פרשת תצוה

זכרונות מה-OUTLET בקליפורניה

"תגיד יהודה, מה מיוחד פה? זה לא עוד קניון אמריקאי טיפוסי? לא דיברת על הפתעה או משהו כזה?"

| י"א חשון התשע"ד |
אא

אנחנו משייטים על כביש מס´ 5  בן עשרת המסלולים. האמת היא שאינני יודע לאן אנחנו נוסעים, יהודה אומר שזו הפתעה. לאחר שגמענו כעשרים וחש מייל פנתה ה"לנד רובר" ימינה, החליקה באלגנטיות מה"free way" ויהודה לחש בדרמטיות "עוד מעט מגיעים".

כבקי ורגיל בעבודה  מנווט יהודה את הג´יפ בחניון האינסופי, מצאנו חניה. – "יורדים! הגענו!" מבשר לי יהודה בחגיגיות. ה"מול" (קניון  בלעז) החד קומתי ניצב לפנינו במלא הדרו כשטיילת מהודרת מתפתלת בין חנויותיו.

אני מתבונן סביבי ושואל – "תגיד יהודה מה מיוחד פה? זה לא עוד קניון אמריקאי טיפוסי? לא דברת על הפתעה או משהו כזה?", יהודה נעלב ופתח בנאום מוכיח.

- "עוד קניון? השתגעת?אתה חושב שהייתי נודד טוונטי פייב מיילס בשביל אנאדר מול? אופן יור אייס! תראה מה קורה פה! זיס איז the   אאוטלט אוף קליפורניה! יש לך פה חנויות של כל הדיזיינרס. תראה תראה פה מימין יש חנות אול אוף Calvin Klein והנה פה תסתכל חנות שלימה רק של kenneth cole לא מכניסים כלום חוץ מזה. והנה תרים ת´ראש ממול מה אתה לא רואה? Ralph Lauren בכבודו ובעצמו כן כן... זה עם הסוס יו נואו". עמדתי נפעם.

אני שעבודתי הלא גמורה בהיסטוריה לא הסתכמה בקורות חייהם של מעצבי בגדים מסחריים בני המאה ה21 שאלתי בבורות – "ומה מיוחד בבגדים אלו?" – "או מיי פרנד" ענה יהודה, - "זו המילה האחרונה בביגוד מודרני. כשאתה לובש חולצה של... ומכנסיים של... ועניבה של... וארנק של... אתה הופך לאיש אחר. אתה יותר חשוב, אתה משתייך אוטומטית לחברה אחרת יו לוק לייק מליון דולר". – "אבל אני אין לי מליון דולר". השבתי בבושה. – "דונט וורי" ענה יהודה בהתלהבות, זה כל הרעיון אר יו דונט אנדרסטנד? פה אתה קונה את הבגדים של העשירים במחיר של עניים. הכל פה ב"סייל" פיפטי פרוסנט אוף, זה מה שמיוחד פה. פה אתה יכול להרשות לעצמך להרגיש עשיר גם אם אתה לא! אתה מבין? אתה קונה בזול אבל נראה ביוקר דיס איז אמריקה סו אופן יו הארט אנד ביי אבריטינג מיי דיר פרנד.

עדיין לא נכנעתי.

- "אבל הרי אף אחד לא יודע שאני לובש חולצה של boss זה הרי לא רשום על החולצה מבחוץ לא?". – "נכון מאוד" ענה יהודה. – "אבל זהו שאתה יודע! זה מספיק בשביל ההרגשה, אתה מבין? כשאתה לובש חולצה של boss  אתה מרגיש בוס וזה מה שחשוב".

אתם חושבים שלא קניתי? ועוד איך קניתי, הקסם האמריקאי פעל גם עלי. ניסיתי לשכנע את עצמי שמדובר בבלוף אמריקאי טיפוסי, שזו הונאה עצמית, שזה משחק ב"כאילו" אבל עצמי לא כל כך הסכים. הוא טען שגם אם זה לא אמיתי זה משתלם. – "אתה יודע כמה זה עולה בבני ברק? יש לך מושג כמה אתה חוסך פה? עזוב אותך ממוסר ואמת, תשאיר את זה לזמן אחר, תחטוף כמה שאפשר". כך אמר עצמי ואני השתתקתי שהרי דברים של טעם הוא טוען באוזני ו...קניתי, כן כן... ועוד איך קניתי. חכמים הם האמריקאים.

בדרך חזרה כששקיות של גדולי המעצבים ממלאות את מושביה האחוריים של ה"לנד רובר" הרהרתי עם עצמי שבינתיים חזר אלי עד כמה הבגדים עושים את האדם!.

תגידו מה שתגידו אין ספק שהבגדים משפיעים על אישיותנו עד שאפילו החכם באדם קבע כי "חכמת המסכן בזויה ודבריו אינם נשמעים". אפשר שאם היה שלמה המלך חי בימינו היה אף הוא משנה מעט את דבריו ואומר ש"המותגים עושים את האדםו ודבריו נשמעים". אתם חושבים שאני קיצוני? שאין באמת קשר בין המותג לתחושת לובשו? צאו ובדקו בציציותכם ותגלו שאף אתם נכשלתם לפחות פעם או פעמיים בחטא המותגים. אם זה לא היה עובד זה היה נעלם ככה זה לא?.

אתם שואלים מה רע במותגים? למען האמת אין בכך כל פסול, נו טוב...  למעט העובדה כי האאוטלט שבו ביקרנו נועד לעניים שרוצים להרגיש כמו עשירים משהו שמריח כמו הונאה עצמית. העובדה כי הבגדים משפיעים על אישיותו והרגשתו של האדם אינה המצאה אמריקאית אלא יהודית.

לכבוד ולתפארת

כאשר מצווה הקב"ה את משה להכין את בגדי הכהן הגדול הוא אומר "ועשית בגדי קודש לאהרן אחיך לכבוד ולתפארת". בציווי זה מורה הקב"ה למשה כי בגדי אהרן הכהן נועדו לפארו ולכבדו על שכהן גדול מאחיו הוא ובשליחותם הוא משרת את קונו. כשליח ציבור ראוי שיהיו בגדיו מכובדים וכשיתבונן בהם יזכור את מעמדו המחייב "כי אלה הבגדים לבושי מלכות הם".

ניתן לומר כי גם בגדי הכהן הגדול "ממותגים" היו אלא שהבדל עצום מבדיל בינם לבין בגדי האאוטלט האמריקאי. בעוד בגדיו של אהרן הכהן נועדו להזכירו לפני מי הוא עומד, נועדו המותגים להזכיר למתבוננים באיש הלובשם לפני מי הם עומדים.

כאשר יופי הבגדים משמש לעבודת השם הם "לכבוד ולתפארת" וכאשר משמשים הם להאדיר את לובשם בעיני אחרים הם הופכים לעוד שקר אמריקאי.

בגדיו של בחור הישיבה הטיפוסי אולי אינם עומדים בקריטריונים העכשוויים אך פאר יש בהם ללא ספק. הם נועדו להזכיר לבחור הישיבה כי הובדל לעמוד ולשרת לפני השם אלוקיו שהרי הפסוק "ועשית בגדי קדש לאהרן אחיך לכבוד ולתפארת" נכתב מיד לאחר הפסוק "ואתה הקרב אליך את אהרן אחיך ואת בניו אתו מתוך בני ישראל לכהנו לי". כשם שבגדי הכהן הגדול נועדו להמחיש את הבדלתו מאחיו כך בגדיו של תלמיד הישיבה נועדו להזכירו כי לפני השם הוא עומד והתנהגותו צריכה להתאים למעמדו המחייב.

דבר אחד למדתי מן הביקור באאוטלט. לפני שאתה יוצא מן המכונית יש לך לקבוע לאיזה מעמד אתה מבקש להשתייך, לאחר מכן אתה מחפש את הבגדים הראויים למעמד זה. גם בחור ישיבה רשאי לגוון את בגדיו במותגים אמריקאים צרפתיים איטלקיים אלא שבכך מפסיד הוא את תכלית הבגדים. הוא ישאר בודאי אדם טוב וראוי אך בלובשם יוצא הוא מכלל בחור ישיבה ונכנס בכלל שאר אנשים זאת גם עם נותר הוא בין כותלי הישיבה ולו מפני שמותגים אלו כבר לא יזכירוהו לפני מי הוא עומד. ככה זה מה לעשות? הבגדים משייכים את האדם ומעידים על נטיותיו הפנימיות.

את הכהן הגדול לא היה לא פגשתי באאוטלט בקליפורניה. לא בגלל שאין לו ויזה לארה"ב ממש לא, זה בגלל ש... הוא לא היה מוצא אותם שם.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (91 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים