תרבות יהודית

הנתון שיפתיע אתכם: שני סופרים חרדים ברשימת המבוקשים בישראל

משרד התרבות חשף את הנתונים לגבי הסופרים שספריהם המושאלים ביותר בספריות העירונית. אחרי גלילה רון פדר, הגיעה למקום השני מנוחה פוקס החרדית, ולשלישי חיים ולדר המוכר במגזר: "נתון היסטורי, כבוד לי להיות ברשימה הזאת"

| כ"ח שבט התשע"ח |
בעיגולים: חיים ולדר ומנוחה פוקס (צילום ארכיון: פלאש 90)
אא

שניים מבין שלושת הסופרים שספריהם הם המושאלים ביותר בספריות העירוניות בישראל הם חרדים, כך עולה מנתונים שהציג משרד התרבות ב"חרדים 10". על פי הנתונים, שני הסופרים החרדים הם הסופרת החרדית מנוחה פוקס (במקום השני) והסופר החרדי הידוע חיים ולדר (שלישי). במקום הראשון ניצבה הסופרת גלילה רון פדר. שני הסופרים החרדים הקדימו את הסופרים הידועים סמדר שיר ומאיר שלו. במקומות הראשונים נמצאת גם סופרת הכותבת תחת שם העט "א' בת מלך". 

פוקס, 56, סופרת מזה 35 שנים. היא הוציאה לאור עד היום כ-400 ספרים למבוגרים, נוער וילדים, כשרובם תורגמו לאנגלית. ולדר, 49, כותב כ-25 שנים. הוא פרסם כ-50 ספרים, וסדרת הדגל שלו, "ילדים מספרים על עצמם", תורגמה לשמונה שפות ונחשבת לפופולרית מאוד במגזר  החרדי. במשך 20 השנים האחרונות לא הצליח לחדור לשלישיה המובילה סופר חרדי מלבד פוקס, שתפסה את המקום השני בעבר. 

על פי נתוני הלמ"ס, לא פחות מ-21 אחוזים מהישראלים קוראים ספרים בכל יום, ו-19 אחוז לפחות פעם בשבוע. לפי הנתונים, בשנים האחרונות חלה צמיחה של 148 אחוז בהוצאה למשק בית לרכישת ספרי קריאה.

"הנתון הזה מאוד משמח אותי, בעיני זהו נתון היסטורי", מסר ולדר בתגובה לכתבה. "העובדה שבמדינת ישראל סופרים חרדים נמצאים בראשות הרשימה גורמת לשפשוף עיניים. הסקר חשוב במיוחד, שכן רוב קריאות הספרים מגיעות באמצעות השאלות מספריות אם כי גם ברשתות הספרים הגדולות כמו סטימצקי וצומת ספרים ניתן למצוא ספרות חרדית ענפה, לאו דווקא שלי. מנוחה פוקס היא ותיקת הסופרות החרדיות, היא הוציאה ספרים רבים יותר ממני, המוכרים לכל הגילאים. כבוד לי להיות איתה באותה רשימה. אני יותר צעיר וזה מאד מחמיא לי".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (83 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים