תשובה בהידברות

מאור קריספל: "עמדתי בצומת דרכים, והכרעתי נכון"

הוא נענה להצטרף לשיעור תורה רק כי 'לא היה נעים לסרב', טעם את טעמה של התורה - ונכנס ללמוד בישיבה של הרב זמיר כהן. מאז חייו של מאור קריספל עברו מהפך. ומה יעץ הרב כשקריספל חשב לזרוק את ציוד המוזיקה לאירועים, שברשותו?

| י"ז סיון התשע"ו |
מאור קריספל
אא

כשמאור קריספל מגדרה רק החל בעיסוקו כתקליטן, בגיל 15 – הוא לא חלם שיום יבוא והוא יתקלט בחתונות חרדיות, עם מוזיקה שמעולם לא נכללה ברפרטואר המקצועי שלו.

ומילא שינוי ב'טעם' המוזיקלי, אבל איך בכל זאת קורה שבגיל 18, הגיל שרק מתחילים לחוות בו את ה'חיים' – עומד קריספל (23) בצומת דרכים, ונדרש לקבל את ההחלטה הגורלית ביותר: האם לבחור בחיים שיש בהם משמעות, או להמשיך 'להיטרף' בימים סתמיים, שלא מביאים עמם שום בשורה אמיתית אל הלב המחפש. "אז נכון שהצלחתי מאוד במה שעשיתי, אבל מה שווה כל ההצלחה הזו כשאתה חוזר אחר כך לבית, ומרגיש ריקנות גדולה בתוכך?".

הריקנות הזו נמשכה כשלוש שנים, עד ליום שבו טייל ברחוב ולגמרי 'במקרה' – עבר ליד בית כנסת שכונתי. "הרב ראה אותי, וקרא לי לשמוע שיעור תורה. לא ממש הייתי בעניין, אבל לא היה לי נעים לסרב ונתתי לזה צ'אנס". הלימוד התחיל מהמושגים הכי בסיסיים ביהדות, ומשם התקדם לדברים קצת יותר עמוקים, שהצליחו להזיז מיתר אחר לגמרי בלבו של קריספל, ולנגן בו ניגון שלא הכיר. "מאז, החלטתי שאני הופך את המנהג הזה לאורח קבע", הוא משחזר.

אחרי שנה של לימוד תורה, טעמה המתקתק על לשונו - תבע ממנו לקבל החלטה חד סטרית. "עמדתי לפני גיוס, והייתי חייב לבחור אם לנהל במסגרתו אורח חיים דתי או לא. ברור שהיה לי פחד מסוים להיכנס להצהרות כאלה, מבלי לתת להם כיסוי. אבל ה' עזר לי לא רק לקבל את ההחלטה הנכונה, אלא גם להיות עקבי ולעמוד בהבטחה שלי גם בשירות הצבאי".

בהתחלה היה זה שירות קרבי בצנחנים, אך עם הזמן השתנה התפקיד וקריספל מצא עצמו בבית מדי יום. זה היה השלב שבו הקדיש את כל הערבים הפנויים שלו, לטובת לימוד בכולל השכונתי בד בבד להמשך עיסוקו כתקליטן. "המקום הזה ממש בלבל אותי. מצד אחד ידעתי שהתורה אמת, ומצד שני הופעתי באירועים מעורבים על כל הניסיונות שבהם. זה לא היה פשוט, אבל הבנתי שזה סוג של כריתת איבר 'מסרטן' שאם לא אכרות אותו, הוא עלול חלילה להתפשט ולכלות את הכל".

כך מצא עצמו אחרי השחרור, בישיבתו של הרב זמיר כהן 'היכל מאיר', בביתר עלית – עליה שמע מהחברותא איתה למד בכולל השכונתי. "אחרי שנה של לימודים נטו, טבעת הפרנסה התחילה לחנוק והלחץ הכלכלי היה גדול. עמדתי לזרוק את הציוד היקר שרכשתי לתקליטיה ולעזוב את הישיבה, אבל רגע לפני שעשיתי את זה – נכנסתי להתייעץ עם הרב זמיר כהן".

ומה הייתה תשובתו המחכימה של הרב? "הרב אמר שלשהות בישיבה ישנה משמעות רבה על גורל העתיד, וכל החלטה שאקבל עכשיו - תשפיע לדורי דורות. הוא הציע לי להישאר בישיבה, ולהמשיך לעסוק בעיסוקי הקודם, רק בשינוי אחד קטן שיביא את הברכה – לתקלט באירועים מופרדים בלבד".

זאת ועוד. הרב הגדיל לעשות והקצה לו חדר משלו בתוך הישיבה, ובו מחשב וכל הציוד שנדרש לו בשביל ליצור מוזיקה בין הסדרים. מפליא אתכם? את קריספל ממש לא. "זה הרב זמיר – שמבין לנפש כל אדם, ולא שולף עצות מהמותן. הרב זמיר הוא לא כזה שיגיד לך 'זרוק הכל ולך לישיבה'. הוא אלוף בלמצוא פתרונות הולמים לנקודת הזמן שבה אדם נמצא, ולא פעם היו מקרים שבהם הרב יעץ לתלמידים שלו להמשיך את לימודי התואר או את העיסוק הרגיל שלהם. יש לו חוכמה מדהימה, אבל כל מה שאומר לשבחו יהיה כאין וכאפס לעומת מי שהוא באמת. כל מה שנדרש מהבחורים הוא לעשות מסירות נפש ולסמוך על דעת התורה, כי רק ככה מקבלים סיעתא דשמייא.

"התייעצתי עם הרב זמיר, מתוך ידיעה ברורה שאני פועל לפי ההנחיות של הרב. מה שהוא אומר, זה קדוש בעיניי, ואני חושב שזו הסיבה שהקב"ה היטיב איתי וזיכה אותי להמשיך ולהצליח במה שאני עושה, רק הפעם בקדושה. ותאמינו לי, אין בכלל מה להשוות בין שמחה של קדושה, לשמחה של טומאה. זו שמחה אחרת לגמרי, שאני מאחל לכולם להרגיש".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (77 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים