תפילה וברכות - שאל את הרב

האם מותר לומר לפני חצות ברכת המפיל ללא שם ומלכות ולאכול?

ט"ז תמוז התשע"ה | 03.07.15 00:00

שאלה

בס"ד שלום כבוד הרב, קראתי שראוי לקרוא קריאת שמע שעל המיטה לפני חצות אפילו אם אתה ישן לאחר חצות. הבנתי שלכל הדעות מי שקורא קריאת שמע לפני חצות צריך לומר ברכת המפיל בשם ומלכות. קראתי שיש לא לאכול ולדבר לאחר שקוראים ברכת המפיל בשם ומלכות. אני בדרך כלל ישנה לאחר חצות הלילה, מה עלי לעשות? אם אני אומר ברכת המפיל לפני חצות עם ברכה יהיה אסור לי לאכול ולדבר. האם מותר לומר לפני חצות ללא שם ומלכות או שעדיף שאחכה לאחר חצות ואז לומר ללא שם ומלכות. תודה רבה

תשובה

שלום רב,

אמנם יש פוסקים ספרדים שדעתם, שאחרי חצות לילה - אין לברך "ברכת המפיל" בשם ומלכות, והטעם הוא על פי הסוד, כמבואר בשו"ת יחוה דעת חלק ד' (סימן כא).  

אולם להלכה למעשה דעתו האחרונה של הרב עובדיה יוסף זצ"ל היא, שיש לברך את "ברכת המפיל" גם אחרי חצות לילה עם שם ומלכות, וכפי שהביא בשמו בנו הרב דוד יוסף שליט"א בספר הלכה ברורה (סימן רלט סעיף ט, ובבירור הלכה אות י).

ולכן אפשר וצריך לקרוא קריאת שמע על המיטה עם ברכת המפיל בשם ומלכות כל עוד את הולכת לישון לפני עלות השחר, ומשערת שתירדמי לפני עלות השחר (יעויין ביאור הלכה סימן רלט סעיף א ד"ה סמוך, ובספר חזון עובדיה על הלכות ברכות עמוד תקי, ובספר הלכה ברורה סימן רלט, בבירור הלכה אות יא).

בברכה,

הלל מאירס

דרגו את השאלה:

ממוצע 4.4 (102 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר