הפלג המוסלמי מתנגד לקידום נשים באיסלאם

 

הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית מתנגד למינוי של אישה כקאדית בבית הדין השרעי

לאחרונה מונתה לראשונה אישה לתפקיד קאדית בבית הדין השרעי, ע"י הוועדה למינוי קאדים. הקאדית החדשה, עו"ד הנא חטיב, היא בעלת תואר שני במשפטים, התמחתה בדיני אישות ובדין השרעי, והיא גם מוסמכת כמגשרת. אנשי דת מוסלמים התנגדו להחלטה, ודרשו משרת המשפטים, איילת שקד, לא להתערב בעניינים השייכים לאסלאם, בעודם טוענים כי על פי האסלאם, אישה אינה יכולה להיות קאדית.

השייח כמאל ח'טיב, סגן יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בארץ, טען כי מדובר בעסקה פוליטית בתוך מערכת בית הדין השרעי. לטענתו, על פי האסלאם אישה אינה יכולה לשמש כקאדית, וחלק מן האנשים אשר יושבים בוועדת המינוי אינם קשורים כלל לאסלאם, כל שהם אינם יכולים להיות רשאים להתערב בעניינים מוסלמיים דתיים. ח'טיב אף טען כי חברי הוועדה צריכים לכבד את עצמם, ואת האחרים. מתוך רצון להיראות כמי שתומכים בקידום של נשים, לטענתו, הם מבצעים את ההחלטות הללו, אך במעשיהם הם מראים כי אינם מכבדים את האסלאם.

בעבר תמכו השרה שקד והשרה מירי רגב בהצעת חוק אשר תטיל קנסות על אנשים שקוראים "אללה אכבר" במסגד אל אקצא, דבר שלטענתו של ח'טיב מוכיח כי השרה שקד אינה מכבדת את האסלאם. היא אינה יכולה לטעון כעת שהיא מכבדת אותו, אמר ח'טיב.

בניגוד לפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, הפלג הדרומי דווקא תמך במינוי של הקאדית, ואף אחל לה הצלחה בתפקידה החדש.

בתגובה לדברים נמסר מלשכתה של השרה שקד כי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בארץ הוצא מחוץ לחוק, וכי הוא אינו מייצג את החברה הערבית בכללותה. המינוי של הקאדית, לדברי שקד, התנהל בשיתוף עם בתי הדין השרעיים, וקבל את תמיכתו של נשיא בתי הדין השרעיים, הקאדי סמארה. הקאדית החדשה איננה הקאדית הראשונה בעולם – ישנן נשים שמשמשות בתפקיד גם במצרים ובירדן. אין ספק, אמרה השרה שקד, כי היא גם לא תהיה האחרונה.

גם חבר הכנסת עיסאווי פריג' הגיב לטענות נגד מינויה של הקאדית, ואמר כי בוועדה למינוי קאדים היו חברים מספר קאדים מוסלמים, כמו גם אנשי מקצוע ומשפט אשר ליוו את תהליך הבחירה. הטענות בעד ונגד מינוי של אישה כקאדית, לדבריו, נשמעו כולן בוועדה, אך כאמור, כבר קיימות קאדיות במספר מדינות מוסלמיות, כמו מצרים, ירדן ואינדונזיה. לדבריו של פריג', מדובר בצעד היסטורי עבור המוסלמים. לאישה צריך להיות מעמד בחברה. האסלאם, לדבריו, היא דת של סובלנות, הבנה ואחווה, ולכן יש לכבד גם דעות של אחרים, ולקבוע את ההחלטות על פי הרוב.

לפרטים ויצירת קשר, חינם ללא תשלום:

שבויות – המחלקה למניעת התבוללות, לסיוע, דיווחים ותרומות:

טל' 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל kalina@htv.co.il

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות