חדשות בעולם

המשלחת הישראלית חילצה 10 ניצולים חיים: "הלכודים קוראים לעזרה כל היום וכל הלילה"

המשלחת הישראלית לטורקיה פועלת באמצעים טכנולוגיים מתקדמים על מנת להציל חיים:" אין לי ספק שוודאי בקרב האוכלוסייה כאן, המשלחת הישראלית חיממה את הלבבות בצורה משמעותית כלפי ישראל"

  • י"ח שבט התשפ"ג
(צילומים: דובר צה"ל)(צילומים: דובר צה"ל)
אא
דובר צה"ל עדכן הבוקר (חמישי) כי משלחת "ענפי זית" חילצה ביממה האחרונה 10 אזרחים בחיים במוקדי רעידת האדמה בטורקיה. 

סא"ל (מיל') דורון זיו, מצוות החילוץ של משלחת פיקוד העורף של ישראל, התראיין היום (חמישי) לרדיו 103fm על המראות הקשים מהאסון בטורקיה, ועל המירוץ נגד השעון בניסיון להציל כמה שיותר חיי אדם.

"הלילה היה לילה מרתק, כמו הלילה הקודם. לילה שמבחינת מזג האוויר קשה מאוד, אבל המוטיבציה בשמיים, האדרנלין זורם, משקיעים את כל מה שיש לנו כדי להציל חיים בשעות האחרונות שנשארו", אמר זיו. "הצלחנו לחלץ מספר שיא של שמונה לכודים חיים, שמונה אנשים שחיים היום, מה שכנראה לא היה קורה אם לא היינו מגיעים אליהם בזמן. מאוד חשוב לנו לתת את כל מה שיש לנו כדי שנצליח להשיג עוד כמה ולסייע לעוד כמה, כי בסופו של דבר הזמן גורם מאוד משמעותי בחילוץ".

זיו הסביר כי במהלך 48־24 השעות הראשונות, אחוזי ההצלחה הם הגבוהים ביותר, והם הולכים ויורדים באופן דיי מהיר בשעות. "הייתי אומר עוד יומיים שלושה, זה חלון ההזדמנויות לתת לנו את כל מה שאפשר. מצד שני יש ניסים, במשלחת החילוץ בהאיטי גם אחרי 10 ימים הוצאו לכוד חי מבין ההריסות. אנחנו פה כל עוד נוכל לתת ממה שיש לנו, להציל חיים ולסייע לאוכלוסייה. האירוע הטראגי הזה, אנחנו זה לא הסיפור, הסיפור זה האירוע שקרה כאן וכל העולם שבא לסייע", הוסיף זיו.

האסון קורע את הלב. "הלילות זה הפקטור שלנו הכי חשוב, אנחנו מצליחים לאתר הכי הרבה אנשים", שיתף זיו. "הלילה שקט, במהלך היום יש רעש. הלכודים קוראים לעזרה כל היום וכל הלילה, בלילה שומעים יותר טוב. בלילות זה הזמן שבו לא רק אנחנו מאתרים, רצים אלינו וקוראים לנו על מנת להגיד לנו 'שמענו קולות חיים', ובאמת היו כמה מקרים שרצתי בעקבות הקריאות האלה והצלנו אנשים".

"אנחנו נמצאים בעיר שספגה את הפגיעה הכי קשה", תיאר זיו את מימדי הטרגדיה. "אנחנו מדברים על מאות, אולי אלף מבנים הרוסים, מבנים רבי קומות. לא חסר לנו נקודות עניין, בכל מקום שאנחנו פונים זה אתר הרס עם עשרות משפחות באתר שנפגעו. אנחנו הולכים בעקבות המוקדים הגדולים ועוברים בשיטתיות. תוך כדי שאנחנו מאתרים באמצעות פעולות מודיעין וחקר האוכלוסייה מידע ממוקד על מקומות שבהם הסיכוי גבוה יותר, ותוך כדי כך מזיזים את הכוחות בזמן אמת מנקודה לנקודה.

זיו תיאר את האוכלוסייה הטורקית, שמסייעת לעזור בחילוץ: "מה שמאוד מדהים לראות את העם עצמו, האוכלוסייה עצמה. כשאנחנו מגיעים לאתר הרס, נכנסים לאתר, מתחילים לחפש ולפתע מאתרים קולות חיים, תוך שנייה מאות אנשים עומדים בחוץ וכל מה שהם רוצים זה רק לסייע והם מסייעים, רוב העבודה זו עבודת ידיים. זה מאוד מרשים. למרות הטרגדיה הם כולם ממוקדים בלהציל את האחים שלהם, השכנים שלהם, בני המשפחה שלהם".

על מזג האוויר במהלך החילוצים, שיתף: "קור אימים, אתמול בלילה מינוס 6 מעלות ואנחנו עובדים בחוץ. אנחנו מצוידים היטב, ביגוד חורף, כל מה שצריך, והרבה מוטיבציה שדיי משכיחה את האצבעות הקפואות".

בנוגע לעובדה כי משלחת ישראלית הגיעה לטורקיה לסייע להציל חיים, אומר זיו כי אין לו ספק שהפעילות של המשלחת מחממת את הלב בצורה משמעותית מאוד כלפי מדינת היהודים. "הם יודעים שאנחנו ישראלים, כולם שואלים מאיפה אתם, אנחנו אומרים בגאווה שמישראל. גילויי החיבה והכבוד שאנחנו מקבלים הם מאוד מופגנים, כולם מודים מעומק הלב. אין לי ספק שוודאי בקרב האוכלוסייה כאן, המשלחת הישראלית חיממה את הלבבות בצורה משמעותית כלפי ישראל".

זיו הוסיף כי לאזורי האסון בטורקיה הגיעו עוד כמה עשרות משלחות, "אבל רוב המשלחות הן משלחות של 8 אנשים, 12, 14 ושני כלבים, המשלחת שלנו יוצאת דופן בהיקף שלה, ובהרכב. יש לנו 150 אנשי חילוץ והצלה, עכשיו גם נחת בית חולים השדה שזה בכלל גיים צ'יינג'ר. מדובר פה על הכמות שאנשים שישראל הביאה, שווה לחלק נכבד מכל המשלחות יחד שהגיעו מחו"ל", הדגיש זיו.

זיו הוסיף כי המשלחת משתמשת בטכנולוגיה החדישה ביותר בתחום: "יש איתנו את יחידת עוקץ עם הכלבים המיומנים לזיהוי לכודים חיים, אבל בעיקר הנשק שלנו העיקרי בסיפור הזה של איתור הלכודים הוא תפיסת המודיעין שפותחה בפיקוד העורף, שאומרת שאוספים את כל המידע הקיים על נקודה מסוימת, בית מסוים או לכוד מסוים, מצליבים את זה למידע הנדסי על המבנה, ובתהליכים מאוד מהירים שרובם טכנולוגיים מצליחים לבודד נקודות שבהן הסיכוי הרבה יותר גבוה, ובאמת בנקודות האלה אנחנו מוצאים את רוב הלכודים החיים. זו זכות עבורנו לייצג את מדינת ישראל וצה"ל. אנחנו זה לא הסיפור, מדינת ישראל וצה"ל שנרתמו למאמץ. זה הסיפור האמיתי".

למה בורא עולם הרעיד את האדמה? צפו ב-2 דקות מחזקות במיוחד:

תגיות:טורקיהרעידת אדמההמשלחת הישראלית

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה