הידברות לנוער

הידברות לנוער: האם יש לך חבר רעיל?

"בהתחלה החברות הזו עשתה לי ממש טוב, אבל עכשיו דברים השתנו ואני מרגיש אחרת" – מהי חברות מרעילה ומיהו חבר אמיתי?

שתף במייל
| כ' אדר התשפ"ג |
(צילום: shutterstock)
whatsapp
אא

בהתחלה היה קליק בינכם, היו צחוקים, השיחה זרמה, וככה התחילה חברות חדשה. אבל איפשהו שם באמצע הדרך משהו קצת השתנה. אתם מרגישים שהחברות הטובה הפכה לחברות רעילה. היא פוגעת בכם, וזה יכול להיות בכמה מובנים שכולם מזיקים. יש חברות רעילה במובן שבו הצד השני עוקץ ומקניט אתכם, ואתם מרגישים מזולזלים ופגועים. יש אנשים עם דימוי עצמי נמוך שמנסים לגרום לשני להרגיש נחות, כדי ליצור עבור עצמם תחושת עליונות מדומה שתגרום להם להרגיש טוב יותר עם עצמם.

סוג נוסף של חברות רעילה היא כזו שלוקחת אתכם למקומות שלא הייתם רוצים להיות בהם. היא מדרדרת אתכם, ומורידה אתכם להתנהגות שלא הייתם נוהגים בה עד ההיכרות עם אותו חבר. בהתחלה אולי רק הייתם מסתכלים מהצד ולא עושים כמוהו, אחר כך זה התחיל עם אקט קטן מצידכם ואחר כך זה כבר שינה אתכם.

בשורה תחתונה, חברות רעילה היא כזו שלא עושה לכם טוב. ובואו נהיה כנים, המצב לא הולך להשתפר. בדרך כלל הדברים האלה הולכים רק לכיוון ההפוך – עם הזמן זה רק מחמיר, עוד יותר מדרדרים ועוד יותר מרגישים רע עם עצמנו.

חבר אמיתי וטוב זה מישהו שיודע לפרגן וגורם לכם להרגיש טוב לגבי עצמכם, מנחם ומעודד כשאתם למטה, מרים אתכם ברגעים פחות מוצלחים שלכם, לא פוגע בערכים שלכם, מיישר אתכם כשאתם סוטים מהדרך ואומר לכם כשצריך "קצת פישלת פה, לא נראה לי שזה היה בסדר" בצורה חברית ולטובתכם, וגם יודע לעצור אתכם מלעשות מעשים שיפגעו בכם גשמית, נפשית או רוחנית.

מה עושים עם חבר מרעיל? מתחילים לתפוס מרחק, ובו זמנית מחזקים ידידויות עם חבר'ה שאתם מרגישים שעושה לכם טוב להיות במחיצתם, ויוצרים קשרים חדשים עם חבר'ה טובים.

כיצד חבר קרוב וטוב יכול לעזור לך להצליח ולהתקדם בחיים? ולאיזה סוג של אנשים כדי להתחבר? הרב יגאל כהן בשיחה מעצימה לחיים:

 

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

50לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה של פסח הרב זמיר כהן:

ערכה לילדים לליל הסדר

והגדת - הרבנית ימימה מזרחי

כיסוי פסח מהודר מסאטן משובץ אבנים עם נצנצים מוזהבים מעוגל

גביע קידוש מהודר "להבה"

ערכת יצירה מעמד מהודר לבקבוק יין

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה