תעלומות יהודיות

מי רצח את הד"ר דה האן?

הרצח הפוליטי הראשון בישראל: ד"ר יעקב ישראל דה האן נורה בשלוש יריות, וירושלים נבוכה

| כ"ב אייר התשע"ד |
אא

השנה: תרפ"ד. המקום: שערי צדק, ירושלים. היתכנות: סוכני 'המפעל'.

היישוב הישן בירושלים לא ציפה לתגבורת כזאת: בני היישוב, רובם בני תורה עניים ויהודים של צורה, הופתעו מהרכש החדש שבא לתחומם: העיתונאי והדוקטור החילוני יעקב ישראל דה האן, שעלה לירושלים והחליט להתחרד ולהעמיד את כישרונו ושירותיו לטובת העדה החרדית.

הד"ר ההולנדי הכיר היטב את השיטות המודרניות – הוא גייס את כל כישרונו ומרצו כדי להציק ולשים רגליים בפני ההתפשטות החילונית והרגל הגסה שניסתה לבעוט בהיכל הקודש של היישוב הישן בירושלים ומנהיגיו. עד כדי כך הוא היה נמרץ, שכשהבין שהפעולות הציוניות בארץ מעוררת שנאת ישראל בקרב ערביי הסביבה, החליט מיוזמתו לנהל שיחות ידידות בין המנהיגים החרדיים לבין מנהיגי הערבים באזור, שיחות שעלו יפה – למגינת ליבם תאב הכוח של מנהיגי היישוב החדש.

והם טיכסו עצה, מה עושים עם הדוקטור ה'אויבר חוכם' החרדי החדש שמפריע להם לעבוד. בכ"ח סיוון שנת תרפ"ד יצא ד"ר דה האן מבית החולים שערי צדק לאחר שהתפלל שם מנחה. כשפנה לרחוב יפו פגעו בו שלוש יריות אקדח שהרגו אותו בו במקום. המרצח נעלם והעיר ירושלים נבוכה. חקירת המשטרה הבריטית שנפתחה בסמוך, לא הניבה תוצאות, והתיק נסגר.

ביישוב הישן בירושלים היו כולם בטוחים: שליחי הסוכנות הציוניים התנקשו בו. שנים ארוכות סירבו ראשי ההגנה לאשר שידם הייתה במעל. אנשי היישוב הישן הצביעו על אברהם תהומי, איש ההגנה שאחר כך היה בין מייסדי האצ"ל, שהורה על הרצח, ואף ביצע אותו בסופו של דבר, יחד עם אברהם גיורא-קרצ'בסקי. אף שמו של נשיא המדינה לעתיד יצחק בן צבי, נקשר במעשה. רק בערוב ימיו הודה תהומי באחריות מסוימת למעשה וסיפר שיד ההגנה הייתה ברצח.

תיאוריה אחרת קושרת את הרצח בשמו של ארגון קטן אך מסוכן, בשם 'המפעל', שפעל על בסיס ארגון חזק יותר בשם חבורת אודסה – קבוצת פעילי ימין ציונים קיצוניים בראשות אליהו בן חורין. גם לפי התיאוריה הזאת היו מבצעי הרצח עצמו, תהומי וחבריו.

כך או כך, רצח ד"ר דה האן הפך להיות הרצח הפוליטי הראשון בארץ ישראל בעת החדשה, ובמוסדות היישוב הישן מציינים עד היום את יום רציחתו של הד"ר במספד ובתענית.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (79 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים