פורום מומחיות

בשביל מה צריך ללמוד להיות הורים?

מהו OCD ואיך מטפלים בו, למה צריך ללמוד להיות הורים, ואיך מתגברים חלבון בתזונה צמחונית?

  • י"ב סיון התשפ"א
(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

רופא המשפחה הפנה את תשומת לבי לכך שבתי בת ה-17 כנראה מתמודדת עם OCD. מה זה בדיוק? האם זה עובר לבד? ואם לא, איך אפשר לטפל בזה?

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) היא הפרעה נפשית שבה אדם חש צורך לבצע פעולות טקסיות באופן חזרתי (כפייתיות), או חושב מחשבות טורדניות חזרתיות (אובססיות). האדם אינו מסוגל לשלוט על המחשבות או הפעולות הללו ליותר מאשר פרק זמן קצר ביותר, בדרך כלל. פעולות כפייתיות נפוצות כוללות שטיפת ידיים, ספירת חפצים, בדיקה שהדלת סגורה ועוד. הפעולות הללו מופיעות ברמה שפוגעת בתפקוד בחיי היום יום. לרוב, האדם מבין שהתנהגויותיו חסרת היגיון, אולם הוא לא מסוגל להפסיק אותן.

לרוב, ההפרעה לא עוברת מעצמה. ישנן תקופות בהן ההפרעה יכולה להתבטא באופן חמור יותר או פחות, אבל היא תמיד נמצאת ברקע כאשר היא לא מטופלת.

הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי הינו הטיפול היעיל ביותר לטיפול בהפרעה, ובפרט שיטת ה"חשיפה ומניעת תגובה". אנשים שסובלים מ-OCD לא נשארים מספיק זמן עם המצב המאיים על מנת ללמוד כי התרחישים שהם מפחדים מהם לא מתקיימים. בנוסף לחשיפות, בהתאם למרכיב הקוגניטיבי של CBT, בטיפול מלמדים את האדם להטיל ספק במחשבות האוטומטיות שלו בפרט, בסיכוי של התסריט שמפחדים ממנו להתגשם במציאות.

חשוב לציין כי מחקרים מראים שהשילוב של טיפול CBT עם טיפול תרופתי הינו היעיל ביותר לטיפול בהפרעת ה-OCD.

באמצעותו אפשר לנהל את ההפרעה ואת ההשפעה שלה על חיי היום יום, ובמיוחד להוריד באופן משמעותי את רמת המצוקה ולהגדיל את איכות החיים של האדם.

(אורלי סמירה, יועצת זוגית ופסיכותרפיסטית CBT 

* * *

הרבה פעמים אני שומעת שממליצים לאמהות ללכת וללמוד "הנחיית הורים". הקב"ה ברא את העולם בצורה כזאת שאנו הופכות לאמהות בגיל צעיר יחסית, ומקבלות מיד את המצווה של חינוך הילדים. מדוע כהורים, אנו אמורים ללמוד כיצד לחנך? האם איננו יכולים לסמוך על האמון שה' נתן בנו?

אני מסכימה איתך שה' סמך עלינו ונתן לנו את התפקיד, אך הוא גם נתן לנו מערכת רגשית שלצערנו מנהלת אותנו בדרך כלל, כך שלפעול מהשכל או מתוך בחירה אישית מדויקת... לא ממש מצליח להורים, וזהו הקושי המרכזי שלנו. אפרט.

לדוגמא, כאשר בנך בוכה מאוד ומתעקש, ואת כולך מתעצבנת וכועסת, יש סיבה שבגללה את כועסת. אם תתבונני בעצמך, תשמעי את הקולות הפנימיים שלך, תשמעי את המחשבות שיש לך ותרגישי את הרגשות שעולים לך. למשל, מחשבה "הוא ילד עקשן". המחשבה זו מייצרת אצלך רגשות כמו חוסר אונים וייאוש, והם אלו שגורמים לך לכעוס.

יכולה להיות מחשבה "הוא עושה לי שוב, דווקא", ומחשבה זו מעלה בך רגשות של פחד – מה יהיה על הקשר בינינו, כעס, כישלון וכדומה, ואז את מגיבה מתוך המחשבה והרגשות הללו, ולא מבחירה, כל עוד הן לא מבוררות אצלך.

דבר נוסף, הקב"ה לא דורש מאיתנו להיות מושלמים אם אנחנו לא (ואין כאלה...) ועל כן תפקידו של כל הורה, במסגרת האמון שהקב"ה נתן בו, הוא לקבל עזרה כשהוא צריך, לא להזניח, לא להתייאש, לא לחכות שהבעיות יפתרו לבד, וגם שההורים לא יסבלו והילדים לא יסבלו, כי זו לא המטרה.

תפקידינו ואחריותנו כהורים לעשות את מלאכתנו נאמנה, עם כל מה שנדרש בשביל זה. לפעמים זה זמן, לפעמים זה כסף, לפעמים זה כוח וכו'.

אם ב"ה אצלכם בבית הכל בסדר ואין בעיות, אז הכל מצוין, ויהי רצון שימשיך!

(יוכי דנחי, יועצת חינוכית ותומכת רגשית לגננות ולאמהות)

* * *

אני צמחונית, וחוששת שאני לא אוכלת מספיק חלבון, הייתי רוצה לדעת איך אפשר להעשיר את התזונה היומית בחלבון, ואלו צירופים יכולים להעלות את ערך החלבון?

החלבונים מהווים את הבסיס לבניית שרירים, רקמות, הורמונים, ואנזימים. החלבונים מתפרקים בגוף לחומצות אמינו ולאחר תהליך הפירוק הגוף בונה לעצמו את הדרוש לו.

יש חומצות אמינו אחדות שהגוף חייב לקבל מהמזון שאנו אוכלים, כי הוא אינו מסוגל לייצר אותן בעצמו. לכן, חשוב לאכול מזון מגוון ומוצרים רבים המכילים חלבון. מזון המכיל חלבון שיש בו את כל חומצות האמינו הוא בעל ערך גבוה יותר. שילוב של דגנים וקטניות מעלה את ערך החלבון.

לדוגמא: אם נשלים את התירס עם מוצרי חלב, למשל, נשיג רמה גבוהה יותר של חומצות אמינו.

השלמת חלבונים שבהם ישנה חומצת אמינו הכרחית במידה מוגבלת, יכולה להיעשות ע"י שילוב עם מוצרי מזון שבהם אותה חומצת אמינו ברמה גבוהה יותר.

השלמה של חלבון ניתן להשיג בדוגמאות הצירופים הבאים: קורנפלקס עם חלב, לחם מלא עם גבינה, עדשים עם אורז, שעועית לבנה וחיטה, פיתה מחיטה מלאה וחומוס.

(ד"ר סיגל תמיר, ד"ר לתזונה ומדעי ההתנהגות)

 

תגיות:הוריםפורום מומחיות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה