סיפורים אישיים

"עד היום אני לא סולח לעצמי מדוע לא המתנתי כמה דקות"

"על השולחן היתה מוכנה פרוסת לחם, דברי מריחה וכוס קפה. עד היום אני לא סולח לעצמי מדוע לא המתנתי כמה דקות עד שהיה גומר לאכול. קרוב לשעתיים ארכה השיחה". סיפור מרגש על ענוותנותו של רבי איסר זלמן מלצר זצ"ל

| כ"ח אייר התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

במדרש תנחומא מובא ההסבר מדוע ניתנה התורה במדבר. כה דברי המדרש: "למה במדבר, אלא כל מי שאינו עושה עצמו הפקר כמדבר, אינו יכול לקנות את התורה, לכך נאמר במדבר סיני".

בספר 'לב ישראל' מובא סיפור נפלא מאת הרב ישראל גרוסמן זצ"ל: "הגאון רבי איסר זלמן מלצר זצ"ל בעל 'אבן האזל' על הרמב"ם, הצטיין באופן מיוחד בענוותנותו ובפשטותו. כשבא לפניו תלמיד ישיבה, אפילו מישיבה קטנה, היה משוחח ומדבר איתו בלימוד ומחשיב אותו כאילו עומד בפניו תלמיד חכם בא בימים. וכשהתלמיד הקשה קושיה טובה או עלה בידו לתרץ תירוץ, היה רבי איסר זלמן קופץ משמחה ומביע התפעלות עצומה מהדברים הנפלאים והנחמדים.

"הרבה פעמים זכיתי להיכנס אליו ולשוחח עמו בסוגיות הש"ס", ממשיך הרב גרוסמן ומספר על מעשה נפלא, הממחיש את ענוותנותו המופלאה של הרב מלצר זצ"ל.

"היה זה ביום י"ג ניסן, ערב בדיקת חמץ. נכנסתי לבית כנסת כדי ללמוד, ניגש אלי הגבאי וביקש את סליחתי האם יכול אני לחפש מקום אחר. היום עסוקים בניקיון המקום לכבוד פסח. פניתי לבית כנסת אחר ושוב  חזרה התמונה על עצמה. הגבאי ביקש ממני לחפש בית כנסת אחר. הייתי אובד עצות, לאן ללכת.

"בלית ברירה עליתי לביתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי איסר זלמן. הרב קיבל אותי במאור פנים,  אמרתי לו שבאתי כדי 'רעדן אין לערנען', לשוחח בלימוד. ראש הישיבה נענה ברצון ובשמחה והטה אוזן לשמוע מה בפי.

"על השולחן היתה מוכנה פרוסת לחם, דברי מריחה וכוס קפה. עד היום אני לא סולח לעצמי מדוע לא המתנתי כמה דקות עד שהיה גומר לאכול. קרוב  לשעתיים ארכה השיחה. הרב השיב לי על השאלות שהרציתי בפניו, סתר ובנה.

"קרוב לחצות היום חזרה הרבנית ביילה הינדא כשידיה עמוסות בסלים מקניה שערכה לכבוד החג. כשראתה שהצלחת והכוס מונחות כמו שהניחה אותן בבוקר, שאלה את בעלה ראש הישיבה למה לא  טעם כלום.

רבי איסר זלמן ענה לה בתמימות: 'הרי נכנס כאן בן תורה ובא לדבר אתי בלימוד, איך יכולתי להפסיק באמצע?'

ענתה הרבנית בשאלה: 'מה היה קורה אם היית אומר לבחור שימתין כמה דקות עד שתגמור לאכול ואח"כ תקבל אותו בכבוד?'

הרים רבי איסר זלמן את  קולו ושאל בתמיהה: 'מה, אני פרופסור שצריכים להמתין אלי?'...

באדיבות אתר 'דרשו'.

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (78 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

הגדה לפסח עם פירוש הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה לפסח "ברוך יאמרו" - הרב ברוך רוזנבלום

הגדה עומדת

ערכת יודאיקה "בני מלכים" לפסח

הגדה של פסח - חבורת תריג

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 1 - חיים ולדר

לכל המוצרים