איך להשתמש במתנת התשובה

  • ג' אלול התשע"ה
אא

שאלה

הבנתי את הענין שצריך לחזור בתשובה על מעשה ספציפי ולא על כל הנושא הכללי, לדוגמה: דברתי לשוה"ר - אז הקבלה לעתיד לא תהיה יותר לא לדבר לשוה"ר אלא הדיבור הספציפי הזה לא יקרה בל"נ. זה אמנם מקל, אך מצד שני אני גם לא זוכרת את כל המקרים שהיו לי, וגם מה שכן- אני לא בטוחה שאני לא יחזור עליהם, ואם אקבל על עצמי - זה מקסימום לתקופה הקרובה שאני עוד אזכור את המעשה, אבל גם אז יש תחומים שהם עם הרבה פרטים ואני גם לא יכולה לקבל על עצמי כ"כ הרבה קבלות כמס' המעשים.... איך בכל זאת אפשר לנצל את מתנת התשובה?? בתודה מראש.

תשובה

שלום וברכה

לגבי הקבלה לעתיד שהיא חלק מתנאי התשובה בוודאי שהקבךה הכללית היא חשוב מאוד והיא ההימנעות המוחלטת מלשון הרע.

על האדם השב בתשובה לחפש כלים ודרכים להינצל מכל חטא אף כאשר החרטה לא תהיה בתוקפה, כגון מי שמקבל על עצמו להיזהר בלשון הרע, יקבע לימוד בספר שמירת הלשון של רבינו החפץ חיים וילמד בו בכל יום ובזה ישריש בקרבו את ההרגל שלא לדבר לשון הרע כלל וכלל. כך זה בכל שאר הדברים על האדם למצוא את הדרכים להימנע מכישלון בחטא. כמובן שהאדם מטבעו מיועד אף להיכשל ולא רק להצליח וברור שכישלון לאחר התשובה אינו מבטל את עצם התשובה והחטא הישן אינו מתעורר שוב.

אמת שאין לאדם לקבל על עצמו לעבוד בו זמנית על הרבה עניינים, כי היא תצלח! לא שיייך להצליח בהרבה דברים בבת אחת, מקבלים קבלה טובה אחת ועושים תוכנית פעולה להצלחה ובשאר הדברים משתדלים באופן כללי ולא פרטני, כאשר מצליחים להתייצב לגמרי בעניין אחד מנסים ענין נוסף וכך הלאה על זה הדרך. כך זוכים לשוב בתשובה ולהתחזק בכל ימי חיינו עד שנגיע שלמים ומתוקנים לעולם האמת לאחר אריכות ימינו.

בברכה,

בנימין שמואלי

 


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה