array(12) { [0]=> array(14) { ["parentId"]=> string(2) "12" ["langId"]=> string(1) "1" ["name"]=> string(23) "ערוץ הידברות" ["link"]=> string(3) "vod" ["item_id"]=> string(1) "0" ["id"]=> string(2) "12" ["ord"]=> string(1) "1" ["catID"]=> string(1) "1" ["parent_id"]=> string(1) "0" ["target"]=> string(6) "_blank" ["color"]=> string(3) "fff" ["pic"]=> NULL ["icon"]=> string(0) "" ["subs"]=> array(0) { } } [1]=> array(14) { ["parentId"]=> string(1) "1" ["langId"]=> string(1) "1" ["name"]=> string(10) "מגזין" ["link"]=> string(0) "" ["item_id"]=> string(1) "0" ["id"]=> string(1) "1" ["ord"]=> string(1) "2" ["catID"]=> string(1) "1" ["parent_id"]=> string(1) "0" ["target"]=> string(0) "" ["color"]=> string(0) "" ["pic"]=> NULL ["icon"]=> string(0) "" ["subs"]=> array(15) { [0]=> array(14) { ["parentId"]=> string(3) "293" ["langId"]=> string(1) "1" ["name"]=> string(10) "יהדות" ["link"]=> string(10) "יהדות" ["item_id"]=> string(2) "16" ["id"]=> string(3) "293" ["ord"]=> string(1) "1" ["catID"]=> string(1) "1" ["parent_id"]=> string(1) "1" ["target"]=> string(6) "_blank" ["color"]=> string(0) "" ["pic"]=> NULL ["icon"]=> string(0) "" ["items"]=> array(5) { [0]=> array(20) { ["type"]=> string(7) "article" ["id"]=> string(7) "1124153" ["title"]=> string(99) "שלישי הקרוב: אירוע נשים ענק בחול המועד פסח - אתן מגיעות?" ["short_text"]=> string(501) "ביום שלישי הקרוב - האירוע שכולכן חיכיתן לו: הידברות מזמינה אתכן לאירוע המרכזי לנשים שיתקיים באולמי אודל פתח תקוה בחול המועד פסח. יהיו שם הרב זמיר כהן, הרב יצחק פנגר, הרב יצחק בצרי, הרבנית ימימה מזרחי, הזמרת מישל אלבז ועוד המון הפתעות. יום שלישי, י"ח בניסן (23.4 למניינם), אתן מגיעות? " ["content"]=> string(358) "

 

" ["pic"]=> string(6) "185359" ["date_created"]=> string(19) "2019-04-21 15:56:00" ["writer"]=> string(5) "57349" ["tags"]=> string(13) "|1849||60951|" ["categories"]=> string(2) "24" ["category"]=> string(2) "24" ["comments_num"]=> string(1) "0" ["no_app"]=> string(1) "0" ["override_link"]=> string(0) "" ["item_type"]=> string(7) "article" ["item_id"]=> string(7) "1124153" ["list_type"]=> string(7) "mgz_cat" ["list_id"]=> string(2) "24" ["link"]=> string(41) "https://www.hidabroot.org/article/1124153" ["top_section"]=> string(2) "16" } [1]=> array(20) { ["type"]=> string(7) "article" ["id"]=> string(7) "1124113" ["title"]=> string(108) ""מבחינתי היה מדובר באסון": ראיון חשוף במיוחד עם יהושע לימוני" ["short_text"]=> string(363) "הוא ניגן בלהיטים שחרכו את מצעדי הפזמונים, כתב והלחין לאמנים מהשורה הראשונה, היה רווק נצחי, וחזר בתשובה. פעמיים. עם צאת אלבומו הרביעי, פותח לימוני את הלב וחושף את האמירה המשמעותית העומדת בבסיס יצירתו " ["content"]=> string(20618) "

בשלב מוקדם יחסית בשיחתנו, משחרר היוצר יהושע לימוני וידוי מפתיע. לימוני, המשתייך לחבורת האמנים בעלי התשובה שמעשירה ומגוונת את עולמות המוזיקה היהודית, חווה לא מעט חוויות מסעירות בחייו, ועל אחת מהן הוא מספר כעת לראשונה בגילוי לב. "החזרה בתשובה הראשונה שלי היתה לא מאוד בריאה. בלי נדר אספר עליה בהמשך, אבל כעת אתמקד בתחילת התשובה השנייה שלי, זו שגם החזיקה מעמד. בתקופה ההיא הוצאתי את אלבומי השני, ואז במשך 3 שנים לא כתבתי מילה, ולא ניגנתי צליל אחד.

"מבחינתי, היה מדובר באסון. לא פחות מזה. לא הבנתי מה קורה לי. היו לי תקופות יובש בחיים, אבל הן אף פעם לא נמשכו כל כך הרבה זמן. בדיעבד, הבנתי שהמערכת שלי פשוט היתה בטראומה. התחלתי לחיות חיים חדשים, בסביבה חדשה, מוקף בהמון רבנים ואנשים חכמים שידעו הרבה יותר ממני, והבנתי שהייתי במצב של קליטה ולא של יצירה.

"באחת השבתות בתחילת התשובה נסעתי עם רב וכמה חברים לשבת לירושלים. זו היתה מעין שבת התחזקות והעשרה. בערב שבת ישבתי עם כמה חברים, ופתאום כמה מהם אמרו משהו שמאוד מאוד פגע בי. קמתי, הלכתי הצידה, התיישבתי, והתחלתי לעשות מדיטציה. דמיון מודרך. רציתי לקחת את העלבון, להתרומם מעל הסיטואציה, ופשוט להעלים אותו. לשחרר כעסים ומתחים.

"היום, במבט לאחור", אומר לימוני, "אני יכול לומר שמה שעברתי שם היתה פשוט חוויה מיסטית. בחיים לא הרגשתי תחושות כאלה. קשה לתאר את מה שחוויתי שם. אחרי כמה דקות של ישיבה מבודדת, פתחתי את העיניים, וקלטתי שאני מוקף באותם אנשים שפגעו בי. התאוששתי מיד, ותוך כמה שניות המשכנו לדבר ולהיות באווירה טובה. אין לי מושג איך זה קרה, אבל הכל פשוט נמחק, כמעט ברגע. לפעמים אני עדיין משתמש בשיטה הזו בדברים שקשורים לנפש.

"אכלנו סעודה שלישית, השבת יצאה, וחזרתי הביתה לתל אביב. ברגע שהגעתי הביתה הבנתי שפרצו לי לדירה. הכל היה הפוך. גנבו לי המון דברים. חומרים שעבדתי עליהם שנים, שהיו במחשב ולא היה לי גיבוי שלהם, נגנבו לעד. לפני הפריצה, כל יום כשהגעתי הביתה מיד התיישבתי על המחשב. ופתאום, אחרי כל כך הרבה זמן, פתאום חזרתי ולא היה לי מחשב לשבת עליו.

"ב"ה, הגנבים השאירו לי גיטרה שקניתי מתישהו ב-50 שקל. ובגלל שלא היה לי מחשב לשבת עליו, התחלתי לנגן עליה. ככה כמה חודשים טובים. חוזר בערב הביתה, ויושב על הגיטרה. מנגן וכותב. כותב ומנגן. זה היה מטורף. הכל פרץ פתאום. היובש נעלם והמעיינות חזרו לנבוע. כל מה שרציתי להגיד, ולא היה לי למי, פתאום יצא. הרווקות, החזרה בתשובה, השנים שחולפות, החששות, הכל צף על השולחן. אחד הפירות של החודשים המורכבים האלו הוא האלבום השני שלי, 'סיכוי לאהבה', שנגע באנשים רבים. אין מה לומר, נסתרות דרכי האל".

 

'היי' שנמשך שלושה שבועות

אכן נסתרות דרכי האל, ובהשגחה פרטית מופלאה, כך לדברי לימוני, הוציא הוא לאחרונה את העולם אלבומו הרביעי, 'מתפוצץ', ולכבוד כך אנו נפגשים. לימוני, 47, נשוי ואב לבת המתגורר בהרצליה, החל את דרכו המוזיקלית בגיל צעיר, ועדיין עוסק בתחום - הן כיוצר עצמאי, הן כמפיק בפרויקטים של אמנים אחרים, והן כמעביר סדנאות בתחום. "זה מאוד משמח אותי", מספר לימוני, "שכיום אני מסייע לאמנים רבים ביצירתם. בעבר עבדתי עם אמנים מאוד מוכרים, כמו דודו טסה למשל, אך אני עובד גם עם אמנים בתחילת דרכם.

 (צילום: אילן ספירא)

"העבודה עם אמנים שמגיעים אלי לסטודיו מתחילה בנקודה שאני לא אומר להם מה ואיך לעשות, אלא משתדל לעזור ליוצרים להוציא מהם את מה שהם אולי מתקשים להוציא לבד. אני עוזר להם לכוון ולדייק את עצמם. לפעמים זה הולך למקום של כתיבה והלחנה משותפת, לפעמים זה מתבטא בשיתוף פעולה בעיבוד, כל אמן והסיפור שלו. מעבר לכך אני גם מנחה קבוצות אמנים צעירים שמגיעות אלי הביתה, ומהמפגשים הללו יוצאים דברים מופלאים".

אפרופו סיוע מוזיקלי, מי היה שם עבורך בתחילת דרכך?

"במובן מסוים, אני מאמין שכל מיני קשיים שחוויתי בחיי הם שדחפו אותי למוזיקה. נולדתי בהרצליה למשפחה חילונית, והיו שני צדדים לילדות שלי. היה לי טוב מבחינה חברתית, אבל מהצד השני - מערכת היחסים בין ההורים שלי לא כל כך הצליחה, עד שהעסק לגמרי התפרק.

"הייתי ילד אסטרונאוט, מרחף כזה. היום אני מבין שזה כנראה היה סוג של מנגנון הגנה. כבר בתור ילד הלכתי לחוגים שקשורים למוזיקה, אבל לא התמדתי בהם. תמיד ידעו שאני מתופף, תופפתי באופן טבעי כזה, בבית ספר, בבית, בכל מקום. עם זאת, בכיתה י' רציתי לעלות שלב, אז מצאתי מורה פרטי והתחלתי ללמוד תופים. אני דחפתי את עצמי לשם. את מערכת התופים הראשונה שלי קניתי מהכסף שלי, ובכיתה י"א התחברתי ללהקה שלימים נקראה 'שפיות זמנית'. אחד השירים שלנו שהכי הצליחו נקרא 'הקיץ האחרון'. הוא היה להיט היסטרי. עד היום הרבה אנשים שומעים אותו.

"מיד אחרי התיכון התגייסתי. בתקופת הצבא לא ניגנתי בכלל, ואחרי השחרור חבר סיפר לי שהוא הולך ללמוד גיטרה בחו"ל, והציע לי לבוא איתו ולהתמקצע בתופים. בתקופה ההיא לא הייתי בקטע של להיות מוזיקאי. התחום שהכי משך אותי זה פסיכולוגיה. עד היום זה מאוד מסקרן אותי, ובאמת בסוף גם למדתי הנחיית קבוצות".

נשמע שהיית בצומת דרכים משמעותית.

"כן, זה היה די מבלבל. אני אפילו יכול לומר שהייתי אבוד במידה מסוימת. הרגשתי מאוד לא טוב מבחינה נפשית. עם זאת, החלטתי שאני הולך על זה. טסתי ללוס אנג'לס, לבית ספר מאוד נחשב ללימודי מוזיקה. בבית הספר הזה כמעט ואין תיאוריה. פשוט מאמנים אותך בטירוף על הכלי שלך. ההתחלה שם היתה מאוד קשה, אבל לאט לאט המצב השתפר.

"השותף שלי לדירה, באותה תקופה בלוס אנג'לס, היה חבר שהגיע לארצות הברית אחרי סיבוב בהודו. היום, אגב, הוא שליח חב"ד בהודו. כשגרנו יחד הוא היה בתחילת תהליך התשובה, עדיין עם ראסטות והכל, ותוך כדי הלימודים הוא גם התחיל להקליט אלבום.

"באחד הימים, ולעולם אני לא אשכח את זה, הוא נתן לי לקרוא בספר 'אורחות צדיקים'. התחלתי ללמוד את הספר, וזה הכניס לחיי אור גדול שלא הכרתי כמותו. אין לי מילים אחרות לתאר את החוויה חוץ מלומר שפשוט הייתי ב'היי' שלא ירד במשך 3 שבועות. הרגשתי תמימות ונקיות יוצאות דופן. בגלל שהספר מאוד נגע בי, המשכתי להתעניין בדברים שקשורים ליהדות, סיימתי שם שנת לימודים אחת, וחזרתי לארץ".

יהושע לימוני בשירו "סיכוי לאהבה". צפו:

 

 

כמו עלה אבוד בעולם

"בישראל", אומר לימוני, "המשכתי עם ההתחזקות, ובמקביל התחלתי לנגן עם כל מיני אמנים. במהלך השנים ניגנתי עם הרבה אמנים מוכשרים, ואני מודה לה' על הזכות הזו. ניגנתי עם עוזי חיטמן, אביתר בנאי, אריאל הורוביץ, פבלו רוזנברג, ועוד. בנוסף, הייתי שותף בלא מעט הפקות של תיאטרון הקאמרי.

"מבחינת ההתחזקות, גרתי אז בתל אביב, ויצא שהתחברתי אז למה שנקרא 'מרכז הקבלה'. הייתי ממש בתחילת ההתקרבות, ודי תמים בתחום הזה, ועשיתי כמה טעויות. היום אני יודע שלא התחברתי כמו שצריך לה' ולתורה, ובאמת זמן קצר יחסית לאחר מכן הכל התפוצץ לי הכל בפרצוף. ראיתי שהפכתי להיות משהו שאני בכלל לא אוהב".

איך התקרבותך לחיי תורה ומצוות השפיעה על יצירתך?

"האמת שתהליך התשובה שעברתי השפיע מאוד על המוזיקה שלי. בתקופה ההיא ניגנתי בהרכב שחוויתי בו דברים לא נעימים, ואחד מהם היה שחברי ללהקה טענו שהתשובה שלי תוקעת את כל ההרכב. עם הזמן, הדברים שלהם עזרו לי להבין שאני באמת תקוע. שהפכתי להיות בן אדם שרואה את העולם בשחור ולבן. החזרה בתשובה דרך מרכז הקבלה היתה לא מאוזנת, והתלוו אליה כל מיני השפעות שליליות. למשל, נהייתי מאוד ביקורתי כלפי הסביבה שלי. זה קורה להרבה אנשים שחוזרים בתשובה בדרך לא בריאה. אחרי כמה חודשים כאלה, פתאום הפסקתי להרגיש. נכנסתי לסוג של דיכאון. במרכז הקבלה לא היתה קרקע, וממש הייתי חייב אחת כזו.

"ואז, לשמחתי הרבה הקב"ה האיר לי את הדרך הנכונה, אבל ההתפכחות היתה כואבת. מעבר לכך, הכל קרה די בבת אחת, ולכן זו היתה תקופה מאוד קשה. הבנתי שהתקרבתי לה' בגלל שרציתי לברוח מדברים אחרים. שהתקרבתי מהר מדי, ולא מהסיבות הנכונות. אני מאוד מודה לה' על כך שהוא עשה איתי חסד והראה לי את זה.

"בתקופה הזו", מוסיף לימוני, "גם כתבתי הרבה שירים. הייתי כמו עלה אבוד בעולם, לא היתה לי שום אחיזה, והשירים היו עבורי כמו אוויר לנשימה. זה היה כמו טיפול פסיכולוגי. וכך יצא שבתקופה הזו הצטברו הרבה שירים שכתבתי, אבל לא דמיינתי שמתישהו אשיר אותם.

"עם זאת, לאחר תקופה מסוימת נוצר בתוכי צורך לעשות משהו עם השירים. דיברתי עם שני חברים, והצעתי להם שנעשה מופע קטן למשפחה וחברים. עשינו חזרות, דברים הלכו טוב, התלהבתי מהעניין, והתחלתי לתכנן דברים גדולים יותר. ואז פשוט התחלנו להופיע. הופענו המון. אני חושב שהיינו אחת הלהקות שהופיעה הכי הרבה בתל אביב. בד בבד, דווקא הוצאת האלבום התעכבה, ולמעשה לקח לנו יותר מ-8 שנים להוציא אותו. היום אני מאמין שהעיכוב השתלם – 3 שירים מהאלבום נכנסו לגלגלצ. זה היה מדהים כשלעצמו, וזה גם הביא עוד הופעות, פסטיבלים, וכו'".

ואיך מרגיש עם כל זה מתופף, שפתאום עובר לקדמת הבמה?

"וואו. זה היה תהליך מאוד מורכב, שלקח 15 שנה. התחלתי כמתופף, מאחור, אחר כך עם השנים שילבתי קצת גיטרה וקלידים ועברתי יותר קדימה, והיום אני יושב עם סט התופים ממש בקדמת הבמה. וב"ה הדברים התקבלו יפה. האלבום הראשון שלי די הצליח. אחרי ההופעות של האלבום הראשון ההרכב שלי התפזר יחסית, והתחלתי לעבוד על האלבום השני, במשך 5 שנים.

"כשהאלבום השני יצא, חוויתי עוד התחזקות משמעותית. הייתי בקשר עם מישהי שעברה גיור, ובזכות הגיור שהיא עברה, משהו אצלי התעורר. הקשר לה' והרצון להתקרב אליו אף פעם לא נעלמו לי, אבל היו תקופות שהם נרדמו, והקשר איתה עורר את זה חזק. בערב ליל שבועות אחד הגעתי לבית כנסת של חב"ד בתל אביב, ומשהו שם נפתח לי.

"אומרים שליל שבועות זה לילה מאוד חזק מבחינה רוחנית, וממש הרגשתי את זה. בגלל שכבר היה לי ניסיון לא מוצלח של חזרה בתשובה, הפעם הייתי זהיר יותר. יותר קשוב לעצמי. השתדלתי לא ללכת לאיבוד. בשלב הזה, אני יכול להגיד שבפעם הראשונה בחיי קיבלתי עלי תורה ומצוות באופן מלא וכמו שצריך".

לדבריו של לימוני, גם האלבום השלישי הצליח ונגע באנשים רבים, מה שסייע לו להמשיך את מסעו לעבר קיום חיי תורה ומצוות. "ב"ה המשכתי להתחזק, ויצאנו לסיבוב הופעות עם שירי האלבום השני, ואחריו לסיבוב הופעות עם ג'וני שועלי. אני מאוד שמח, וזה לא מובן לי מאליו ששירים שאני מוציא מצליחים. מבחינה מוזיקלית אני קצת מוטציה, כי אני מתעקש להיות במקום שלא מתחנף לאף צד. בעולם החילוני יש אנשים שהמוזיקה שלי לא תדבר אליהם, וכך גם בדתי. ולמרות זאת אני עושה אותה. ודווקא אותה. האמירה מתחת לפני השטח של הדבר הזה היא שכולנו מחוברים בעומק. ורק החיצוניות מפרידה בינינו. אני מאמין שליוצר צריכה להיות אמירה משמעותית, וזו האמירה שלי.

"בכל מקרה, כשההופעות של האלבום השני נגמרו התחלתי לעבוד על האלבום החדש, 'מתפוצץ', שיצא לאחרונה. כשהתחלתי לעבוד עליו ראיתי שההוצאות על הקלטות באולפן הן רבות, אז בניתי אולפן ביתי משלי. רציתי לייצר לעצמי עצמאות.

"ב"ה, מאז שבניתי אותו במו ידי, אני לא מפסיק לעבוד בו. גם על חומרים שלי וגם על חומרים של אחרים. ובכלל, האולפן הביתי מאוד תרם לאלבום הנוכחי. האלבום הזה מאוד שונה מהשניים הקודמים שלי, מכמה סיבות. באלבום הזה העזתי לעשות דברים שלא עשיתי לפני. פשוט שיחקתי באולפן כמו ילד בארגז חול. לכן יש לופים, יש המון קלידים וגיטרות, ובכלל – זה האלבום הכי אלקטרוני שלי. מעבר לכך, זה גם האלבום הכי קצבי שלי. בעבודה עליו הרפיתי ושחררתי בלי לדפוק חשבון להגדרות. פשוט ציירתי עם המחשב.

"מעבר לכך", מוסיף לימוני, "כשמקשיבים לטקסטים שלו, שומעים שהוא מאוד דתי ואמוני. אחת הנקודות שהכי יכולות לחזק את זה שאני מאוד מרוצה ממנו היא שאני יכול פשוט להקשיב לו בכיף. תמיד הייתי צריך שקט מאלבום אחרי שהוא יצא, אבל את 'מתפוצץ' ישר רציתי לשמוע.

"ואולי, מה שיותר חשוב מהכל הוא שהאלבום הנוכחי שונה מקודמיו כי הוא האלבום הראשון אותו כתבתי ממקום זוגי. ממקום מיושב. הייתי רווק מושבע, התחתנתי בגיל 42, ואני פשוט מודה לאשתי כל כך שגאלה אותי מהרווקות. הייתי עקשן ופחדן, וזה הקשה עלי להתחתן. ניסיתי הרבה קשרים שלא הצליחו, ועם זאת, החזרה שלי בתשובה ריפאה את הכל. אני לא יודע איך זה היה קורה בלי התשובה. התקרבות לה' מיישרת אותך, עוזר לך להבדיל בין עיקר לטפל. זה תהליך שלם של יישוב הדעת, של יציאה מדמיונות ובלבולים. זה לשוב אל עצמך, לשוב בתשובה.

"יש היום כל כך הרבה רווקים. זה מפחיד. אני חושב שאחת הסיבות לזה היא שאנשים מחכים לאורות גבוהים מדי. יש ברי מזל שזוכים לזה, בעיקר צעירים, אבל צריך להפסיק לצפות לזה. זה לא העיקר. נחמד אם יש את זה, אבל זו בעיקר הדרך של ה' לגרום לאנשים לרצות להתמסד. כל העניין של נישואים מאוחרים הוא מאוד קשה. אם היתה לי אפשרות לחזור אחורה - הייתי עושה את זה הרבה יותר מוקדם. הרווקות המאוחרת הכניסה הרבה קשיים לחיי, ועם חלקם אני מתמודד עד היום. אני מאמין שאם הייתי מתחתן בגיל צעיר, כל החיים שלי היו מתנהלים אחרת, אבל את זאת כנראה שלעולם לא אדע".

" ["pic"]=> string(6) "185176" ["date_created"]=> string(19) "2019-04-18 10:17:00" ["writer"]=> string(5) "57890" ["tags"]=> string(12) "|101||29253|" ["categories"]=> string(2) "12" ["category"]=> string(2) "12" ["comments_num"]=> string(1) "2" ["no_app"]=> string(1) "1" ["override_link"]=> string(0) "" ["item_type"]=> string(7) "article" ["item_id"]=> string(7) "1124113" ["list_type"]=> string(7) "mgz_cat" ["list_id"]=> string(2) "12" ["link"]=> string(41) "https://www.hidabroot.org/article/1124113" ["top_section"]=> string(2) "16" } [2]=> array(20) { ["type"]=> string(7) "article" ["id"]=> string(7) "1124107" ["title"]=> string(99) "עלון הידברות, שבת חג הפסח תשע"ט. רוצים לקבל אותו לחלוקה?" ["short_text"]=> string(190) "עלון שבת חג הפסח תשע"ט. מעוניינים לקבל את העלון לחלוקה בבית הכנסת שלכם, מדי שבת? חייגו 073-2221388 או מלאו פרטים" ["content"]=> string(1014) "

קישור להורדת הPDF, הקליקו כאן.

מעוניינים לקבל את העלון לחלוקה והשתתפות בהוצאות? חייגו 073-2221388 או מלאו פרטים כאן. כך תקבלו 50 עותקים לחלוקה מדי שבוע, לזיכוי הרבים. מומלץ ביותר! ועכשיו מבצע - חודש ראשון ללא תשלום (בהתחייבות לשלושה חודשים). לחצו כאן להצטרפות.

" ["pic"]=> string(6) "185163" ["date_created"]=> string(19) "2019-04-18 08:13:00" ["writer"]=> string(5) "57837" ["tags"]=> string(14) "|49106||55557|" ["categories"]=> string(5) "56695" ["category"]=> string(5) "56695" ["comments_num"]=> string(1) "2" ["no_app"]=> string(1) "0" ["override_link"]=> string(0) "" ["item_type"]=> string(7) "article" ["item_id"]=> string(7) "1124107" ["list_type"]=> string(7) "mgz_cat" ["list_id"]=> string(5) "56695" ["link"]=> string(41) "https://www.hidabroot.org/article/1124107" ["top_section"]=> string(2) "16" } [3]=> array(20) { ["type"]=> string(7) "article" ["id"]=> string(7) "1124105" ["title"]=> string(105) "אנחת רווחה למטיילים בנחלי הצפון: "אין חשש להימצאות העכברת"" ["short_text"]=> string(336) "637 מטיילים הגיעו בקיץ 2018 לבתי החולים בשל חשש להידבקות בעכברת. 152 מקרי אשפוז התרחשו, ונחלים רבים נסגרו. כעת, עם האביב והצפי למטיילים רבים בנחלים, אומרים במשרד שאין חשש והציבור מוזמן לטייל " ["content"]=> string(10542) "

"אנחנו דוגמים את מי הנחלים, ואין מידע על הימצאות של מחלת העכברת בנחלי הצפון", אומר אלון זסק, סמנכ"ל בכיר למשאבי טבע במשרד להגנת הסביבה, "כולם מוזמנים לבקר וליהנות". אלון אומר שבכל מקרה ננקטים אמצעי זהירות ומניעה - השירות הווטרינארי מחסן עדרים נגועים או חשודים כנגועים, והמשרד דוגם את המים.  

באחרונה אישרה הממשלה את התוכנית של המשרד להגנת הסביבה להוצאת הבקר מערוצי הנחלים באגן הכנרת, בתקצוב של כ-14 מיליון שקלים. בכך יופחתו הסיכונים למחלות זיהומיות בנחלי הצפון, שעולים, בין היתר, בגלל התמעטות הזרימות בנחלים המערכות הטבעיות באזור הצפון.

על פי נתוני המשרד בקיץ 2018, בעקבות התפרצות מחלת העכברת - 637 מטיילים הגיעו לבתי החולים בשל חשש להידבקות; 152 מקרי אשפוז התרחשו בשל העכברת; נחלים רבים נסגרו לטיול; ונגרמו נזקים כספיים כבדים לתיירות בצפון הארץ. מבדיקה ראשונית התברר שבשעתו החולים טבלו במי הנחלים משושים, יהודייה, זוויתן, ג'ילבון, זאכי, שפך דליות (מג'רסה) ופארק הירדן. נחלים אלו נסגרו באופן מיידי בהוראת משרד הבריאות. בנוסף, חלה ירידה דרסטית במספר המבקרים באתרי התיירות בצפון כתוצאה מסגירת אתרי המים והחשש להידבקות במחלה.

 

מיעוט זרימות בנחלים, טמפרטורה גבוהה, וחיות בר בקרבת המים

עכברת היא מחלה זיהומית זואונוטית (עוברת מבעלי חיים לאדם), הנגרמת על-ידי חיידק. בהיעדר טיפול עשויה העכברת לגרום לתסמינים קשים כמו דימום מהריאות, דלקת קרום המוח, סיבוכים נוספים עד כדי מוות. הסיבות העיקריות להתפרצות הן: מיעוט הזרימה בנחלים, טמפרטורה גבוהה האופיינית לחודשי הקיץ וחיות בר הצורכות מי נחל, ושוהות במים תוך הפרשת צואה ושתן.

המחלה תוארה לראשונה על ידי הרופא הגרמני אדולף וייל בשנת 1886, ומחולל המחלה, החיידק - תואר לראשונה בשנת 1915 על ידי הבקטריולוגים היפנים ריוקיצ'י אינאדה ויסושי אידו. למעשה מדובר במחלה בתפוצה עולמית, השכיחה יותר באזורים בעלי אקלים טרופי וסובטרופי ובאזורים בעלי תברואה ירודה. ההערכה של ארגון הבריאות העולמי עומדת על 873,000 מקרי עכברת בשנה בעולם. בישראל המחלה שכיחה בעיקר ביישובים החקלאיים של הגליל. המקרה הראשון של המחלה תועד בארץ ישראל כבר בשנת 1942, והיא נכללת ברשימת מחלות המחויבות דיווח למשרד הבריאות החל משנת 1951. משנת 1951 ועד 1987 התחלואה בעכברת התאפיינה בהתפרצויות חוזרות על רקע מגמת ירידה בשיעורי התחלואה.

על פי ההערכות שלכם - מה הסיכוי להתפרצות עכברת בקיץ הקרוב?

אלון: "סינרגיה של מספר גורמים הובילו בשנה שעברה, בין השאר, לעכברת. השנה, הסיכוי קטן יותר, אבל ללא קשר לכך, אנחנו כבר מתחילים לפעול. יש החלטת הממשלה שכוללת פעולות מניעה ופעילות אקטיבית. מלבד זאת, יש יותר זרימה ושפיעה בנחלים, ויותר עדרים מחוסנים. כבר עכשיו מתחילים לשים מוקמות שקתות במעלה אגני הנחלים, וכתוצאה מכך – הפרות לא יהיו בקרבת הנחלים". פעולה זאת אמורה להביא להסטת הזיהום הנובע מרעיית הבקר ומניעת הגעתו למקורות המים בצפון. אלון: "הפרה היא בעל חי שבמקום בו הוא שותה, הוא עושה את צרכיו, דרכם מועבר החיידק. הנקודה העיקרית היא לייצר מצב בו רוב הפעילות של העדרים תהיה במעלה אגן ההיקוות ערוצי הנחלים, כך שההפרשות יהיו במעלה ולא בערוץ. בדרך זאת, הסיכוי שפרות נגועות יעבירו את החיידק, דרך השתן או צואה, במים - הרבה יותר נמוך. כמו כן, ככל שהזרימה בנחל גבוהה יותר, בגלל ריבוי הגשמים שירדו, כך קטן הסיכוי להעברת המחלה". 

פרות אוכלות (צילום: נתי שוחט / פלאש 90)

המחלה מוכרת כבר משנות ה-50, ואף לפני כן. אלון: "לא בטוח שבעבר היו כמויות גדולות של עדרים באזורים האלה. מלבד זאת, הלחץ על המערכות האקולוגיות הולך וגדל - ככל שיש פיתוח יותר מאסיבי באזור. לכך נוסיף את הטמפרטורות שהן יותר חמות, העובדה שהחורף הקודם היה שחון יחסית וגרם לזרימות נמוכות. התקיימו התנאים האידיאלים להתפרצות מחלה".

 

השנה כולם מוזמנים ללכת וליהנות

"אין לנו מידע על הימצאות של המחלה, כך שכולם מוזמנים ללכת וליהנות. בכל מקרה אנחנו נוקטים באמצעים הבאים: השירות הווטרינארי מחסן עדרים נגועים או חשודים כנגועים, ואנחנו כל הזמן דוגמים את המים, ופועלים להוצאת הפרות מערוצי הנחלים על ידי הצבת שקתות מחוצה להם".

(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

 מחלת העכברת היא תוצר של האקלים המשתנה בכדור-הארץ?

"יש קשר בין השניים. התנאים הפיזיים נובעים בין השאר משינויי האקלים. יש שילוב של לחץ אנושי גדול על המערכות האקולוגיות, ומצד שני, עמידות של המערכות הטבעיות, בין היתר בגלל טמפרטורות קיצוניות ובצורות.

במסגרת החלטת הממשלה יוקם צוות בין-משרדי לתיאום כלל היבטי הזיהום בנחלי הצפון, שיכלול את נציגי המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרד החקלאות, נציגי הרשויות המקומיות הרלוונטיות, רשות ניקוז כנרת, רשות הטבע והגנים ורשות המים. כמו כן, יורחב דיגום הנחלים ומקורות המים בצפון; ינוטרו מחלות בחיות בר; יחוסנו עדרים החשודים כנגועים בעכברת על ידי השירותים הווטרינריים, וכן יבוצע חיסון עדרים באופן מונע.

"אלפי ראשי בקר בצפון חיים בתוך מקורות המים ועושים צרכיהם בתוכם", אמר מנכ"ל המשרד, גיא סמט, בהודעת המשרד על אישור תוכנית הממשלה. "דבר שהוביל בשנה שעברה לתחלואה של מאות אנשים. המשרד להגנת הסביבה מציג בעלות כספית סבירה פעילות, אשר תבנה תשתית ארוכת טווח, תמנע תחלואה ותשיב את המים הנקיים לטבע".

"ישראל עוברת היום ממצב של מדינת עולם שלישי, בה בקר וצאן חיים על אותם מים שאחר-כך בני האדם שותים ורוחצים בהם", הוסיף מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין, "לצערי, בגלל העיכוב בהעברת ההחלטה, לא נהיה מוכנים בקיץ הקרוב, אבל הקב"ה הביא עלינו השנה גשמי ברכה שייתכן ששטפו את הנחלים ונצליח לעבור את הקיץ ללא זיהומים גבוהים".

אלון זסק, סמנכ"ל בכיר למשאבי טבע (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

במשרד להגנת הסביבה אומרים שהפעילות המוצעת בהחלטה תביא לשיפור המצב הטבעי במקורות המים הצפוניים של ישראל, לעלייה בעמידות המערכות האקולוגיות, וכתוצאה מכך גם להפחתת הסיכון לבריאות הציבור. בנוסף, היא תימנע פגיעה אפשרית בענף התיירות.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "כבר שנים המשרד להגנת הסביבה מציע תוכנית לטיפול במניעת זיהומים בנחלים, לרבות ממחלת העכברת - אך לצערי התוכנית הזאת עוכבה בגלל היעדר התקציב. מימוש התוכנית הכרחי כדי להגן על נחלי הצפון ולשמר אותם כמוקד תיירותי בטוח למבקרים עבור אזרחי מדינת ישראל".

" ["pic"]=> string(6) "185186" ["date_created"]=> string(19) "2019-04-18 07:55:00" ["writer"]=> string(5) "49422" ["tags"]=> string(20) "|1849||61185||77637|" ["categories"]=> string(2) "12" ["category"]=> string(2) "12" ["comments_num"]=> string(1) "0" ["no_app"]=> string(1) "0" ["override_link"]=> string(0) "" ["item_type"]=> string(7) "article" ["item_id"]=> string(7) "1124105" ["list_type"]=> string(7) "mgz_cat" ["list_id"]=> string(2) "12" ["link"]=> string(41) "https://www.hidabroot.org/article/1124105" ["top_section"]=> string(2) "16" } [4]=> array(20) { ["type"]=> string(7) "article" ["id"]=> string(7) "1124058" ["title"]=> string(108) ""אלה דברים שיש לכל אחד, למה אתם שמחים עם זה כאילו זכיתם בפיס?"" ["short_text"]=> string(240) "זה יכול להיות השכן שלך, או החבר מהעבודה, שפשוט אין לו במה למלא את העגלה לקראת החג. פשוט אין. אתה יכול למלא לעוד משפחה אחת את החג ואת הלב" ["content"]=> string(4801) "

רוצה להרגיש שמחה אמיתית החג הזה?

תשמע סיפור שקרה לי בשבוע שעבר.

אני עובד חדש בהידברות, ובימים האלה עמוס מאוד בעבודה של חלוקת קמחא דפסחא.

ביום חמישי בשבוע שעבר הגעתי לעבודה עצוב ומדוכדך בגלל בשורה לא טובה ששמעתי. הלכתי בלי כוח לחלק את החבילות ואת תלושי המזון למשפחות.

אנחנו עוברים ממשפחה למשפחה, מחלקים סלי מזון ותלושים, ואצל כולם אני רואה אותה תופעה. בכל בית שאנחנו מגיעים אליו - כל המשפחה מתקבצת סביבי, ועל פניהם חיוך רחב. ממש שמחה אמיתית.

בהתחלה לא כל כך ייחסתי לזה חשיבות, אבל כשראיתי שזה חוזר בכל משפחה, בערה בי הסקרנות.

לקחתי את אבי המשפחה לצד, ואמרתי: "אני חייב לשאול אותך שאלה, לא נעים לי לשאול, אבל אני חייב להבין".

האב הנהן בראשו כמסכים. "תראה", אמרתי בהיסוס, "אני עובר מבית לבית, וכולם מקבלים אותי בחיוך גדול. והאמת, אני לא מבין למה? בסך הכל מדובר בשמן, יין, מצות ועוד שימורים, אלה דברים בסיסיים שיש לכל אחד בבית", עצרתי לרגע. "אז למה אתם שמחים על זה כל כך, כאילו זכיתם בפיס?".

האב השיב לי: "תדע, בחור צעיר, יש הרבה משפחות שגם הדברים הבסיסיים אין להם... כן. זה יכול להיות השכן שלך, או החבר מהעבודה. במשך השנה הם חיים בדחקות, הילדים הולכים עם בגדים שקטנים עליהם או עם נעלים שכבר מזמן סיימו את תפקידן בעולם. והאוכל? דלוח, תפל ובצמצום גדול".

עיני האב נמלאו דמעות. "וכשמגיעים החגים, הלב כואב יותר. אתה רואה את כולם ממלאים עגלות בסופר באלפי שקלים, ולך? אין. כן, פשוט אין...".

הלם!!!

"סליחה, לא ידעתי שיש כאלה מקרים. לא ידעתי שזה עד כדי כך", אמרתי בבושה.

האב חזר לחייך. "זה בסדר, הרבה אנשים לא יודעים, אבל בזכות ארגון הידברות, בזכות החלוקה שלכם, חוזר לנו החיוך לפנים".

אחרי השיחה הזאת הבנתי כמה טוב אני זוכה לעשות.

כך, ממשפחה למשפחה, השמחה גדלה אצלי בלב, שמחה פנימית אמיתית. כל העצב שהתחלתי איתו את היום חלף ועבר. החיוך המתוק של הילדים ואנחת הרווחה של ההורים מילאו אותי בסיפוק אמיתי.

אבל...

הכסף בקופת הידברות נגמר, ויש עוד הרבה משפחות שמחכות.

זה הזמן שלך לחוש בשמחה אמיתית, למלא את הלב בסיפוק רוחני.

כשתמלא את העגלה בסופר, תזכור גם את המשפחה שמלאת לה את הלב באושר ובחג שמח.

עכשיו אתה נכנס לכאן, ובוחר מה למלא בעגלה של המשפחה שאין מי שיעזור לה.

משפחות קשות יום, משפחות של אלמנות ויתומים, של הורים חולים ואנשים שזועקים לעזרה.

ובעזרת ה' תזכה לשמחה פנימית אמיתית, ויתמלאו כל משאלות לבך לטובה.

בברכה, צחי מהידברות.

נ.ב.

אני יודע שכולם טובעים בהוצאות הפסח, אבל תזכור שלמשפחות האלה אין כלום... ואין מי שיעזור להם. אז תלחץ כאן כדי לשמח אותם.

 


ערוץ הידברות

יש בכם כח להנהיג

ערוץ הידברות

חושבים שאין לכם כח להנהיג? אחרי שתשמעו את סיפורה של אוה נוימן, תחשבו אחרת

דרגו את הווידיאו, ועזרו בקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (90 מדרגים)