תרבות יהודית

גלריה: אמנות מודרנית יהודית

רבקה גרוזמן, אמא לחמש בנות, מציירת אמנות מודרנית יהודית ישירות מהנשמה. לפניכם גלריה של מיטב ציוריה, כולל טקסט שכתבה על כל אחד מהם

| כ"ז חשון התשע"ה |
(איורים: רבקה גרוזמן)
אא

קריעת ים סוף

עבודת האומנות מציגה את האספקטים השונים של קריעת ים סוף. במרכז התמונה ממוקמת צללית של משה רבינו עם המטה במרומז. מצד ימין ומצד שמאל מי הים עומדים כחומה, ובתווך מעבר של יבשה בתוך הים. בצד ימין מעל המים רואים את רוח הקדים העזה שנשבה כל זמן קריעת ים סוף. בחלק העליון מימין ומשמאל מובעים דם הפסח ודם המילה, שבזכותם נגאלו אבותינו מצרים. בצד שמאל למטה, בקצה גלימתו של משה רבינו, רואים את עמוד האש ועמוד הענן שליוו את בני ישראל במסעם במדבר. כמובן שכל המסע הוא לכיוון האור. לכיוון מעמד הר סיני.

 

ילדים זה מתנה

בציור מובע הרעיון שאמא יהודיה זוכה לקבל את ילדיה ישירות מתחת לכסא הכבוד. צד ימין מסמל את הנשמות כפי שהן, תחת כסא הכבוד, ואז מתרחשת הירידה לעולם. ובצד שמאל מופיעה האם שזכתה לקבל כמה נשמות יקרות כאלו לחיקה (כמובן שאין כאן רצון להפשיט דבר רוחני, אלא רק להביע את הרגש האמהי של תפילה והודיה).

 

מנעי קולך מבכי ועינייך מדמעה

בציור מתואר רגע הגאולה, שבו רחל מפסיקה לבכות על בניה. רחל נקברה בבית לחם גם על מנת שתתפלל על בניה שנלקחים לגלות (לשבי). המבנה בעל הכיפה בחלק העליון של הציור הוא מעיין בבואה של קבר רחל, שאינו משמש עוד כמקום קבורה. האבנים נפתחו וזזו ממקומם. בכל חלקי הציור משולבות עיניים - עיניה של רחל שחדלו מלבכות. כל עיין מסמלת בכי על גלות ועל צרה נוספת שעברה על עם ישראל. כעת הבכי פסק.

 

אם וילד

בציור רציתי להביע את התחושה שהילדים שלנו הם נשמה אלוקית, ולכן הילד מצויר בצורה שונה משאר החלקים בציור. לפעמים הילדים יוצאים שונה מה שציפינו. לפעמים קשה לנו להביא ילדים לעולם.  מאוד מעודד לזכור שהילדים הם בעצם נשמה אלוקית קדושה ומאירה.

 

קשה זיווגן של ישראל כקריעת ים סוף

האדם נפגש לעיתים עם נשים רבות, עד שהוא מוצא את בת זוגו. הבחירה לא נובעת מהיופי של בת הזוג (וזה מרומז גם בצבע של האישה – ירקרק, שנאמר במדרש שאסתר המלכה ירקרקת היתה), אלא נובע מקשר בין שתי חלקי הנשמה. במרכז הציור למטה מסומל ים סוף.

 

שבת

הרקע בציור מחולק לשניים. מצד שמאל מתוארת עבודת האדם במשך כל השבוע. האדם עמל - ואז מגיעה שבת. עת מנוחה. השבת היא רוחנית ומצוירת בצד ימין. יחד עם ההתעלות של השבת, עדיין יש לאדם קושי וניסיון להתנתק מעבודתו שהעסיקה אותו כל ימות השבוע, ולכן הוא מצויר בתוך סבך. בין חלקי הרקע מצויר נר הבדלה.

 

על עקדת יצחק שבכל דור

במרכז התמונה מרומז מזבח האבנים, שעליו היה מוכן אברהם אבינו לעקוד את יצחק בנו יחידו. מבנה הציור המרכזי מסמל לב אנוש (אמיתי) ובתוכו דמויות יהודיות. הציור מביע את הרעיון שבכל דור ודור אנו מקריבים דברים שחשובים לנו כדי לקיים את רצון ה' (לאו דווקא מסירות נפש כפשוטו).

 

אליך ה' אקרא ואל ה' אתחנן

ציור מורכב להסבר, נפרט אותו שלב שלב. מתחילים משמאל לציור. שם מתוארת דמות מנהיג רוחני. בהתבוננות שניה רואים שמדובר במנהיג לא אמיתי. לאחר שהסתמכנו על אדם/עניין מסוים שיושיע אותנו בעת צרה, אנו עוברים משבר. במרכז התמונה מתואר מהלך המשבר, המכיל מים ואש. לאחר המשבר בו המנהיג (מקור הביטחון המוטעה) לא מצליח להביא מזור לבעייתנו, אנו פונים לה' בתחינה ובקשה לעזרה. רואים בצד ימין של הציור דמות מושיטה ידיה למעלה בתחינה. הדמות מופיעה בתוך האות ש' של "שמע ישראל". בקצה הש' זורחת אור הגאולה הפרטית, למטה מימין.

 

ארבעת היסודות

בציור מובעים ארבעת היסודות על פי הרמב"ם: אש, מים, רוח ועפר, הנמצאים בבסיס כל הבריאה.

 

תפילת האם

ציור המסמל את תפילת האם על ילדיה, עם כל הדילמה בין הרוחניות והדאגה הגשמית לילדים.

 

לימוד התורה

בשעת לימוד התורה ישנן שתי צורות קשר עם הקב"ה. הקשר הראשון הוא תפיסה של התורה בראש, המסומל בצד ימין. הקשר השני הוא שהקב"ה מחייה אותנו, ואורו מקיף אותנו כמו בכל המצוות. הדבר מסומל בצד שמאל.

 

משה בתיבה
בצד ימין רואים את מרים מביטה מבין קני הסוף. לידה זרם אדום המסמל את השלכת התינוקות ליאור על ידי המצרים. בצד שמאל מצוירת בתיה, וידה / אמתה שבאמצעותה משתה את התיבה מהיאור. הפירמידה, המסמלת את עוצמתה של האימפריה המצרית, מצוירת כקונטרה לתיבת משה. זהו המאבק בין הרוחניות לגשמיות, בין עם ישראל לנוגשיו, וסמל לגלות מול הגאולה.

 

יצחק ורבקה
יצחק מצויר כעולה תמימה, ורבקה מצוירת כשושנה בין החוחים. רבקה מופיעה על רקע מים, כי המים עלו לקראתה, ואילו יצחק מצויר על רקע אש העולה מן המזבח. בצד של רבקה מצוירים שלושת הניסים שהיו באוהל שרה והפסיקו עם פטירתה. הניסים החלו שוב כשרבקה הגיעה: הברכה בעיסה, הנר והענן על האוהל, שאותו ציירתי בצורה יונה כדי להראות שהקשר בין יצחק ורבקה הוא קשר של משפחה וזוגיות (קן יונים, זוג יונים). כמו כן מצויר השופר שאנו תוקעים בו עד היום, כדי להזכיר את העקידה.

 

אושפיזין

בעיני האושפיזין אנו נראים כמו צדפים בתוך הים. מבחוץ קשים, מבפנים רכים, ומאירים כמו פנינים יקרות. ובכלל, שקועים עמוק-עמוק בים, ואפילו לא מודעים לכך שזה ים. זה נראה לנו טבעי.

 

ביכורים

בני המשפחה עולים לירושלים לתת לקב"ה את ראשית האדמה. מה שרציתי להביע זה את ההודיה לה'. בכל דבר חדש שאנו עושים, נביא את הראשית לה'.

המייל של רבקה גרוזמן: cashkelon@gmail.com


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (91 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים