לאישה

אמהות? זוהי הסיבה שאסור לפרסם תמונות של הילד בפייסבוק

שייכת לקבוצת האמהות שנפגעת כאשר אינך מקבלת מספיק לייקים ותגובות? מסקנת המחקר חד משמעית: פרסום תמונות של הילדים בפייסבוק מזיק לאימהות

| י"ג אלול התשע"ז |
(צילום אילוסטרציה: shutterstock)
אא

מחקר שנערך באוניברסיטת אוהיו ופורסם לאחרונה בדק את ההשפעות הפסיכולוגיות של השימוש ברשת החברתית על אימהות.

במהלך המחקר, נבדקו 127 אימהות טריות שפרסמו בפייסבוק פוסטים ותמונות הקשורים לילדיהן. המחקר הצביע על כך ש-98% מהאימהות הטריות העלו תמונות של התינוק הטרי שלהן, רובן כבר במהלך השבוע הראשון שאחרי הלידה. 64% מהאימהות גם עדכנו את התמונה אחת לחודש. 80% מהאימהות שהעלו תמונות של תינוקיהן – שילבו אותן בזמן זה או אחר בתמונת הפרופיל שלהן. מן המחקר עלה שרוב האימהות שנחקרו, ביקרו בפייסבוק על בסיס יומי, וכ-33% מהן עדכנו אותו על בסיס שבועי.

המחקר הצביע על כך שנשים שנוטות יותר להציג את הילד בתמונות הפרופיל שלהן וכן לכתוב פוסטים הקשורים לאימהות שלהן – הן, לרוב, נשים שעסוקות בחיזוקים חיצוניים לזהות האימהית שלהן ושמרבות להשוות את הביצועים שלהם ביחס לביצועים של אחרים, על מנת לחוש טוב עם אימהותן.

המחקר הצביע על כך שנשים רבות חשו אכזבה מרה כשלא קיבלו מספיק לייקים או תגובות לתמונות של התינוק הטרי, או כשקיבלו תגובות המצביעות על ביקורת. לטענת עורכי המחקר, מדובר באימהות שמחפשות אישור מהחברה על תפקודן בכלל וכאימהות בפרט.

עוד עלה מהמחקר כי אימהות שחשו חרדה ביחס ללייקים ולתגובות, הצביעו על סימפטומים של דיכאון בהקשר לפעילות שלהן בפייסבוק.

עורכת המחקר, פרופ' שופ-סאליבן, מסבירה כי כאשר אישה מפרסמת פוסטים ותמונות של הילד כשמטרתה הפנימית היא לקבל חיזוק שהיא מתפקדת טוב כאימא זו בעיה. כאשר אישה כזו אינה מקבלת מספיק לייקים כפי שהיא ציפתה או שהיא מקבלת תגובות שליליות – היא תגיב קשה מאוד לכך.

מסקנות המחקר חד משמעיות: שימוש מוגבר בפייסבוק עלול להזיק. כעיסוק קליל הוא אולי סביר, אך כאשר אישה מחפשת דרך הפייסבוק אישור חברתי לכך שהיא אימא טובה, ונפגעת מכל תגובה שלילית – עליה להמעיט ביותר ולצמצם ככל האפשר את השימוש בו.

עורכי המחקר מזהירים את האימהות: חשבו פעמיים לפני שאת מעלה פוסט אישי הכולל תמונות על התינוק שלך או עליך כאם. אם את יודעת שתספרי כל לייק, תתאכזבי כשלא יהיו מספיק לייקים או תיעלבי מכל תגובה שאינה חיובית – עדיף שלא תעלי.

ונקודה נוספת חשובה, שלא הוזכרה במחקר: אנו כיהודים מאמינים ש"אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי מן העין". גם אם התינוק שלך מרהיב עין ביופיו אין סיבה להעלות אותו לרשת ולגרום שאלפי זוגות עיניים ינעצו בו מבט. שמרי את הברכה בביתך ואל תתעדי כל דבר בפייסבוק.

הנקראים ביותר
הידברות שופס

בחסדך בטחתי - הרב יגאל כהן

55 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

המכתב - הרב יצחק פנגר

ספר קהלת עם פירוש ’נזר החכמה’ של הרב זמיר כהן

אנשים מספרים עצמם 9 - חיים ולדר

ילדים מספרים על עצמם 10 - חיים ולדר

משולש שחור - דגם 1012

נטלה מודרנית "ציפורים מעגל"

לכל המוצרים