חינוך ילדים

איך להסביר לילדים קטנים על מציאות אלוקים?

  • ל' שבט התשע"ו
אא

שאלה

שלום הרב. חברה חילוניה בעבודה אמרה לי שהילדים שלה מתחילים לשאול אותה שאלות על אלוקים, והיא רוצה לדעת איך להסביר להם בצורה מוחשית כדי שיבינו? (ילדים קטנים 6 ו-4) תודה רבה.

תשובה

שלום וברכה,
 
יש להסביר לילדים הקטנים, שכמו שיש להם אבא ואמא, וכמו שהבית נבנה על ידי בנאי, וכיסא על ידי נגר, כך גם כל העולם כולו יש לו בורא שבנה אותו, והבורא הוא שברא את אדם וחווה הראשונים, והוא ברא את הטבע, עושה שיהיו עננים וירד גשם, ותהיה זריחה ושקיעה. והוא רוצה שיהיה לנו טוב. ואנו קוראים לו השם, הקדוש ברוך הוא, כי אנחנו אוהבים אותו. נא לראות גם כאן:
אפשר לדבר איתם על כל מיני דברים חכמים שיש בגוף האדם, ולהגיד להם: תראו כמה יפה, כמה חכם, הקב"ה עשה את זה כדי שיהיה לנו טוב. תראה שיש לך אגודל, למה יש לך אגודל? כדי שתוכל לתפוס דברים ביד. תראה איך הקב"ה עשה שיהיה לך ציפורניים, כדי שתוכל לגרד. תראה איך הקב"ה עשה שיהיו לך שתי אוזניים כדי שתוכל לשמוע מי שנמצא בצד ימין ומי שנמצא בצד שמאל. תראה איך הקב"ה עשה לך שתי עיניים כדי שתוכל לראות, ואף כדי שתוכל להריח, ולשון כדי שתוכל לטעום, ושיניים כדי שתוכל ללעוס. הקב"ה עשה שיהיה לך בתוך הגוף בטן כדי שתוכל לעכל מזון ולהיות חזק. וכיוצא בהם. אפשר לקחת ספרי ילדים על מדע וגוף האדם ובעלי חיים, ולהצביע בפניהם על כל הדברים היפים והחכמים שאלוקים עשה.
 
גם אפשר לערוך איתם משחק, שבו הם מצביעים על דברים בעולם שמוכיחים שיש אלוקים, ומקבלים בתמורה ממתק או נשיקה. לדוגמה הילד יכול להצביע על עץ, ולהגיד שעץ גדול וחזק כל כך חייב להיות לו בורא. ילדה יכולה להצביע על פרפר, ולומר שהכנפיים שלו שמאפשרות לו לעוף מוכיחות שיש בורא. וכך לחפש דברים יפים וחכמים בעולם, וללמד מהם על הבריאה.
 
בחנויות ספרים חרדיות בבני ברק ניתן למצוא ספרים רבים שמיועדים לילדים בכל הגילאים, ומעבירים מסרים חינוכיים בתמונות צבעוניות וציורים יפים. גם כדאי להמליץ בפניה על מדור הילדים בהידברות:
 
לשאלות נוספות שישאלו בהמשך חייהם, אני מציע שתקרא את החוברת "שיחה גורלית" (נא לחפש בגוגל). בחוברת זו תמצא תשובות לשאלות רבות באמונה, ותוכל ללמוד ממנה.
 
בברכה,
דניאל בלס
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה