הדחת כלים בשריים וחלביים יחד במדיח

  • כ"ה אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

האם ניתן להדיח כלים חלביים ובשרים יחד במדיח [אציין שהכלים עוברים קודם שטיפה יסודית בכיורים ניפרדים ורק לאחר מכן מעבירם למדיח]

תשובה

שלום

אינני בקי בכל סוגי המדיחים למיניהם אולם אם המכשיר פועל על אופן דומה לזה דהיינו: ראשית מניחים את כל הכלים שנשאר בהם משיירי המאכל על גבי מגש מיוחד ומכניסים אותם למכונה.

לאחר שהיא נסגרת ומתחילה לפעול, זורם ע"ג הכלים שטף מים רבים שהם חמים מאוד, בגובה עד 65 מעלות צלזיוס, והמים האלה מיד עם תחילת זרימתם על גבי הכלים הם מעורבים עם חומרי ניקוי חריפים מאוד, ולאחר שנשטף לגמרי כל הממשות של שיירי המאכל מהכלים, שוב הם נשטפים במים חמים נקיים, ללא תערובת של חומרים כלל.

אם התיאור הנ"ל נכון במכשיר שלך, הרי שמעיקר ההלכה, הרוצה לשטוף כלי בשר וחלב ביחד במדיח כלים שהוא פועל באופן הנ"ל, יש לו על מה שיסמוך ובפרט במקום הצורך, ואולם עדיף להחמיר ולשטוף אותם בזה אחר זה כלומר שישטוף כלי בשר לבד וכלי חלב לבד, ובאופן ששוהה ברחיצת הכלים בין סוג אחד לסוג אחר זמן של 24 שעות, וזה מותר גם לכתחילה.

ושוב יש לציין שדינים אלו הם דוקא אם המכשיר פועל באופן הנ"ל, אולם בשינוי המציאות תשתנה ההלכה משום פרטי הדינים המרובים, והכל לפי ראות עיני המורה.

בהצלחה – מנשה ישראל

תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה