הלכות ומנהגים

שום ובצל קלופים בתוך מקרר שעבר עליהם הלילה

  • כ"ד טבת התשע"ה
אא

שאלה

מצינו בנדה (דף יז עמוד א) האוכל שום קלוף ובצל קלוף שעבר עליהם הלילה, מתחייב בנפשו, מפני שרוח רעה שורה עליהם. השאלה שלי היא האם שום/בצל קלופים שהיו בתוך שקית/מקרר או מחופים וסגורים בדרך כזו או אחרת עדיין שורה עליהם רוח רעה ואסור לאוכלם? תודה!!!

תשובה

שלום רב,

גם אם השום או הבצל או הביצה הקלופים היו סגורים בתוך שקית, או מונחים בתוך מקרר, ועבר עליהם הלילה, הם נאסרים באכילה. אמנם אם נשאר עליהם חלק מהקליפה או השורש מותר לאוכלם. וכן יש עצה לערב אותם בתוך מאכלים אחרים (לפני שיעבור עליהם הלילה) כגון סלט.

מקורות: כן הוא במסכת נדה (דף יז עמוד א) שהאיסור הוא גם כשהם צרורים וחתומים. והובא להלכה בשלחן ערוך הרב (הלכות שמירת הגוף ונפש סעיף ז). וכ"כ בספר שמירת הגוף הנפש חלק א' (סימן ג סק"ה) ובשו"ת ברכת יהודה חלק ב' (חלק יורה דעה סימן ז אות ח) לגבי מקרר. וע"ע בשו"ת יביע אומר חלק י' (חלק יורה דעה סימן ט) ובספר שמירת הגוף והנפש חלק ב' (עמוד תתא).

והעצה להשאיר עליהם חלק מהקליפה או השורש, מקורה במסכת נדה הנ"ל, והובאה להלכה בשלחן ערוך הרב שם.

והעצה לערב אותם בתוך מאכלים אחרים, מקורה בסמ"ק (סימן קעא). וכ"כ בבן איש חי (שנה שניה פרשת פנחס אות יד) ובכף החיים חלק יורה דעה (סימן קטז אות צב) ובשו"ת יביע אומר חלק ב' (חלק יורה דעה סימן ז אות ט) ובשו"ת אבן ישראל חלק ט' (סימן קכו אות ג). וכן הובא בשם החזון איש זצ"ל בספר שמירת הגוף והנפש חלק א' (בשולי עמוד כה). וכן ראה עוד בספר שלחן יוסף (עמוד צה סעיף לג) שהביא בשם הגר"ע יוסף זצ"ל, שאם עירבו בצל בתוך סלט, ועבר עליו הלילה, הוא מותר באכילה.

בברכה,

הלל מאירס

להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:בצלשוםרוח רעה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה