תשעה באב - שאל את הרב

מתי עושים הבדלה כשתשעה באב חל במוצאי שבת

כ"ט תמוז התשע"ה | 16.07.15 00:00

שאלה

שלום כבוד הרב.

שאלתי היא: איך עוברים השנה בין שבת לצום ט' באב. איך ומתי עושים הבדלה וחולצים נעליים. ומה עושה אשה אשר בדרך כלל מבדילה בבית?

תודה רבה.

תשובה

שלום רב,

1. ליל תשעה באב שחל במוצאי שבת לא עושים הבדלה על הכוס. אלא מברכים רק על האש "בורא מאורי האש". ונכון שהשליח ציבור בליל תשעה באב יברך בקול רם ברכת "בורא מאורי האש" קודם קריאת מגילת "איכה", ויכוין להוציא את הקהל ידי חובתם .

ונשים שאינן שומעות את ברכת "בורא מאורי האש" בבית הכנסת, יברכו לעצמן על הנר ברכת "בורא מאורי האש". אלא שנשים שלא מתפללות ערבית (וממילא לא הבדילו בתפילה) עליהן לומר לפני שהן מדליקת את האש "ברוך המבדיל בין קודש לחול".

ובמוצאי תשעה באב (יום ראשון בלילה) עושים הבדלה על הכוס, ומברכים בו את ברכת "בורא פרי הגפן" וכן את ברכת "המבדיל". אולם לא מברכים לא על הנר ולא על הבשמים (ראה שלחן ערוך אורח חיים סימן תקנו, ומשנה ברורה שם, וחזון עובדיה על ארבע תעניות עמודים שלה-שלו, שמא, ושמג).

2. במוצאי שבת ליל תשעה באב אין צריך לחלוץ המנעלים של עור עד כדי שיגיע השליח ציבור לברכו, משום כבוד השבת, ומצות תוספת מחול על הקודש. והחולצים נעליהם בביתם, יחלצום כעבור כעשרים דקות אחרי השקיעה, שאז הוא לילה ודאי (חזון עובדיה על ארבע תעניות עמוד שלד).

בברכה,

הלל מאירס
 

דרגו את השאלה:

ממוצע 4.4 (102 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר