותו אושר בקיום המצווה כפי שהציפו אותי בהתחלה והדבר מעציב אותי מאוד עקב אי הסיפוק מקווה שתוכל לעזור לי להתחזק

תשובה

שלום וברכה

הדבר שכיח מאוד והביאור ע"כ הוא עפ"י דברי הבעש"ט על הפסוק בתהילים, הוא ינהגנינו עלמות- כתינוק. וביאר הבעש"ט, שה` נוהג עימנו כתינוק, הלומד ללכת, דהיינו, שכמו שילד הלומד ללכת, אביו מחזיקו בידו, ובאמצע ההליכה, עוזבו אביו, לראות אם הילד הולך לבדו, ואין האב נעלם אז, אלא מצפה לראות אם בנו יכול ללכת לבדו.

כן הדבר בהנהגת ה` עם האדם, בראשית דרכו של האדם אל בוראו, אוחזו הקב"ה בידיו, ומדריכו בדרכו, ולאחר תקופה מסוימת עוזבו מעט, לראות אם יוכל להלך לבדו, ואין להיבהל, וכאשר עמד האדם בנסיון והמשיך ללכת בכוחות עצמו, אין קץ לתענוג אשר נגרם להקב"ה, וה` משפיע על האדם עוד ועוד, ועולה האדם לדרגה גבוהה יותר, חזקי ואמצי!!! כי לא ימנע ה`, טוב להולכים בתמים.

עוד יש להביא את אשר כתב בספר עבודת ישראל פר` שמיני וז"ל שאני בעצמי פעם אחד ראיתי הריב"ש ז"ל בחלום ושאלתי אותו מפני מה בתחלת עבודתי כאשר נכנסתי אל הצדיקים ללמוד ממעשיהם והרגלתי את עצמי לעבוד השי"ת הרגשתי בעצמי שינוי לטובה מיום אל יום בעסק התורה לשמה ובכוונת התפלה ושאר מעשים, ועתה אינני מרגיש כלל השינוי ונדמה לי כמו יום אתמול כן היום וכמו כן יום מחר, והשיב לי בדרך משל, כשהתינוק לומד א` ב` או סידור או חומש מידי יום ביומו ניכר השינוי בו שלומד יותר ממה שלמד אתמול, למשל בשבוע העבר למד פרשה א` חומש ועתה לומד ב` פרשיות וכיוצא בו.

מה שאין כן אם הולך ומתגדל ולומד בעצמו גפ"ת עם הפוסקים והוא מפולפל גדול אין ניכר בו שינוי יום מיומו. אמנם לפי ראות עיני השכל בודאי מה שהאדם נעתק בגדלותו יום מיומו במדרגה הוא גדול אלף אלפים ככל המדרגות שהתינוק נעתק בכל השנה, כי המה בקטנות עכ"ל .

עוד יש לך לדעת שאין האדם יכול לעמוד במקום אחד, או יעלה או ירד, ואם לא מנסים להתקדם מתחילים בנסיגה, היצר לא יושן, וכשאנחנו עוצרים מעט בהתקדמותינו, הוא ינסה להסיג אותנו אחור, והעצה לכך היא לקבוע שיעור בספרי הלכה ומוסר, דבר המעורר את האדם לחשוב על בוראו, לבל ישכח מעבודת ה`, וזה סגולה בדוקה להתגברות על ענין זה. ההתישנות בעבודת ה` הוא גורם נוסף להיחלשותו הרוחנית של האדם, וגם לכך העצה כנ"ל. ע"י הלימוד יתחדשו לך הדברים שוב ושוב, עד שתעלי מעלה מעלה בדרך העולה בית קל, ללא הפסקה.

מומלץ מאוד ללמוד בספרי הרב פינקוס, בנושא השבת, או בכל נושא אחר, והדבר ילהיב אותך מחדש, לעבודת בוראינו. נשמח לעמוד לעזרתך בכל עת

בכבוד רב ובהצלחה בנימין שמואלי


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה