האם להתנזר מהנאות העלום?

  • כ"ה אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

האם אוכל ושינה, שאלה הצרכים הבסיסיים והחשובים של כל אדם, שבאותו הזמן גם מהתענוגות והיצרים החומריים הכי מענגים ומהנים שעומדים לרשותנו הם דברים משחיתים שיש להגביל אותם למידת הצורך בלבד(או במילים אחרות להתנזר לחלוטין מתענוגות ויצרים חומריים) הרי שאין הם פוגעים באף אחד ולא גורמים לרעה לזולת אך מאידך צניעות, הסתפקות במועט, והתמקדות בנפש ולא בחומריות יפים הם לנפשנו. ועם זאת כתוב למשל בקהלת שאין טוב מלאכול, לשתות ולשמוח. התוכלו להביע את דעתכם בנידון?

תשובה

הגשמי גם הוא יצירה אלוקית שנועדה להנאת האדם, ובשונה משאר דתות הרואות בהנאה הגשמית דבר שצריך להנזר ממנו לחלוטין, אין דעת היהדות כן הרי זה נועד לטובת האדם ולחוש את הבורא.

אלא צריך לקדש את הגשמי ולעשותו לשם שמים ובכך הדבר משפיע טוב שלם, צדיקים בדרגות גדולות זוכים להגיע לדרגה שכל פעולה שלהם בהנאות העולם כדוגמת אכילה מקודשות והתחושה המלווה אותם באכילה היא הרגשת טוב הבורא ולכך כונתם. אנו בדרגתנו צריכים להשתדל לכוון לכך כגון במחשבה לאכילה כדי שיהיה לנו כח לעבודת הבורא או זיווז לשם מצווה והעמדת צאצאים כשרים וכו` בשבתות וימים טובים מצוה על האדם להתענג ובכך לחוש את העונג הצפוי לאחרית הימים.


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה