טהרת המשפחה

מה קשה יותר: לשמור שבת או לכסות את הראש? סיפור מפעים ומעלה דמעות

"מה יש פה להבין? את הרי שומרת את כל המצוות. דווקא כיסוי ראש קשה לך? הרבה יותר קשה לשמור שבת, לא? זה בסך הכול כיסוי ראש". הוא היה מתוסכל והיא חייכה בעצב. "אתם הגברים כנראה לעולם לא תבינו זאת"

| י"ד חשון התשע"ח |
אא

עמדנו מהורהרים מול חלון הזכוכית בבלוק מס 4 במחנה ההשמדה אושוויץ 1. מעברו השני היו מוטלים בערימה מצמררת שערות אחינו ואחיותינו הקדושים קרבנות השואה. הוא ניגש אלי ולחש באוזני דבר מה, נטל אותי בידו לפינה שקטה וסיפר.

"הם לא חזרו בתשובה ביום אחד ואף קצב התקדמותם היה שונה. בתחילה הדבר לא הפריע לו אולם לאחר שילדיהם החלו ללמוד בבית ספר דתי הוא ביקש ממנה שתכסה את ראשה. היא סירבה".

"אתה צריך להבין אותי. אני אישה. זה לא קל לי" - ניסתה להסביר לו באחת השיחות. "אני לא יכולה להשתנות ביום אחד. זה לא שאני לא רוצה, זה פשוט קשה לי. כשהתחלת לשמור שבת הצטרפתי אליך. את המטבח הכשרתי וגם את מצוות האישה קבלתי על עצמי בשמחה. כשבקשת להעביר את ילדינו לחינוך דתי הסכמתי למרות שרגשית היה הדבר קשה לי הסכמתי כיון שידעתי שזה הדבר הנכון לעשות, אבל לכסות את הראש זה כבר סיפור אחר. אני פשוט לא יכולה, תבין אותי. בבקשה". הוא לא הבין.

"מה יש פה להבין? את הרי שומרת את כל המצוות, דווקא כיסוי ראש קשה לך? הרבה יותר קשה לשמור שבת לא? זה בסך הכול כיסוי ראש". הוא היה מתוסכל והיא חייכה בעצב. "אתם הגברים כנראה לעולם לא תבינו זאת".

משלא הצליח לשכנעה פנה לרבו וזה יעץ לו לפנות לגאון רבי שלמה זלמן אוירבאך זצ"ל ולהציג בפניו את שאלתו. כשנכנס לחדרו קבלו הגאון בחביבות כשחיוך אבהי נסוך על פניו. "במה אוכל לסייע לך" - שאל. כחכח בגרונו בהתרגשות וענה – "זה בעניין אשתי. אנחנו נשואים מזה עשרים שנה, לפני שמונה שנים חזרנו בתשובה ואפשר לומר שכיום אנו מקיימם את המצוות בהידור ומקפידים על קלה כבחמורה. גם אני וגם אשתי. אלא שבעניין אחד אשתי מתעקשת, היא אינה מכסה את ראשה.

ניהלנו בינינו שיחות רבות בנושא. זה לא שהיא לא מבינה את חשיבות המצווה אלא שלדבריה היא אינה מסוגלת לכך. היא מאמינה שה יסלח לה. היא אומרת שהקב"ה אינו דורש מן האדם יותר מכפי כוחו, בקיצור מתחמקת. למען האמת לא הייתי מתעקש על כך אלא שילדינו לומדים בבית ספר חרדי והם מתביישים להזמין את חבריהם לביתנו. הם לא רוצים שהחברים יראו את אימם בגילוי ראש. למה היא מתעקשת כל כך?".

הרב זצ"ל נטל את ידו של האיש בידו האחת ובידו השנייה ליטף את כתפו. "האם אתה יודע בני יקירי עד כמה קשה לאישה לכסות את ראשה? גבר אתה ולא אישה ועל כן אינך מבין. דע לך בני שהדבר הקשה ביותר לאישה הוא לכסות את ראשה. עבור האישה מהוות השערות חלק בלתי נפרד מאישיותה. כיצד היית מגיב לו הייתי דורש ממך להשחית את פניך בסכין חדה? היית מסכים?".

"אבל התורה מצווה על כך? היא הרי מחויבת לכסות את ראשה". "זה נכון בני" - ענה הרב. "גם אני מודע לכך שהתורה מצווה על האישה לכסות את ראשה אלא שעבור אישה שלא הייתה מורגלת בכך מצעירותה מדובר בניסיון גדול מאוד. הדבר הקשה ביותר לאישה הוא לכסות את ראשה". "אבל... כבוד הרב... הילדים..." - ניסה שוב. "דע לך" - חזר הרב על דבריו "אין דבר קשה לאישה יותר מכיסוי שערות ראשה". כך במשך כמה רגעים חזר המחזה על עצמו. זה שואל והרב משיב לו כדברים האמורים. משהבין כי הרב מסרב להורות לו כיצד לנהוג הודה לו ויצא.

חזר לביתו כשבליבו טרוניה. זה לא חכמה גדולה להחזיר אנשים בתשובה ולאחר מכן להתעלם מצרכיהם ובעיותיהם הייחודיות. אלא שמתוך שאמון היה על אמונת חכמים חזר בו ו... שתק.

"מה אמר לך הרב?" - שאלה אשתו כשהתיישב מולה על הספה. "לא משנה" - ענה קצרות. "אולי בכל זאת? הרי שאלת אותו בענייני הלא כן?". "הוא לא בדיוק אמר... הוא..." - ניסה להתחמק. "ומה הוא לא בדיוק אמר?" - הקשתה שוב. "טוב אז ככה... הוא אמר שלעולם לא אבין אותך... שהשערות עבור האישה הם חלק מן האישיות שלה... שעבור האישה אין קשה יותר מאשר לכסות את ראשה... הוא אמר שאני גבר ואינני מסוגל להבין. זה מה שאמר". סיים והתכנס בתוך עצמו.

היא ישבה מולו וחייכה. ליטפה את שערותיה ושוב חייכה. – "זה מה שהרב אמר לך? מעניין. לפחות יש מישהו שמבין אותי. אגב, הוא רב גדול הרב הזה שהלכת אליו?". "כן גדול הכי גדול" ענה. הוא לא הבין מדוע היא מחייכת. חשב שהיא שמחה לאידו אך שתק. למחרת בבוקר כששב מן התפילה נכנס אל המטבח כדי להכין לו ארוחת בוקר. אשתו ישבה שם כשמטפחת רקומה לראשה "זה יפה לי?" שאלה. "הוא רב גדול הרב שלך, הכי גדול".

מח' מתחברות – טהרת המשפחה לפניות, הכוונה וייעוץ: 02-6301516, מייל mit@htv.co.il

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (72 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

הגדה לפסח עם פירוש הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה לפסח "ברוך יאמרו" - הרב ברוך רוזנבלום

הגדה עומדת

ערכת יודאיקה "בני מלכים" לפסח

הגדה של פסח - חבורת תריג

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 1 - חיים ולדר

לכל המוצרים