חדשות בארץ

מבצע "מגן וחץ" | אלוף במיל’ עמוס ידלין: "הג’יהאד האסלאמי יגיב, ישראל חייבת להיות מוכנה להגיב בעוצמה גם נגד חמאס"

ראש אמ"ן לשעבר ניתח את תחילתו של המבצע בעזה, במסגרתו חוסלו שלושה בכירים בג'יהאד האסלאמי: "מעבר להרתעה, מדובר בסיכול צופה פני עתיד. זהו גם מסר של עוצמה לכל אויבינו, שכבר מיהרו לחגוג את התפוררות ישראל מבפנים"

עזה, הבוקר (צילום: Atia Mohammed/Flash90)עזה, הבוקר (צילום: Atia Mohammed/Flash90)
אא

ראש אמ"ן לשעבר, אלוף במיל' עמוס ידלין, התייחס הבוקר (שלישי) לתחילתו של מבצע "מגן וחץ", במסגרתו הפתיע צה"ל בחיסול מדויק של שלושה בכירים בארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. "הפעולה הלילה בעזה היא מבצע כירורגי, בעיתוי ובמאפיינים שבחרה ישראל ולא אויביה", כתב בטוויטר. "מטרת המבצע: שיקום ההרתעה, קודם כל מול הג'יהאד האסלאמי, שניסה לבסס משוואה בין עזה למתרחש בבתי הכלא בישראל, אבל גם מול חמאס ויתר אויבינו".

ידלין ציין כי "מעבר להרתעה, מדובר בסיכול צופה פני עתיד. דמם של שלושת בכירי הג'יהאד היה בראשם בשל אחריותם לירי רקטי נרחב לתחומי ישראל, לאישור ואכוונה של פיגועי טרור בעורף ישראל ונגד אזרחים ישראלים באיו"ש, ולתכנון פיגועים נוספים בטווח הזמן המיידי שחייבו פעולות מניעה וסיכול".

"צה"ל והשב"כ הוכיחו בעצם הסיכול יכולת מרשימה לפגיעה מדויקת, במספר מוקדים בו זמנית, במינימום נזק אגבי ועל בסיס מודיעין מדויק ביותר. זהו גם מסר של עוצמה לכל אויבינו, שכבר מיהרו לחגוג את התפוררות ישראל מבפנים. ביצוע מ'ליגה אחרת' הוכיח חיל האוויר בתכנון מעולה וביצוע מדויק ביותר".

לדברי ידלין, "מטרות מבצע 'מגן וחץ' טרם נמסרו בצורה מסודרת, אבל נראה כי הן לא חורגות בהרבה מפגיעה בג'יהאד האסלאמי ומחיזוק ההרתעה, וכי ישראל תחתור לסגור את המבצע מהר ככל האפשר. למצרים, כרגיל, יהיה תפקיד מרכזי ומוביל בהשגת ההבנות שיסגרו את האירוע".

ידלין (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)ידלין (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

ומה באשר להמשך הסבב? ידלין סבור, כי המפתח לכך טמון בתגובת חמאס: "ישראל מקווה ל'שידור חוזר' של אירוע מבצע 'חגורה שחורה' בנובמבר 2019, ומבצע 'עלות השחר'ֶ בשנה שעברה. אז ישראל נכנסה לסבב נגד הג'יהאד האסלאמי כשחמאס בוחרת להישאר מחוץ למערכה".

"הג'יהאד האסלאמי יגיב, סביר שגם בירי למרכז הארץ, השיקולים של חמאס יותר מורכבים. נראה כי חמאס נמצאת על קרני הדילמה, בין רצונה הברור להשאיר את עזה מחוץ למערכה, שבלט באירועי ההסלמה האחרונים, לבין אי התערבות שעלולה לשדר הסכמה דה-פקטו למשוואת סיכולי הבכירים שהציבה ישראל. בכל מקרה, כדי שהמבצע ישיג את היעד של סיכול ההרתעה, בעזה ומעבר לה, ישראל חייבת להיות מוכנה להגיב בעוצמה גם נגד חמאס אם זו תתערב בעימות. אם ישראל תשדר נכונות לספוג כדי להשאיר את חמאס בחוץ, יעד שיקום ההרתעה יישחק ואפקט הסיכול הממוקד נגד הג'יהאד האסלאמי יתקזז".

"האפשרויות להמשך הן עימות נגד הג'יהאד האסלאמי בלבד, עימות מול עזה בלבד (ג'יהאד וחמאס) או התרחבות העימות לאירוע רב-זירתי. ישראל צריכה לחזק את ההגנה והמוכנות לתגובה בזירות נוספות. העימות הנוכחי הוא גם מבחן ליכולת לבודד את עזה ולהפריד בין זירות המבצעים השונות".

ידלין סיכם את דבריו בהתייחסות לדרך קבלת ההחלטות בצד הישראלי על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט: "ראש הממשלה ניהל ישירות את ההכנות ואת תכנון המבצע עם שר הביטחון וכוחות הביטחון, בהובלת צה"ל והשב"כ. שימור יתרון ההפתעה כנראה חייב התנהלות כזאת. אבל ניכר כי לראש הממשלה נוח הרבה יותר לפעול עם צהל והשב"כ מאשר שותפיו לקואליציה, שכנראה לא היו בתמונת המבצע. עכשיו עם כינוס הקבינט הלחצים הפוליטיים יעלו מדרגה, וחשוב שגורמי הימין הקיצוני לא יהיו אלה שיכתיבו את האסטרטגיה של ישראל בהמשך".

תגיות:צה"לעמוס ידליןבנימין נתניהומבצע מגן וחץ

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה