חברה והשקפה

למה נולדים כחילונים?

  • כ' שבט התשע"ה
אא

שאלה

בס"ד כבוד הרב שלום ! איך וממתי זה קרה שעם ישראל התחלק לדתיים וחילונים? זאת אומרת אם נולדתי חילונית, מה השורש של זה? היכן וכיצד הייתה ההתפלגות, ולמה? 

תשובה

שלום וברכה

עם ישראל רובו ככולו במשך שנות הגלות היה שומר תורה ומצוות בעיקרו, כמובן שהיה לכל אחד את הניסיון האישי שלו ואת הנפילות , אבל האופן כללי היה ברור שכל יהודי מחוייב לשמור את המצוות. בודדים שבחרו לכפור היו ממירים את דתם ולא היו מזדהים כיהודים.

לפני כ200 שנה לערך התחילה תנועת ההשכלה בארצות אשכנז, אלו התחילו לזלזל בתורה ובמצוותיה וכפרו בתורה מסיני, תנועה שהלכה והתפתחה והגיעה לשיאה לאחר מלחמת העולם הראשונה שאז ניתן לומר שרוב יהדות אשכנז לא היתה שומרת מצוות.

בקום המדינה עם העליות הגדולות מארצות ערב, עקרו שליטי הארץ דאז את הדת מרוב בני ספרד.

עד כאן בקצרצרה ממש הפן ההיסטורי.

בפן הרוחני.

ברור למעלה מכל ספק שכל מי שנולד לאם יהודייה תפקידו הוא להגיע לשמירת המצוות במלואה זה תכלית הקיום של כל יהודי באשר הוא. לכן מי שנולד חילוני מוטל עליו התפקיד ללמוד ולהבין את המצוות אשר ציוה אותנו ה' אלוקינו כדי ולהגיע לשמירת המצוות כראוי.

קשה לדעת מה הסיבה שהקב"ה בחר שפלוני/ת יוולד בבית פלוני אולם ברור שאין זה טעות והקב"ה בחר דווקא שפלונית תיוולד בבית חילוני כדי שתזכה לחזור בתשובה ותזכה לתקן את מעשיה מגילגול קודם. נניח מישהי שבגילגול קודם בחרה לעזוב את הדת והקב"ה ברחמיו בחר לתת לה צ'אנס נוסף, היא תרד בבית חילוני וה' ישלח לה הרהורי תשובה ואם היא תחזור בתשובה שלימה היא תזכה לתקן את כל מה שפגמה גם בגילגול קודם. יש עוד מנפלאות הבורא למה כל אחד ואחת נולד בבית מיוחד אולם כפי שכתבתי ברור שתכלית הבריאה של כל יהודי ויהודיה בכל מקום שהוא, הוא להגיע לשמירת מצוות ולהכרת הבורא.

בהצלחה רבה,

בנימין שמואלי


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה