חדשות בעולם

"ידו של אלוקים הגנה עלינו": כך ניצלו 2,000 חיילים אמריקניים מהתקיפה האיראנית

16 טילים בליסטיים איראניים, שנשאו ראשי נפץ של מאות קילוגרמים נפלו בבסיס מאוייש בחיילים אמריקניים. "הדבר היחיד שאני יכול להגיד הוא שידו של אלוקים הגנה עלינו. אלוקים היה איתנו בתקיפה האיראנית", אמר הגנרל מקנזי, מפקד כוחות ארה"ב במזרח התיכון

  • י"ח אדר התשפ"א
(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

הגנרל קנת' מקנזי, מפקד כוחות ארה"ב במזרח התיכון, אמר בראיון טלוויזיוני כי "הדבר היחיד שאני יכול להגיד, הוא שידו של אלוקים הגנה עלינו. אלוקים היה איתנו בתקיפה האיראנית".

כזכור, חמישה ימים לאחר שחוסל קאסם סולימאני ב-3 בינואר, הותקף בסיס צבא ארה"ב בעיראק על ידי 16 טילים בליסטיים איראניים.  הטילים נשאו ראשי נפץ של מאות קילוגרמים נפלו בבסיס חיל האוויר "אל אסאד", שם הוצבו 2,000 חיילים אמריקאים. חמישה מהטילים החמיצו, ו-11 פגעו במטרה.

לאחרונה, במהלך ראיון שהעניק הגנרל מקנזי לתוכנית 60 דקות של רשת CBS, הוא חשף מעט מן הניסים שגרמו לכך שבסופו של דבר, ארה"ב לא תצא למלחמה נגד איראן.

מחצית מהבסיס פונה לפני שיגור הטילים, אך המחצית השניה נותרה כדי לאייש את הבסיס, כאשר חלק מהחיילים אף הוצבו במוצבים מעל פני הקרקע למקרה של תקיפת חי"ר.

"הייתה לנו תוכנית להגיב אם אמריקנים היו מתים. אני חושב שאם לא היינו מתפנים מהבסיס, היינו מאבדים 20 או 30 מטוסים והיינו מאבדים בין 100 ל-150 חיילים", אמר מקנזי.

אלן ג'ונסון, אחד מ-29 חיילים שהוענקו להם עיטור הלב הסגול (לב הארגמן) על אומץ לבם במהלך ההתקפה, שלח הודעת פרידה לבנו זמן קצר לפני תחילת ההפצצה. על פי הדיווח ב'דיילי מייל', בסרטון ששלח הקצין לבנו, הוא אמר את המילים האלו, מעין צוואה: "היי חבר אם אתה רואה את הסרטון הזה, אז קרו לאבא אמש דברים רעים, אז אני צריך שתהיה חזק, בסדר, לאמא, ופשוט תמיד תדע בלב שלך שאני אוהב אותך, בסדר. ביי חבר".

לאחר ההתקפה, תיאר ג'ונסון כי הטילים עפו מעל הראש "כמו רכבת משא" לפני שהם התרסקו על הקרקע כאשר כ-40 חיילים הצטופפו בבונקרים המיועדים לעשרה אנשים בלבד, ונבנו לעמוד מול ראשי נפץ במשקל של 100 קילו בלבד.

"חשבנו שאנחנו הולכים להישרף למוות", תיאר ג'ונסון את רגעי האימה, כאשר הוא וחיילים נוספים רצו למרחק של מגרש כדורגל בכדי לתפוס מחסה בבונקרים זעירים שכבר היו מלאים עד אפס מקום. "הדבר היחיד שאני יכול להגיד, הוא שידו של אלוקים הגנה עלינו", הוא אמר. "כי באמת אף אחד לא היה אמור לשרוד את זה".

מקנזי ציין כי בארה"ב הבינו שאיראן תגיב לחיסולו של סולימאני. מידע מודיעיני עדכן אותם כי איראן מכינה 27 טילים בליסטיים לטווח בינוני כדי לשגרם לעבר הבסיס שאוייש ב-2,000 חיילים אמריקנים. "הכוונה שלהם היא "לשטח" את הבסיס הזה וייתכן שלא נשרוד" דיווח קצין מודיעין לראשי צמרת הצבא לפני ההתקפה.

1,000 חיילים פונו מהבסיס בזהירות, כדי שהאיראנים לא יראו את החיילים עוזבים ויהיה להם זמן להתאים את תוכנית ההתקפה שלהם. למרות תוכנית האיראנים להרוג 2,000 אמריקנים באותו יום, רובם עזבו את הבסיס קודם לכן, ואחרים תפסו מחסה. עם זאת, היו חיילים רבים שעמדו בפני הסיכוי האימתני להישאר מעל הקרקע במהלך ההפצצה למקרה שתתקיים אחריה תקיפה קרקעית.

אחד החיילים שעמדו בתוך עמדת שמירה כשהטילים פגעו הוא החייל קימו קלץ. "ירדנו והגנו על האיברים החיוניים שלנו, על הראש, וחיכינו. אחד הטילים שפגע ישירות לידינו הרים את גופי כשני סנטימטרים מעל הקרקע", אמר לתוכנית 60 דקות, והוסיף ש"מהשיגור הראשון ועד האחרון עברו 80 דקות ואיכשהו איש לא מת".

תגיות:ארה"בהתקיפה האיראנית

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה