בריאות ונפש

דרכי התמודדות וטיפול בהפרעות קשב וריכוז: עיצוב/ויסות התנהגות

שתי פעילויות יעילות אשר מסייעות בוויסות ההתנהגות המורכבת של ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז

| ד' אלול התשע"ח |
(צילום: Shutterstock)
אא

להפרעת קשב וריכוז מצטרפות לעיתים בעיות התנהגות, עקב המוגבלות בניהול ובוויסות המוחי הגורמים לאימפולסיביות. בכדי לסייע בידי החניכים לעצב התנהגותם, מובאים כדוגמא שני כלים המועילים לוויסות התנהגות.

פעילות קצרה

הכלי הראשון בנוי מהצבת אתגר לפני החניכים, ועל ידי ביצוע האתגר הם ישפרו את תפקודם בהדרגתיות, עד מילוי והשלמת המשימה.

בכלי זה ישנה מטרה מוגדרת שאליה שואפים להגיע, וכגון: שיתוף פעולה של החניך, התגברות על דחפים, אי הפרעה, משך זמן הלימוד, איכות הלימוד, וכדומה. ניתן לשנות ולגוון את המטרות כפי הצורך. יש כאן משימות ומטלות מוגדרות ומאתגרות, וגם בעלי ההפרעה מסוגלים ומאותגרים לאסוף את מעט הקשב שלהם ולעמוד במשימה. יש כאן ענין והנאה, והנאה זו מביאה אותם לידי הנעה.

הכלי בנוי ממערכת כללים שבה מקבלים תגמולים או חיזוקים, לפי המידה בה התנהגות הילדים מתקדמת לקראת המטרה שהצבנו. מערכת התפקוד ברורה מאד! אין הטפת מוסר, אין דחיפה לעשיה, אלא רק הצבת האתגר, והם מדרבנים ומזרזים את עצמם, וזהו דבר חשוב מאד!

כיצד מבצעים זאת? מחלקים את זמן הפעילות עם החניכים לחלקים קטנים, ובכל חלק, שהוא עצמאי ועומד בפני עצמו, יש להם אפשרות לקבל נקודות, לדוגמה: מ-1 ועד 5, לפי הישגיהם בביצוע המשימה. בסיום הפעילות ייעשה סיכום, ולפי מספר הנקודות שצברו יקבלו תגמול, לפי גיל החניכים ורמתם: ממתק, משחק, כסף וכדומה.

על ידי חלוקת הזמן הכללי לזמנים קצרים, יש להם יכולת עצמית לשלוט, לנהל, ולווסת את החשיבה והפעילות בכל חלק זמן קצר בפני עצמו, ודבר פלא הוא לראות כיצד האתגר התחרותי שיש כאן עוזר להם לגייס ולאסוף את מעט הקשב ולדלג על כל הקשיים. 

חשוב לציין! אין מצב של 0 נקודות. אין דבר כזה להפסיד. תמיד מרוויחים! ואפילו מעט. כל זה, בכדי לאתגר אותם יותר, ולגרום להם לחוויות של הצלחה, וחוויה של הצלחה תגרור אחריה עוד אחת... ועוד אחת... וכן הלאה...

יש להדגיש, שיש לקבוע מראש שהמורים הם הקובעים הבלעדיים את מספר הנקודות, והכל לפי ראות עיניהם!

גם חונכים שתפקידם מסתכם בלימוד בלבד עם החניכים, כדאי ורצוי שיתחילו עם אתגר זה, ואף על פי שאין זה גוף הלימוד, מכל מקום, אתגרים אלו עוזרים לחניכים לאסוף את הקשב שלהם, ולבסוף יתפקדו עם החונך ביתר תפוקה ויעילות.

דבר נצרך וחשוב מאד הוא לוודא שאכן המשימה והאתגר הם ברי השגה עבורם, בכדי שיוכלו לעמוד בהם!

 

שמירת מידע

הכלי השני שיכול לסייע ולגרום לחניכים לווסת את התנהגותם, הוא אימון המוח בהחזקת מידע ובשליפתו המבוקרת.

דעתם של ילדים בגיל צעיר מוסחת בעיקר בערוץ החזותי ובערוץ השמיעתי, ומכל שכן, ילדים בעלי הפרעת הקשב. אימון ותרגול המוח לשמור מידע, ואפילו לזמן קצר, ואחר כך לשלוף המידע בצורה מבוקרת, יחזק את פעולות המוח, ירגיל את המוח לנהל מחשבות באופן פעיל, לווסת את תשומת הלב לגירויים רצוניים, מבוקרים ולא אוטומטיים, ועל ידי כך יוכל המוח לרסן תגובות אימפולסיביות.

כיצד מבצעים אימון כזה? המטפלים מסדרים מעט קוביות צבעוניות בסדר מסוים ומכסים אותן, מגלים אותן לעיני החניכים לזמן קצר, ושוב מכסים, ועל החניכים מוטל: לראות, לזכור, ולבנות בסדר זהה.

באופן זה:

א - גירינו את המוח לזכור מידע: מעט מידע ומאד מוחשי,

ב - גירינו את המוח לשמור את המידע ולא לאבדו,

ג - גירינו את המוח לשלוף את המידע החוצה בצורה מבוקרת על ידי עצמו.

בשלבים נוספים- מעלים את רמת הקושי, בהדרגה: מקצרים את משך זמן הגילוי, או- מוסיפים קוביות, או- מטילים על החניכים לבנות צורה הפוכה מזו המכוסה, או- מטילים עליהם לשנות את מיקום הצבעים, וכן הלאה, וכמובן, בהדרגתיות.

המאמר נלקח מתוך הספר – "ADHD אפשר להתמודד", מאת אברהם קלברמן. לרכישת הספר בהידברות שופס הקליקו כאן.

למאמרים ותכנים נוספים בנושאי בעיות קשב וריכוז הקליקו כאן.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (79 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים