חדשות בארץ

מחקר חדש: "תושבי בני ברק הם מהמאושרים בעולם"

מחקר שערכו פסיכולוגים ישראלים קובע: אנשים בעלי זיקה דתית – הם אנשים מאושרים יותר. זאת, הודות לכך שהם בעלי מידת הכרת הטוב עמוקה יותר. עוד נכתב בממצאי המחקר, כי "תושבי בני ברק הם אחת האוכלוסיות המאושרות ביותר בעולם, למרות המצב הסוציו־אקונומי הירוד"

אא

מחקר חדש, שנערך בידי פסיכולוגים ישראלים, בראשותו של פרופסור אורן קפלן, מבית הספר למנהל עסקים של המכללה למנהל, קובע כי אנשים בעלי זיקה דתית – הם אנשים מאושרים יותר.

במהלך המחקר, בקשו החוקרים לבדוק את רמת הכרת הטוב של הנבדקים. שלא כצפוי, עם תום חלוקת השאלונים – פרצה לפתע מלחמת 'עופרת יצוקה', והחוקרים החליטו לנצל את המאורע, וחילקו שאלונים נוספים לנבדקים, שהיו השלב השני במחקר, וביקשו לבדוק תסמינים פוסט טראומתיים.

התוצאות היו חד משמעיות, והורו על כך שאנשים בעלי הכרת תודה – סבלו פחות מתסמינים פוסט טראומתיים, לאחר התקפת הטילים במהלך המלחמה. "הכרת תודה היא משתנה שחוקרים מתחילים להשתמש בו בשנים האחרונות בצורה אינטנסיבית בתחומים שונים, מכיוון שזאת תחושה רגשית עמוקה שמשנה התייחסות בכל תחום אפשרי", הסביר פרופסור קפלן בראיון לאתר 'דה מרקר'.

(צילום: פלאש 90)(צילום: פלאש 90)

על כך הוסיף, כי "הכרת התודה מחזקת גם את החסינות בפני טראומות. אם אני מכיר תודה על משהו, כנראה שיש לי משהו להודות עליו. וכשיש לי 'משהו', האובדנות ('אין לי בשביל מה לחיות יותר') או הדיכאון ('אין דבר משמעותי לחיות בשבילו') – נדחים. הכרת התודה היא בעצם מנגנון ששומר מפני התערערות נפשית בעקבות התלאות שמגיעות בין אם נרצה או לא. במלים פשוטות, ניתן לומר שככל שאתה מכיר יותר תודה – אתה מרוצה יותר מהחיים".

במהלך הריאיון, נשאל הפרופסור, האם המחקר מגלה קשר בין רמת אושר לאמונה דתית, ותשובתו המפתיעה היתה חיובית לחלוטין, כלומר - אנשים דתיים מאושרים יותר. "בהחלט. אנשים דתיים באופן כללי חסינים יותר מחילונים. תושבי בני ברק הם אחת האוכלוסיות המאושרות ביותר בעולם, למרות המצב הסוציו־אקונומי הירוד", אמר. "מחקרים רבים מהעולם מוכיחים שככל שהקהילה שמרנית יותר… כך היא מאושרת יותר, כי לחבריה יש משמעות לחיים ועל מה להכיר תודה".

תגיות:בני ברקחרדיםאושר

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה