שאל את הרב - כללי

בשביל מה חיים? מה המשמעות של החיים???

  • ה' אדר התשע"ה
אא

שאלה

הייתי שמחה לדעת סיבה קצת יותר עמוקה למה חיים מה המטרה וכ'ו אני הבנתי שחיים כדי להתקרב ל-ה', כדי לתקן את חטא אדם הראשון כדי לאסוף מצוות אבל בכל נמצא לי בראש בבלאגן והייתי שמחה אם מישהו היה עושה לי סדר ואני ידע מטרה ברורה מה אני צריכה לעשות פה!

תשובה

לכבוד השואלת, 

 

הנה הספר שעונה על שאלותיך אלו באופן הכי ישיר הוא ספר "דעת תבונות" לרבי משה חיים לוצאטו ז"ל בתחילת הספר (סעיפים א-כח). עיקר כל הענין הזה תוכלי לקרוא שם ביתר ביאור ואריכות.

 

ואני ארשום לך כאן בקיצור כמה ענינים היוצאים מדבריו, ומתוך הדברים תתברר התשובה לשאלתך בעזרת השם:

 

מקובל אצלנו שהטעם בבריאת העולם הוא משום שהקב"ה רוצה לתת את הטובה הכי גדולה לברואים שהוא ברא, וזה לא שייך אלא אם כן הברואים יקבלו את ההטבה הזאת ע"י עבודתם, כלומר, שיעשו משהו בשביל זה. כי אם יקבלו את כל הטובה הזו והם לא עבדו כלום כדי לקבל את זה, אלא הם כמו העניים והמסכנים שעומדים בפתח ואומרים בבקשה רחם עלינו ותן לנו משהו, אז אפילו אם יקבלו את המשהו, אחרי הכל הם ירגישו כמו "רחמנות" וכמו מסכנים.

 

ורצה הקב"ה שגם את ה"מסכנות" הזו הברואים לא ירגישו, ולכן ברא מקום כזה שנקרא "עולם" - מלשון "העלם" - מקום כזה שלא רואים אותו בבירור ואי אפשר להוכיח בשום אופן חותך לאף אחד שהקב"ה נמצא. ואומר לנו הקב"ה כביכול: "אני מבקש מכם שתגיעו לעולם הזה אשר נראה במבט ראשון כאלו שאני לא נמצא שם, ודוקא שם אתם תגלו לכל באי עולם שאני כן נמצא - וזהו ע"י שתשמרו את מה שאני מבקש מכם שתשמרו (התורה והמצות), ותתחזקו באמונתכם שאני משגיח ומנהל את הכל גם שמה, וע"י שתעשו את רצוני זה - לגלות את מציאותי בתוך עולם שבו כבודי נסתר - עי"ז אתם ראויים לקבל שכר על עבודתכם זו."

 

 

ואז כאשר יקבלו הברואים את השכר על עבודתם (שבאמת הקב"ה היה חפץ לתת להם מלכתחילה) ירוויחו הברואים בצדק את השכר המגיע להם - לפי שהיה להם בחירה, לעשות או שלא לעשות - ועל ידי שבחרו לעשות רצון השם, "מגיע להם" שכר ממנו יתברך. ואז באותו שכר שיקבלו, כבר לא ירגישו מסכנות; ונמצא שע"י בריאת העולם הזה וירידת הנשמות לתוכו לתקופה קצרה, נשלמת רצון השם שהוא: לתת לברואים השכר והטובה הכי מושלמת שיכול להיות.

 

  ~~~

 

ואם כן היוצא מזה, שזהו בעצם ענין ה"עולם" (מלשון "העלם") שהקב"ה ברא: מקום שמכסה על מציאותו יתברך, ורק נגלה לנו לפעמים בזמנים מיוחדים, כדי שנוכל בכוחות עצמינו לעמוד נגד ה"העלם" של כבודו יתברך ולהכריז בכל מעשינו - אני כן מאמין שהקב"ה כאן ורואה את הכל תמיד, ואע"פ שכבודו נסתר ואין אנו רואים אותו.

 

אלו הם מעיקרי הנקודות, וממילא מובנת התשובה לשאלתך: כאן הוא מקום העבודה, כדי לזכות אח"כ לשכר נצחי הבא כשכר על עבודתינו. ולא שייך לזכות להנאה שלמה בלי לבוא לעולם הזה; וע"י שאנו כן באים לעולם הזה אנו זוכים אח"כ להנאה שלמה - אשר למטרה כזו כן שוה ביאתינו לעולם הזה.

~~~

אם כן היוצא לסיכום, שאנו באנו לעולם כדי להתקרב להשם יתברך - אמנם בעצם הוא יתברך כבר רצה מעצמו לתת לנו את הקירבה הגדולה הזאת והעונג הזו מלכתחילה; ונמצא שאנו צריכים רק לעשות משהו "בשביל" השם יתברך בעולם הזה, אשר יגלה את מציאותו כאן יתברך לכל באי עולם - שזה נעשה על ידי קיומינו את כל המצוות - ואז נוכל לקבל את אותו השכר שהשם יתברך הכין לנו כבר מלכתחילה.

ואם כי נכון הדבר שמזמן חטא אדם הראשון התרחקנו מהתכלית הזו, כי החטא היה מורה כאילו שהשם לא נמצא ח"ו, ולכן אנו צריכים "לתקן" את זה ולהבהיר לכל באי עולם שהשם יתברך כן נמצא תמיד בכל עת ובכל שעה ומשגיח עלינו לטובה, וכדי להראות את זה אנו שומרים את מצוותיו תמיד. אבל עיקר התכלית בחיינו היינו לבנות את ה"יחס" החיובי הזה עם הקב"ה, ולזכות לקבל אח"כ את כל הטובה האין-סופי אשר כבר הכין הקב"ה לנו, ושלא נתבייש בקבלתנו אותו, כך שיהיה השכר שלנו שכר ועונג מושלם, וכרצון השם יתברך שהיה מלכתחילה "להטיב עם ברואיו" בנתינתו להם  התענוג והשכר הכי גדול שיכול להיות .
 

בברכה,

רב נחום

 

 


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה