חדשות כלכלה

מדריך קצר: עוקץ לפניך! כל סימני האזהרה לתרמיות עסקיות

תרמיות עסקיות חדשות מתגלות חדשים לבקרים. אחת לתקופה אנו שומעים על נוכל כזה או אחר, שגרם לאלפי אנשים הפסדים כספיים עצומים. איך נשמרים מתרגילי עוקץ?

| כ' אלול התשע"ז |
(צילום: shutterstock)
אא

מי רוצה להרוויח כסף? סביר להניח שכל מי שקורא את השורה הזו פוקח עיניים בהתעניינות. כולנו זקוקים לכסף כדי לחיות ולהתפרנס, ואם אפשר להשיג אותו בקלות – הכי טוב. לא?

לא.

מידי שנה, אלפי אנשים נופלים קורבן לתרגילי עוקץ מסוגים שונים, בהיקפים גדולים יותר או פחות, ונגררים להפסדים כספיים אסטרונומיים, כתוצאה ממהלך שנדמה עבורם פשוט ורווחי. כסף קל, למה לא?

אז זהו, שאין באמת דבר כזה, כסף קל. בשביל להרוויח כסף – צריך לעבוד, וכמובן לזכות לסיעתא דשמיא. אם מישהו מציע לכם להרוויח סכומים גדולים בקלות, ישנו סיכוי גדול שמדובר בתרגיל עוקץ, ושמומלץ לכם להישמר ולהתרחק כמה שיותר.

ישנם סוגים רבים של תרגילי עוקץ, בתחומים של נכסי נדל"ן, נכסים בחו"ל, השקעות פיננסיות ועוד. אולם תרגילי העוקץ הנפוצים ביותר הם ככל הנראה העוקצים המסחריים. התהליך נראה פשוט: רוכשים מוצר, משווקים אותו הלאה ונהנים מאחוזי הרווח. זוהי שיטת מכירות יעילה, ידועה ומוכרת. כל עסק, למעשה, פועל באופן דומה: היצרנים מוכרים לסיטונאים במחיר זול, הסיטונאים מוכרים לקמעונאים במחיר מעט יקר יותר, והאחרונים מעבירים את הסחורה לצרכני הקצה, אשר משלמים קצת יותר כדי ליהנות מהמוצר. כל מי שבדרך – נהנה מאחוזי הרווח. אלא ששיטת מסחר כזו יעילה ורווחית באמת לכל הצדדים רק כאשר היא נעשית בצורה מבוקרת, ותוך חשיבה עסקית ברורה. שיטת מסחר כזו צריכה להיות מעוגנת היטב, ואף שתמיד ישנם סיכונים בהליכים עסקיים – הסיכונים צריכים להיות קטנים ביחס הגיוני להשקעה. תרגילי עוקץ מסווים את עצמם כשיטת מסחר פשוטה ורווחית, אך למעשה מנצלים את הצרכן התמים, שאינו בודק בציציות, וגורמים לו לנזקים ולהפסדים גדולים.

אז מישהו מציע לי למכור עבורו מוצר כלשהו. איך אדע אם מדובר במוצר מהימן ובאופציה לרווח, או שמדובר בתרגיל עוקץ שיפיל אותי לקרשים? הנה כמה דרכים שבהן תוכלו לזהות סכנה.

 

זה לא לטלפון, בוא לפגישה

מודעות שונות שמציעות רווח גדול בהשקעה קטנה מתפרסמות בעיתונים לעיתים קרובות. אלא שכאשר תתקשרו כדי לברר פרטים מדויקים יותר, הנציג יסרב לתת לכם אותם. "בואו לפגישה", הוא יציע לכם בדברי חלקות, "כאן תוכלו להתרשם מהמוצר שלנו, ויסבירו לכם את כל הפרטים שאתם צריכים לדעת". למה לא בטלפון? בשיחת טלפון הכל קצר וענייני. אם מדובר בעסקה "כשרה" ובטוחה באמת, לנציג לא תהיה בעיה למסור לכם את הפרטים בשיחה קצרה וברורה. בתרגיל עוקץ, לעומת זאת, החברה תרצה להפעיל עליכם לחץ פסיכולוגי נרחב ככל האפשר לפני שתקבלו את הפרטים הטכניים והמעשיים, כדי להגביר את הסיכוי שתשתכנעו עוד בטרם תדעו במה בדיוק מדובר. מאותה הסיבה, כשתגיעו לפגישה סביר להניח שתגלו משרד מפואר, יוקרתי ומעוצב בטוב טעם, כזה שנותן לכם תחושה של חברה יוקרתית, מכובדת ומבוססת. בפועל, משרדים מבוססים באמת אינם זקוקים לפאר ולהדר על מנת להרשים אתכם – העסקאות האמיתיות שלהם מספיקות למטרה זו. רק חברות קש שמנסות לפתות אתכם זקוקות לאמצעים חיצוניים שירשימו אתכם.

 

זה האחרון שנשאר לנו

כשתגיעו לפגישה, נציגי החברה ינסו לשכנע אתכם שכדאי לכם לחתום או לרכוש את המוצרים שלהם – ועדיף שתעשו זאת מיד, במקום. כמובן, הרי אם לא תחתמו במקום, אתם עלולים לברר על החברה, חלילה, ולגלות שהיסודות שלה רעועים ומפוקפקים. לכן, נציגי החברה יפעילו עליכם לחץ שישכנע אתכם למהר ולחתום, שמא תפסידו את "ההזדמנות הגדולה של חייכם". הם ישתמשו בתירוצים כמו "זה המשלוח האחרון שלנו, והבא יגיע רק בעוד כמה חודשים, חבל לך על כמה חודשים של רווח". לעיתים, כאשר תגיע לפגישה, תחלפו על פני נציג פיקטיבי אשר משוחח בטלפון, ותוכלו לשמוע אותו מסביר על מחסור במוצר, או על להיטות גדולה של אנשים לרכישה, מה שיגביר את הלחץ הפסיכולוגי. חברות מבוססות לא נקלעות למחסור מהר כל כך, והן לא דורשות מכם לחתום מיד, כרגע. להיפך – הן מאפשרות לכם לחשוב על העניין, לברר אותו לעומק ולקבל החלטה מושכלת, כדי שהעסקה ביניכם תהיה טובה לכל הצדדים.

(צילום: shutterstock)

 

זה חוזה סטנדרטי

בהנחה שהתפתיתם להגיע עד לשלב הזה, והחלטתם שאתם מעוניינים לחתום על חוזה מול החברה, תקבלו חוזה עבה ומלא בפרטים קטנים ומייגעים, אותם תתקשו לקרוא ולהבין. הנציגים גם ישכנעו אתכם לחתום במהירות, מבלי להתמקד בכל הפרטים, בתואנות כמו "זה חוזה סטנדרטי", או "המון אנשים חתמו על זה לפניך, והכל בסדר". חברה המפעילה תרגיל עוקץ לא תאפשר לך לקרוא את כל פרטי החוזה, או לשלוח אותו לעורך דין מטעמך שיאשר אותו – כמובן, מפני שהחוזה מכיל הרבה מאד פרטים שמגנים על החברה, ואף לא פרט אחד שיגן עליך. חשוב לזכור – על אף שמדובר בתרגיל רמיה, הרי שהחוזה שעליו תחתמו הוא חוקי לחלוטין. ברגע שחתמתם – אין דרך חזרה, ואף בית משפט לא יפתור אתכם מאחריות לחתימה. לפני שחותמים על חוזה חשוב לקרוא את כל הפרטים, ולוודא שאתם מוגנים לפחות במידה שבה החברה עצמה מוגנת.

לסיכום, אל תתפתו במהירות לכל הצעה עסקית שנופלת לפתחכם. זה אולי מפתה ונשמע קל, אך הנזק עלול להיות עצום. לעולם אל תהפכו לשותפים בעסק שלא כל פרטיו חשופים בפניכם וברורים לכם, והתייעצו תמיד עם אנשי מקצוע שטובתכם האישית בלבד היא עומדת לפניהם.

הנקראים ביותר
הידברות שופס

בחסדך בטחתי - הרב יגאל כהן

55 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

המכתב - הרב יצחק פנגר

ספר קהלת עם פירוש ’נזר החכמה’ של הרב זמיר כהן

אנשים מספרים עצמם 9 - חיים ולדר

ילדים מספרים על עצמם 10 - חיים ולדר

משולש שחור - דגם 1012

נטלה מודרנית "ציפורים מעגל"

לכל המוצרים