כללי - שאל את הרב

אתאיזם.

כ"ח חשון התשע"ו | 10.11.15 23:54

שאלה

בגדול השאלה שלי מופנת לרב בלס .: אני מניח ששמעת על ג'וני - ?הערס הסקפטי .. למה אתם לא פועלים נגדו זה ממש כואב הלב לראות איך הוא מדבר על הרב זמיר כהן ואחרים ? שתיקה מה ? הודאה? רוצה באמת תשובה

תשובה

ס"ד
 
שלום וברכה,
 
צפיתי בסרטונים שלו. הטענות שלו רדודות, ומלאות טעויות למכביר.
דתיים אינם צופים בו. בדרך כלל רק אתאיסטים מסוגלים לצפות בדברי זלזול ולעג ברמה שכזו. רוב הצפיות שלו מגיעות מאנשים כמותו, ואתה למעשה הראשון ששאל אותי בקשר אליו.
  
סרטונים מביכים שכאלה נעשים בידי קבוצת אתאיסטים צעירים שמטרתם להסית נגד היהדות. טיעוניהם לקוחים לרוב ממבקרי מקרא גרמנים שחיו לפני יותר ממאה שנה, ואינם מקובלים בחוגים האקדמאים שיש היום. בימינו לא מלמדים עוד את ביקורת המקרא באוניברסיטאות.
 
סרטוני ההסתה שראית רווי שקרים וסילופים, כגון ההמצאה שלו שיש סיפורי התגלות דומים בשבטי האינדיאנים (חיפוש קצר בגוגל יגלה לך שלא היה ולא נברא). התייחסנו בסדרת מאמרים לכל הטענות המופיעות בסרטונים אלה בקישור הבא:
האם שבטים אינדיאנים באמריקה טוענים להתגלות?
http://www.hydepark.co.il/topic.asp?topic_id=2253280&forum_id=4142
ראה כאן רשימת קישורים שמתייחסת לטענותיהם השקריות:
http://www.hydepark.co.il/topic.asp?topic_id=2969239&forum_id=4142
 
לגבי השקרים על "שכחת התורה" בדורו של יאשיהו, נחמיה ועזרא, דע לך ששאלות אלה נובעות מבורות בהכרת לשון המקרא. כדי שלא תטעה שוב בטעויות מסוג זה, עליך להכיר את לשון המקרא והנביאים. חשוב מאוד שתקרא את המאמר הבא בעיון הנדרש, כדי להבין מדוע:
http://www.hydepark.co.il/topic.asp?cat_id=24&topic_id=3048511&forum_id=4142
 
דע לך שאין להתווכח עם אתאיסטים, כי מטרתם לשכנע ולהסית נגד היהדות. אין בכך כל תועלת. צריך לשוחח בנושאים אלו רק עם יהודים שבאמת מגלים התעניינות וכבוד ליהדות. אך מי שמלכתחילה מגלה זלזול וגאווה - אין להתווכח עימו כלל.
 
* * *
  
ולשורש הסוגיה: האם ניתן להמציא היסטוריה שקרית לעיני מיליונים?
 
שים לב כי זו עובדה שאין אף עם אחר בעולם שמתאר התגלות אלוקית בפני עם שלם, כי לא ניתן להמציא היסטוריה. אם היה ניתן להמציא אירוע שכזה, דתות רבות בעולם היו מספרות למאמיניהם כיצד נביאם עשו נסים אדירים בפני מיליוני אנשים.
 
כאשר עם שלם מעביר מדור לדור מאורעות היסטוריים כלל-לאומיים, לא ניתן להתכחש אליהם רציונלית.
מספיק ששני אנשים יטענו שהיה רצח, כדי שנאמין להם ונרשיע אדם. קל וחומר כאשר עם שלם טוען שהיה עד למאורעות אדירים, ומעביר את ההיסטוריה הזו לבניו ובני בניו - ואף חוגג חגים וימי זיכרון לזכרה.
את השואה זוכרים באמצעות רגע אחד של דומיה. אך תאר לך שהיו זוכרים את יום השואה, על ידי כך שהיו בונים מחנות בחצר הבית, וישנים בהם שבעה ימים, או אוכלים במשך שבוע לחם יבש ומצומק לזכר השואה. האם היה אז אדם המעז להכחיש את המאורע? האם יתכן שעם שלם יסכים לקבל על עצמו מנהגים קשים לזכר היסטוריה שלא היתה?
ובכל זאת עם ישראל חוגג את חג הסוכות מזה אלפי שנים, ובמשך שבוע אוכלים וישנים בסוכה. עם ישראל חוגג את חג הפסח במשך אלפי שנים, ובמשך שבוע לא נוגע בחמץ, ואוכל מצות, ומספר ביציאת מצרים כפי שסיפרו אבותיו ואבות אבותיו. האם ניתן להכחיש היסטוריה כה חזקה? אדם רציונלי לא יעשה זאת.
אדם רציונלי לא יכחיש היסטוריה של עם שלם ללא הוכחה חד-משמעית נגדה, ובפרט לאור העובדה שלא שמענו בעולם על עם שהמציא היסטוריה שלא היתה. לא שמענו על עם ששיקר לבניו, או על אומה שלמה שהצליחו לשכנע אותה להאמין באירוע היסטורי שלא היה. שוב - לא ייתכן שרק עם ישראל "טיפש" או "שקרן". שים לב שהמוסלמים והנוצרים מאמינים בסיפוריהם של אנשים בודדים שסיפרו להם סיפורי התגלות אישיים, הם מאמינים - אך לא משקרים. האב הנוצרי והאב המוסלמי אינם משקרים לבניהם שכל אבותיהם חזו בנסים אדירים שהם לא ראו. כל הדתות הגדולות בעולם מבוססות על אמונה עיוורת באדם יחיד, אך לא על שקר המוני, לא על היסטוריה שקרית. כי על דבר שכזה לא שמענו מעודנו, שעם שלם ישקר לבניו, או שיצליחו לשכתב ולהמציא היסטוריה לעם שלם. וטירוף הדעת להאמין בתיאורית קונספירציה לאומית שכזו, והמאמין שבכך, גם יוכל להאמין שחייזרים פוצצו את מגדלי התאומים.
 
קרא בבקשה גם את שתי החוברות הבאות:
http://www.gorali.122.co.il/page1.htm
http://www.haemet.net/downloads/books/sipor_mozar.pdf
 
בברכה,
דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע 4.4 (102 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר