מגזין

עופר הלוי: "רציתי ליצור מחזמר שיכול להתחרות בכל הפסטיבלים של חנוכה"

לראשונה, עופר הלוי והתיאטרון שלו מעלים מחזמר מקורי בהשקעה גדולה – הכל כדי לתת מענה לדתיים שמוצאים את עצמם בפסטיבלים רחוקים מרוח היהדות. ריאיון מיוחד

| י"ט כסלו התשע"ח |
עופר הלוי
אא

אמן מן השורה שרגיל שהנוסחה שלו מצליחה, לא אוהב להכיר בכך שהוא צריך לשנות כיוון ולנסות משהו קצת אחר. הגאווה המקצועית, איזור הנוחות – כל אלה מתקוממים נגד הצורך להתנסות במשהו חדש. אבל עופר הלוי, כנראה, איננו אמן מהשורה. אחרת אי אפשר להסביר את הסיפור מאחורי ההחלטה שלו להשקיע מאמצים רבים וכסף רב בהפקה יוצאת דופן בנוף הדתי: המחזמר החדש, 'המלך והעני'.

 

הכל התחיל בהופעות חנוכה בחברת בזק, אומר לנו הלוי. כבר כמה שנים שתיאטרון 'משמחי לב' של הלוי מגיע בחנוכה להופעה שמארגנת חברת בזק לעובדים הדתיים שלה. שנה אחרי שנה לוי בא לעמוד מול הקהל הזה, אבל לאחרונה החל להבחין בתופעה שמטרידה אותו: יותר ויותר מהקהל הדתי החלו לצפות דווקא בהצגות והמופעים הלא דתיים שספקה החברה. בכנות נדירה, לוי הבין שאמנם ההצגות שהפיק היו טובות כתמיד, אבל הן התקשו להתחרות עם הזוהר והצלצולים של הפסטיגלים למיניהם. "כשראיתי איך קהל דתי זולג להצעות עם אופי מאד לא דתי, החלטתי שזה הזמן ליצור מחזמר שיתחרה במופעים האלה ויהווה אופציה טובה לציבור הדתי", הוא מספר.

הלוי חיפש סיפור מתאים למחזמר, ובחר בסיפורו של רבי נחמן מברסלב, 'בן המלך ובן השפחה' אותו עיבד למחזה בשם 'המלך והעני' על מלך ועני שהתחלפו ביניהם, לטעום זה את חייו של זה. כך נולד סיפור ישן בלבוש חדש ומסקרן, או כפי שהוא מתאר במילותיהם של אנשי תיאטרון משמחי לב: בארץ רחוקה לפני הרבה שנים חי לו המלך קרלוס הגדול, מלך די משועמם, בודד וממורמר. מתוך ארמונו הגדול יצאו גזירות קשות על תושבי הממלכה, שהסובלים העיקריים מגזירותיו המוגזמות של המלך היו העניים. מנהיג העניים הוא חואן המכונה "מלך הקבצנים" איש טוב לב, שמח וישר.הגורל מפגיש בין השניים, הם מגלים את הדמיון הרב ביניהם ומחליטים להחליף תפקידים...

לוי, כאמור, כתב את המחזה. בנוסף, הוא גם הבימאי. השחקנים הם התיאטרון איתו הוא מופיע זה עשרים שנה, מתוגבר בשחקנים כמו דני שטייג ומני ליס. בנוסף הצטרפה לאנסמבל קבוצת רקדנים ושני להטוטנים. "יש לנו שירים מקוריים לגמרי שנכתבו עבור המחזמר, בהלחנה של איתי יצחקייב", אומר לוי. "יש כעשרים שחקנים על במה אחת. יש להטוטנים. עשינו הכל כדי להוסיף עניין וצבע. אמנם אצלנו לא מופיעות נשים, אבל מבחינת הרמה והאומנות, המחזמר הזה יעניק חוויה שקשה להתחרות בה".

לאיזה קהל מתאים המחזמר?

"זה מתאים בעצם לכל סוגי הקהלים. גם לקהל דתי כמובן, אבל הייחודיות היא שגם קהל לא דתי יכול ליהנות מאד. מבחינתי זו מהפכה תרבותית של ממש. אני לא רואה במחזמר הזה משהו מסחרי: להפך. אם כל שנה יש לי ארבע הצגות שרצות מידי יום בעלות מסוימת, עכשיו זה מחזמר אחד ביום כשההשקעה הכספית בו גדולה מאד. הקהל הכללי רוצה יותר אורות, יותר צבעוני, יותר ריקודים? ניתן להם את זה, העיקר שיבואו למופע שמתנהל לפי כללי ההלכה".

למה בחרת דווקא את הסיפור הזה להפוך למחזמר?

"אני בדיוק עוסק עכשיו בעבודה על ספר שיעסוק בשמחה. ואחד הדברים שהגעתי למסקנה שבגללם אדם לא מגיע לשמחה זה כי הוא אינו שמח במי שהוא. בסיפורו של רבי נחמן, המלך רצה להיות כמו בן השפחה ובן השפחה רצה להיות המלך. אחרי שהם עוברים את ההרפתקאות שהם עוברים הם מבינים שמה שהם זה הדבר הכי טוב להם. זה מסר שחשוב גם לאנשים דתיים וגם לאלה שאינם. אנחנו לא מרוצים ממה שאנחנו ומה שיש לנו ולכן לא שמחים מספיק".

השם 'המלך והעני' מזכיר מאד את הסיפור המפורסם 'בן המלך והעני' של מרק טווין.

"נכון, ואני מודה שאכן הושפענו מהסיפור הזה בתכנון חלקים מההצגה, ויש דברים במחזה שיזכירו מאד את הסיפור למי שמכיר אותו. אבל הסיפור של רבי נחמן סופר הרבה לפני שטווין הוציא את הספר שלו, ומי שיראה את המחזה יבין עד כמה פיתחנו את הסיפור בכיוונים אחרים לגמרי מבחינה רעיונית ומוסרית".

יש תוכניות למכור אולי את המחזמר כדיסק?

"יש דיבורים שאולי נעשה דיסק של המחזמר. זה עוד לא סגור. עשרים שנה אני בבמות עם התיאטרון ופעם ראשון שיש לנו מוזיקה מקורית, זה בהחלט חידוש".

יש תוכניות להמשיך עם המחזמרים?

"אני מאד מקווה שכן. יש לי חלום לקבץ לבמה אחת את כל הכוחות האמנותיים היהודיים. יש עוד הרבה אמנים טובים שהייתי רוצה שיופיעו איתנו. הייתי שמח להקים גוף שיאחד את כל האמנים הללו וביחד נביא תשובה הולמת לפסטיגלים למיניהם, ונראה שלנו יש את הטוב ביותר ובאמת לא צריך לחפש כלום בחוץ".

צפי למחזמר בשנה הבאה?

"יש לי כבר סיפור שאני חושב עליו, אבל מוקדם להסגיר במה מדובר. בסך הכל, אני מאמין שלמחזמר הבא יהיה הרבה יותר קל. היו מקומות שכרגע היססו לתמוך בנו, כמו משרד החינוך והתרבות, אבל אמרו שיהיו איתנו בשנה הבאה, אני בטוח שהם אכן יעשו את זה אחרי שיראו את ההצלחה של המחזמר בחנוכה הקרוב".

הנקראים ביותר
הידברות שופס

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

זוגיות עם רגש - הרב מיכאל לסרי

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

בית אמי - הרבנית בת שבע קניבסקי

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

שבויות

לכל המוצרים