המהפך

להכיר את כל היצורים שבאוקיינוס

התורה מציבה סימן לדגים טהורים, ומתחייבת שלא ייתכן דג בעל קשקשים שאינו מצויד בסנפיר. היום גם המדענים חותמים על כך

| ד' אדר א' התשע"ד |
אא

סימני הדגים המותרים באכילה מבוארים בתורה שבכתב. וכך נאמר (דברים יד, ט-י): "אֶת זֶה תֹּאכְלוּ מִכֹּל אֲשֶׁר בַּמָּיִם, כֹּל אֲשֶׁר לוֹ סְנַפִּיר וְקַשְׂקֶשֶׂת תֹּאכֵלוּ. וְכֹל אֲשֶׁר אֵין לוֹ סְנַפִּיר וְקַשְׂקֶשֶׂת לֹא תֹאכֵלוּ טָמֵא הוּא לָכֶם". וקיבלנו בתורה שבעל פה (משנה נדה ו, ט): "כל שיש לו קשקשת, יש לו סנפיר. ויש שיש לו סנפיר, ואין לו קשקשת".

נותן התורה מכריז ומגלה חוק טבע אשר הוטבע על ידו בבריאתו: כל דג או יצור מים אחר, אם יש לו קשקשת, אזי בהכרח יימצא בו סנפיר. אבל הסנפיר אינו בהכרח מחייב הימצאות קשקשת.

חשיפת חוק זואולוגי זה בתורה, נועדה עבור ההשלכה ההלכתית החשובה העולה ממנה. יהודי הנקלע לאזור של גויים באחד המקומות בעולם ומבקש לרכוש לעצמו דג כשר כדי לבשלו למזונו, אך אינו מוצא בחנות הדגים המקומית דג שלם אלא רק חלקי דגים אשר לא ניתן לזהות על פי צורתם באלו דגים מדובר, ואם אמנם דגים כשרים הם. והנה רואה הוא לפניו חלקי דגים אשר עורם מכוסה קשקשים. הדין הוא שהחלקים הללו מותרים באכילה על אף שאינו מוצא בהם גם לא סנפיר אחד! ואף על פי שסימני הטהרה הם קשקשת וגם סנפיר, אל לו לחשוש שמא לא היו לדג זה סנפירים בהיותו שלם. שהרי בורא כל היצורים הודיע בתורתו כי לא ברא בשום מקום בעולם יצור ימי שיש לו קשקשים ואין לו סנפירים. לא במימי הנהרות שבאפריקה, לא במימי הים התיכון, לא במימי הים הארקטי ואף לא במצולות העמוקים ביותר של האוקיינוסים.

לעומת זאת, חלקי דג שנמצאו בהם סנפירים, אך אין בהם קשקשים, אסורים באכילה. משום שיצור ימי בעל סנפירים, אינו בהכרח בעל קשקשים.

עתה נתבונן. אפילו בזמננו, לאחר גילוי וחקר מאות ואלפי זנים לא-נודעים של דגים ושאר יצורי המים, האם יש מדען בתחום האיכתיולוגיה (חקר יצורי הים), בעל שם עולמי ככל שיהיה, אשר יעז להרשות לעצמו להכריז משפט זה: "כל שיש לו קשקשת, יש לו סנפיר. ויש שיש לו סנפיר ואין לו קשקשת"? הרי הוא בוודאי יחשוש, ובצדק מבחינתו, שמא בכל זאת יימצא בעתיד הקרוב או הרחוק יצור ימי יוצא דופן אשר יפריך את דבריו!

והנה, באוקטובר 2010 פורסמו תוצאותיו של סקר תת-ימי מקיף שנמשך עשר שנים, בעלות של 650 מיליון דולר. בסקר תת-ימי זה, הגדול בהיסטוריה, השתתפו 2,700 מדענים מ-670 מכוני מחקר ברחבי העולם, שיצאו ב-540 משלחות כדי לגלות דגים ויצורי ים שעד היום לא היו מוכרים למדע.

עם סיומו של המחקר הענק, פרסם איאן פוינר, החוקר האוסטרלי שעמד בראש ועדת ההיגוי של המחקר, את תוצאותיו: המדע מכיר כיום 16,764 מיני דגים, אך ישנם כנראה עוד כ-5,000 מינים שטרם התגלו.

עוד מעריכים החוקרים, כי בין הגלים חיים יותר ממיליון מיני יצורים שונים ומשונים, ושכ-75 אחוז מהם טרם התגלו למדע.

כדי לבצע את התצפיות, השתמשו החוקרים בציוד טכנולוגי מתוחכם שכלל לוויינים וחיישני קול ואור רגישים, המסוגלים לזהות תנועה בחושך השורר בעומקים של כ-10 ק"מ מתחת למים, ובתנאים קיצוניים של קור ולחץ.

"המחקר הזה מציג תמונה חסרת תקדים של מגוון ושפע של יצורים החיים בעולם המים - ממיקרובים זעירים ועד לוויתנים עצומים בגודלם, מהאזורים הקפואים ועד למים החמימים של החוג הטרופי, מהשוניות הרדודות ועד למעמקים", נכתב בהקדמה לדו"ח הממצאים.

והנה התורה שבעל פה אשר הועלתה על הכתב לפני כאלפיים שנה, ציינה בבטחה כי "כל שיש לו קשקשת, יש לו סנפיר!", נתון מדעי רב משמעות, אשר חכמי התורה קיבלוהו – יחד עם שאר פרטי התורה שבעל פה – איש מפי איש עד משה רבנו, אשר קיבלו ממי שאמר והיה העולם.

לא ייפלא אפוא, שכל הדגים ושאר יצורי המים – בין אותם שכבר התגלו בעבר, ובין המתגלים מפעם לפעם עד עצם היום הזה – כולם ממש, ללא יוצא מן הכלל, מתאימים לחוק-סוד טבע זה, שהתורה גילתה לנו אלפי שנים לפני כן.

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (75 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

הגדה לפסח עם פירוש הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה לפסח "ברוך יאמרו" - הרב ברוך רוזנבלום

הגדה עומדת

ערכת יודאיקה "בני מלכים" לפסח

הגדה של פסח - חבורת תריג

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 1 - חיים ולדר

לכל המוצרים