הלכות ומנהגים

המרכז לקבלה, מותר ללמוד שם?

  • כ"ה אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

שלום, מבקש לדעת את עמדת ההלכה כלפי המרכז לקבלה העולמי מיסודם של משפחת ברג. האם ניתן לשמוע שיעורים במוסדותיהם? תודה רבה על העזרה

תשובה

שלום רב,

נשאל הרב עובדיה יוסף זצ"ל בשו"ת יחוה דעת חלק ד' (סימן מז) מה היא דעת תורה לגבי הפרסומים בכלי התקשורת ובעיתונים, על ידי גורמים שונים, הקוראים לקהל הרחב להצטרף בהמוניהם ללימוד תורת הקבלה, ולהפצתה ברבים.

והשיב: קודם כל רק תלמיד חכם שיראת ה' היא אוצרו, וכבר מילא כרסו בש"ס ובפוסקים, הוא שיכול לגשת ללימוד הקבלה. וגם צריך שמי שמלמד את תורת הקבלה יהיה ראוי לכך. ולכן מה שנמסר שהוקם בארץ מכון להפצת תורת הקבלה, ובראשם עומדים אנשים שאינם מוחזקים ליראי ה' וחושבי שמו, יש להתרחק מהם על פי מה שאמרו חז"ל (חגיגה דף טו עמוד ב) על הפסוק (מלאכי ב ז) "כי שפתי כהן ישמרו דעת ותורה יבקשו מפיהו כי מלאך ה' צבאו-ת הוא", אם הרב דומה למלאך ה' צבאו-ת יבקשו תורה מפיהו, ואם לאו אל יבקשו תורה מפיהו. ומכל שכן בתורת הקבלה, שצריך לדקדק בדבר יותר ויותר שיהיה המלמד תלמיד חכם מקובל אמיתי ויראת ה' היא אוצרו.

והוסיף וכתב שם: ובפרט לפי מה שנמסר לנו שהתלמידים לומדים שם בצוותא בחורים ובחורות יחדיו מכל הגילים. ואם כן למותר לציין את חילול השם שבדבר, ההופכים ללענה משפט. ויש לקרוא עליהם מקרא שכתוב (משלי ה ח) "הרחק מעליה דרכך ואל תקרב אל פתח ביתה". ומצווה רבה להזהיר לרבים למנוע רגלם מנתיבתם. והמזהיר והנזהר ירבה שלומם כנהר, ועלינו יערה רוח הבורא. ע"ש. וכן ראה עוד בספרו שו"ת יביע אומר חלק י' (חלק יורה דעה סימן כג).

בברכה,

הלל מאירס

 


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:המרכז לקבלהקבלה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה