גילוח עם ג'ל גילוח

  • כ"ה אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

שלום.. שאלות: 1)האם מותר להתגלח עם מכונת גילוח וג`ל גילוח? 2)אם התעטפתי בטלית,ולאחר מכן גיליתי שהיא גדולה עליי,והחלפתי לטלית אחרת,דורש ברכה? 3)באיזה מקומות מותר להתגלח עם סכין?(אבקש לפרט את המקומות בצורה ברורה עד מאוד.) אשמח לקבל תשובות בהקדם האפשרי! תודה מראש!

תשובה

שלום וברכה!

א. מכונות הגילוח הקיימות כעת בשוק, כפי שהן, אינן עונות על דרישות ההלכה, וקרוב לוודאי שיש ברובם ככולם איסור גילוח בתער מן התורה [הגילוח האסור הוא כשפוגע בשורשי השער].

 מגלחי הזקן שומרי תורה ומצוות נוהגים בעיקר לעשות זאת באמצעות מכונת תספורת או משחה, ויש גם אפשרות לשבור את הסכין הכפול בסכין הגילוח ולהוציאו על ידי כך מחשש תער. כפי מה ששמעתי יש בעיר בני ברק חנות ברחוב ז`בוטינסקי פינת רבי עקיבא שהם מתקנים את הסכין גילוח בשבירת הסכין הכפול תמורת תשלום פעוט.

 בשבוע שעבר התבשרו מגלחי הזקן שומרי המצוות, על מכונת גילוח העונה על הדרישות ההלכתיות, הנמצאת כעת בשלבי יצור סופיים, הסכין נבנתה במיוחד לצורך כך שתעמוד בקריטריונים ההלכתיים שהציב הגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א מבני ברק. מפתח המכונה הוא מר מנשה גור. הסכין החדשה תיקרא בשם `מגה`, ומיוצרת על ידי חברת `אפיליידי` ובקרוב היא תגיע לשוק, המשווקים אומרים כי למרות ההשקעה ואיכותה הגבוהה של המכונה, מחירה יהיה שוהה לכל נפש, ומהנמוכים ביותר בשוק מכונות הגילוח.

ב. על הטלית שאתה לובש אחר כך יש לברך שנית. ג. אסור לאיש לגלח את שערות בית השחי ומקום הערווה הואיל הוא סוג יפוי המיוחד לנשים, האיסור הוא מדרבנן, ויש מחמירים שהאיסור הוא מן התורה [תרגום יונתן דברים כב ה, ותוס` במס` יבמות מח א].

האיסור הוא בין על ידי תער ובין במספריים שהן כעין תער. אולם במספריים שלא כעין תער, היינו שהמקום לא נשאר חלק לגמרי אחרי התספורת, יש מתירים. לגבי גילוח שערות משאר מקומות בגוף אין איסור אלא בתער ממש.

 בהצלחה - מנשה ישראל


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה