ברצוני לדעת מה המקור שממנו אתה אומר ששכרות מעבר ליום הפורים אסורה.?

  • כ"ה אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

ברצוני לדעת מה המקור שממנו אתה אומר ששכרות מעבר ליום הפורים אסורה.? בנוסף אם השכרות אסורה גם השתיה בלי להגיע לשכרות אסורה, ואיפה הגבול?

תשובה

שלום וברכה


ספר תורת המנחה לרבי יעקב סקילי - דרשה מג
- יין ושכר אל תשת אתה ובניך וגו´. ומה ענין זה למה שלמעלה ממנו ורז"ל אמרו סמכו ענין לו לומר לך מי גרם לבני אהרן שישרפו - היין שהוא הגורם לכל תקלה. ואם תרצה להאריך בכאן בענין השכרות תאריך והרבה מדרשות תמצא בזה, שהיין גרם לאדם הראשון להתגרש מגן עדן ולכל הקללות שנתקלל, ולכנען וללוט ולכל המתקלקלים ולא נתקלקלו אלא ביין, וגם בני אהרן בו נתקלקלו, ועל כן אמר יין ושכר אל תשת וגו´ ולא תמותו כאשר מתו נדב ואביהוא:

רמב"ם יד החזקה - הלכות איסורי ביאה פרק כב
(כא) וכן ינהוג להתרחק מן השחוק ומן השכרות ומדברי עגבים שאלו גורמין גדולים והם מעלות של עריות ולא ישב בלא אשה שמנהג זה גורם לטהרה יתירה גדולה מכל זאת אמרו יפנה עצמו ומחשבתו לדברי תורה וירחיב דעתו בחכמה שאין מחשבת עריות מתגברת אלא בלב פנוי מן החכמה ובחכמה הוא אומר אילת אהבים ויעלת חן דדיה ירווך בכל עת באהבתה תשגה תמיד.


ספר גור אריה על בראשית - פרק ט פסוק כא
 ודע כי השכל הוא הדבוק בה´ יתברך, ועל ידי השכרות יאבד הדבוק ההיא, וכאשר אין האדם דבוק בה´ - יבא פירוד וגלות לאדם, כי כל זמן אשר האדם שכלו עליו הוא נטע נאמן, "כי האדם עץ השדה" (דברים כ, יט) הוא, ונטיעותיו בשמים, כי הראש שהוא השורש של (אילן) [אדם] פונה למעלה, וזה כי נקרא האדם "עץ השדה" נטוע בשמים, ועל ידי השכל הוא נטוע במקומו אשר אם כל הרוחות באות ומנשבות בו אין מזיזין אותו ממקומו (ראה אבות פ"ג מי"ז), וכאשר הולך האדם אחר השכרות ושכלו נאבד - אז הוא גולה, וזהו שרמזה התורה באמיתות לשונה "ויתגל", כתב לשון "ויתגל" שהוא לשון גלות:

 

בברכה - בנימין שמואלי


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה