שאל את הרב - כללי

מזל קשת\ עקרב

  • כ"ה אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

שלום, רציתי לדעת את התכונות של מזל קשת ושל עקרב, לפי העברי אני קשת י"ד כסלו לפי הלועזי 21.11 עקרב גבולי

תשובה

שלום וברכה

אופי הקשת המליך אות ס` בשינה וקשר לו כתר וצירפן זה בזה וצר בהם קשת בעולם וכסלו בשנה ויד ימין בנפש זכר ונקבה (ספר היצירה) במקומות רבים הדגישו חז"ל את מקומו המרכזי של מעשה החסד בבניין אישיותו של האדם. הדגשה זו עשויה להראות לנו מופרזת במקצת שכן מעשה החסד אינו מצריך יכולות שכליות גבוהות, כישורים יוצאי דופן, או הישגים מרעישי עולם. גם חיוך מלבב לאדם מדוכא למעשה יחשה חסד. מהו סוד חשיבותו של החסד האדם מורכב ממזיגה של חומר ורוח, גוף ונשמה.

הגוף יסודו מעפר, הוא אגואיסטי ומבקש לקחת את כל מה שאפשר, "מי שיש לו מאה, רוצה מאתיים". לעומת זאת הנשמה היא חלק אלוקי ממעל, ניצוץ אלוקי שירד לעולם השפל. כל מבוקשה הוא רק להעניק ולתת. האדם נתון בקונפליקט בין הגוף לנשמה, בין מידת הנתינה למידת הנטילה. כאשר האדם עושה מעשה חסד הוא מגביר את מידת הנתינה ובכך מחזק את צד הנשמה שבתוכו.

מזל קשת מקבל את השפעתו מספירת החסד המכילה בתוכה מאור פנים, שפע ונדיבות. נתיב החסד עובר דרך ההתגברות על חולשותינו ועל נטיותינו האגואיסטיות המבקשות להטיל מרות על זולתו ולגמד את ערכו. כאשר אדם משקיע עצמו בעשיית חסד הוא מגלה להפתעתו כיצד הוא גדל ומתעצם מפני שלמד למעט מעצמו. בני מזל קשת נוטים להעניק מעצמם ומזמנם כדי לרצות את זולתם. הם מסוגלים לשקוע בפרויקטים גדולים שעניינם הטבה וסיוע לנצרכים.

בד בבד חשוב שיזכרו כי חסד אין עושים דווקא לזרים... עזרה לקרובים עלינו ביותר - בני הזוג, בתוך המשפחה, בין הורים לילדים- נחשבת לנתינה מועדפת מכיוון שאין לה את הברק החיצוני המלווה מעשי חסד פומביים וממילא כוונתה טהורה יותר. תכונת החסד של מזל קשת היא כלי רב עוצמה העשויה לרומם את האדם למחוזות גבוהים ולפתח אישיות בעלת מעורבות חברתית גבוהה.

מזל עקרב- קנה לך חבר המליך אות נ` בריח וקשר לו כתר וצירפן זה בזה וצר בהם עקרב בעולם ומרחשוון בשנה וקיבה בנפש זכר ונקבה ספר היצירה) העקרב שייך לאלמנט המים, המסמל את עולם הרגשות. יש בו אנרגיה רגשית שופעת והוא מסוגל להסתער בהצלחה על משימות מורכבות וקשות, להתמיד בדרכו ולזכות להצלחה.

אולם קיים גם פן שלילי במרץ הרב בו ניחן העקרב. לא אחת עשוי המרץ הזה להוביל אותו לבחירות פזיזות ולמעשים חסרי אחריות ושליטה.

מקור הבעיה בכך שהאדם זקוק לביקורת בונה על מנת לצמוח ולעקרב קשה לקבל ביקורת. יש בעקרב נטייה מסוימת לאכזריות ולגאווה. שתי התכונות הללו שלובות יחדיו. הגאווה גורמת לו שיראה רק את עצמו וינהג בזרות כלפי זולתו. כאשר הזולת נחשב זר אין קושי לדרוס אותו או לעולל לו כל רע שכן אין הוא אדם אלא "זר". מתוך השילוב המזיק – גאווה ואכזריות, נקל לאדם ליפול אל הכעס.

למרות נטיות אלו אסור לעקרב להיכנע לדחפים ההרסניים הללו. אדרבא, הן מזמנות לו אתגר בעבודת המידות אשר עם יעמוד בה תאפשר לו לטהר ולזקק את האנרגיות המתפרצות שלו כך שיפעלו אך ורק לתועלת הטוב. חז"ל המליצו לאדם: "קנה לך חבר" – לא לצורך בילויים משותפים אלא כאמצעי חיוני לבנין אישיות האדם. רק חבר קרוב מסוגל לעמוד על טעויות האדם, לרסן את ההתפרצויות הבלתי מחושבות שלו ולהוות משקל נגד ליצר ההרס אשר בו.

קבלת ביקורת בונה מחבר מחייבת מידה מסוימת של התבטלות עצמית וענווה. מתוך קבלת ביקורת על עצמו להכיר כי אף אחד אינו מושלם. הוא מצמצם את ביקורתו כלפי אחרים ולומד אפילו לסלוח. זמן עקרב הוא הזמן בו גוברת בתוכנו הביקורתיות, השנאה והכעס. נוח וקל להיכנע לפיתוי ולתת דרור לרגשות השלילים הגועשים בקרבנו, אך אם נדע לחסום בעוד מועד את הנחשול המתפרץ, נוכל להפוך את יצר ההרס של העקרב ליצר בניין וצמיחה!

בברכה - בנימין שמואלי


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה