סיפורים אישיים

ברית המילה בוטלה ברגע האחרון, ואז נדהם המוהל לגלות ש...

"לצערי הרב לא אוכל לערוך את הברית למחרת. זו ההלכה ואינני יכול לסטות ממנה כמלוא הנימה", אמר המוהל להורים, ונדהם למשמע תגובתם

  • כ"ב ניסן התשפ"א
(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

המוהל הרב יהודה גרינשטיין, סיפר במהלך סעודת מצוה באחת הבריתות שערך, את הסיפור המופלא הבא. את הסיפור, שפורסם ב'מוסף שבת קודש' של 'יתד נאמן', ניתן להגדיר כמעשה מופת ממש.

"לפני מספר שנים הזמינו אותי לעשות ברית מילה באחד הישובים בשבת קודש", פותח המוהל את דבריו, ומציין כי במשך כל השנים הרבות בהן זכה לשמש כמוהל, לא נמנע מלהטריח את עצמו יחד עם בני משפחתו לכל מקום שאליו הוזמן לערוך ברית בשבת, למרות הקושי שבדבר.

"גם הפעם נסעתי במיוחד ביום רביעי לאותו ישוב מרוחק, כדי לבדוק את התינוק אם הכל כשורה. בדקתי אותו והכל היה בסדר", ממשיך המוהל בסיפורו. "בערב שבת הגעתי לישוב והתחלנו להתארגן לקראת שבת. לפני הדלקת הנרות הלכתי שוב לבדוק את התינוק כדי לוודא שהכל מוכן ומזומן לעריכת הברית, שהיתה צריכה להתקיים למחרת".

"לעשות ברית מילה ברוסיה הקומוניסטית זה 6 שנים בכלא" - אל תפספסו:

"לאחר התפילה ראיתי שוב את התינוק, ואז הבחנתי באדמומית חזקה שניבטה מהעין. כפי שנהוג ומקובל, ניסיתי בעדינות להניח על העין שקית תה, דבר שידוע כמועיל מאוד, אבל תוך דקה התמלאה העין במוגלה דלקתית. מיד ניקיתי את המוגלה, אבל אחרי זמן קצר שוב פרצה המוגלה וכסתה את האישון.

"הנחתי רטייה על העין ומיד פניתי להורים והודעתי להם כי לצערי הרב לא אוכל לערוך את הברית למחרת. זו ההלכה ואינני יכול לסטות ממנה כמלוא הנימה", מספר המוהל.

אביו של התינוק שהיה המום מההודעה התחיל לרטון ולכעוס. "הגיעו לכאן הרבה מאוד אורחים לכבוד השמחה, הזמנו אולם מיוחד וסעודה מפוארת למאה איש. מה נעשה כעת עם כל האוכל והאורחים?!", אמר בכעס. המוהל השיב לו בצורה נעימה אבל גם נחרצת מאוד, שאין כל אפשרות וסיכוי לערוך את הברית, כי הרי כך קובעת ההלכה. על הברית להידחות עד שהתינוק מחלים לחלוטין.

למחרת, האורחים נדהמו לשמוע שהסעודה שהם הוזמנו אליה לא תהיה סעודת ברית מילה. הם ניסו למצוא פתרון לבעיה. לפתע ניגש אבי התינוק ואמר למוהל: "כבר כמה שעות שהעין של התינוק נקייה לגמרי ואפשר כבר להתחיל בברית". המוהל השיב באופן ענייני ומכבד, אך החלטי ונחרץ, שאם היתה אתמול בערב דלקת בעין, אסור לערוך את הברית וצריך להמתין כמה ימים.

האב המשיך להתעקש: "אין סיבה וטעם לדחות את הברית, לא בשביל זה קראנו לך שתבוא לכאן לשבת..."

אחד מבני המשפחה הכריז: "אם הוא לא ירצה לעשות את הברית אביא מוהל אחר מישוב סמוך. נראה לי שאני מכיר שם איזה מוהל שלא יעשה שום בעיות". המוהל עמד שם כשה בודד מול הקהל, והשיב שלא ימנע מהם לקרוא למוהל אחר, אך מחובתו להודיע למוהל שיבוא על הדלקת בעין שנראתה בפירוש ערב קודם לכן. בני המשפחה כנראה הבינו שהרעיון האווילי הזה לא יעבוד, ולכן לא ביצעו את איומם, בעוד המוהל ממשיך לעמוד על שלו ומציין שוב ושוב שההלכה אוסרת למול תינוק עם דלקת עיניים.

 

מה פשר השירה הנוצרית הזו?!

"במהלך הדיונים החליטו הנוכחים שאין טעם להמשיך ולהמתין ועדיף לגשת ולאכול. הורי התינוק כבר נרגעו והתפייסו, ואני עודני עומד שם ומהרהר על המהומה שהתרחשה דקות ספורות קודם לכן. חשבתי שכך לא מתנהגים יהודים מאמינים בני מאמינים, לא כך מגיבים כאשר הקב"ה משנה את התוכניות שלהם", מספר המוהל הרב גרינשטיין.

"בעודי עומד וחושב החלו המוזמנים לאכול. כפי שהבטיחו לי מראש, הכל התנהל עד אותו רגע כמו שצריך בכשרות ובצניעות. פתאום נדהמתי לשמוע את אם התינוק מתחילה לשאת דברי ברכה קצרים, ומיד כאשר סיימה לדבר פצחה בשירה שסחפה את כל הנוכחים. מיד קמתי ממקומי והתחלתי לצאת מהמקום, אבל המנגינה שהשמיעה צרמה לי מאוד – את הצלילים המשוקצים האלו הכרתי בתקופת צעירותי כאשר התגוררנו בחו"ל, אותם צלילים שנשמעו מהכנסיה בסמוך לבית הורי בחו"ל… משהו כאן היה מאוד מוזר לי. מה פשר השירה הנוצרית הזו?!

"פתאום הבזיקה בראשי מחשבה, ופניתי לאחד המוזמנים שעמד בחוץ ושאלתי אותו: 'תגיד לי, אולי אתה יודע מהיכן האם של התינוק, מה מוצאה?' ונדהמתי לשמוע את התשובה כי היא נולדה בחו"ל, שם היא גם התחתנה עם אבי התינוק אחרי שעברה הליכי גיור. המשכתי ושאלתי: היכן היא התגיירה? מי גייר אותה? בן שיחי השיב לי: 'אם אני לא טועה, היא עברה גיור רפורמי...'

"התינוק הרך גוי גמור!", הבזיקה המחשבה במוחו של המוהל. המחשבה הזו, שהיה חלילה נכשל בחילול שבת באמצעות עריכת ברית לילד גוי זעזעה אותו עד עמקי נשמתו. במוצאי השבת לפני שעזב את הישוב שוחח המוהל עם האב, שאישר את תהליך הגיור של אשתו. המוהל הסביר לו שאם האם לא עברה גיור כהלכה משמעות הדבר שהילד אינו יהודי, אבל הוא לא רצה לשמוע.

"אז התברר לי איך הקב"ה הציל אותי מלעבור על איסורים דאורייתא של חילול שבת, בזכות אותה דלקת פתאומית, שהיא דבר מאוד נדיר, אבל היא זו שהצילה אותי מהמכשול", מסיים הרב גרינשטיין את סיפורו האישי.

האם מותר לאפשר לרפורמים לעשות כרצונם, בשל יסוד הדמוקרטיה וחופש הדת בישראל? ובכלל, מה הבעיה של היהדות עם הזרם הרפורמי? הרב זמיר כהן מסביר:

מיהם הרפורמים? מהי דרכם ומהם ההשלכות של מעשיהם? על כל זאת ועוד הרב זמיר כהן משיב. צפו:
תגיות:ברית מילההשגחה פרטית

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה