סיפורים אישיים

מעיצוב ג’ינסים בשיינקין ללימודי כולל בירושלים: סיפורו של חננאל שלום

הלקוחות בחנות הבגדים של חננאל שלום הופתעו תמיד לפגוש מעצב אופנה עם ציציות מתנפנפות. כבר אז נכנס שלום לעולם הקירוב באופן בלתי פורמלי: היום הוא גם לומד בכולל קירוב מיוחד ומקווה לעסוק בתחום בהמשך

| י"ז סיון התשע"ו |
אא
חננאל שלום נמשך תמיד לעולם האופנה. בגיל 13 הוא כבר התחיל להתעסק בעיצוב ייחודי של מכנסי ג'ינס. כשבגר, ניהל כמה חנויות אופנה בארץ ובחו"ל, עד שהחליט להפוך לעצמאי ולפתוח חנות משלו. את החנות הוא פתח בצומת העצבים של עולם האופנה הישראלי: שיינקין.

אבל חנות המעצבים של שלום, בה הוא ישב בחדר מזכוכית ועסק בעיצוב ג'ינסים לעיני העוברים ושבים, לא הייתה חנות 'שיינקינית' קלאסית. לקוחות שנכנסו לחנות בהו לא פעם בפליאה בבעלים: מעצב אופנה לבוש היטב שלצד מכנסיו מתנופפים חוטי ציצית וראש תמיד מכוסה בכובע כזה או אחר.

"המסע שלי ליהדות התחיל עוד קודם לכן, כשהייתי שכיר", מספר שלום. "כמה שנים לפני שפתחתי את החנות בשיינקין כבר התחלתי לשמור שבת וללמוד יהדות. כשפתחתי את החנות כבר הייתי בשלב יחסית מתקדם: שומר שבת, שומר נגיעה, מתפלל 3 תפילות ביום, לומד תורה באופן קבוע. מצד אחד הייתי נראה כמו מעצב סטייליסט, מצד שני נראיתי גם דוס. הסגנון שלי שילב בין השניים ולא פעם גרם ללקוחות לשאול שאלות".

בשלוש וחצי שנים שניהל את החנות בשיינקין, שלום הקפיד על סדרי לימוד קבועים. "למדתי במדרשת זיו, וגם בבית הכנסת מול הדירה בה התגוררתי. כל בוקר הייתי קם, הולך לבית הכנסת להתפלל וללמוד, ורק אחר כך הולך לחנות. בערב הייתי סוגר את החנות והולך ללמוד במדרשיית זיו בקהילה של הרב אוירבך. זו היתה השגרה היומיומית שלי: משש בבוקר עד 11 בבוקר, או שהייתי לומד או שהייתי עובד".
 חננאל שלום
את הלימוד שלו הוא הביא גם אל החנות עצמה. "לפני שפתחתי את חנות הבגדים, פעלה במקום חנות של אביזרי תועבה. ואז, לא רק שאני הגעתי, אלא שבמשך שלוש שנים התקיים במקום שיעור תורה מידי יום רביעי בערב. הרב יעקב אבא שאול היה מוסר את השיעור, והמשתתפים, ברובם חילונים, היו חברים שלי, בעלי חנויות מהסביבה, ואפילו לקוחות סקרנים".

ההופעה שלו, כאמור, הפכה לא מעט לקוחות לסקרנים. "הייתי מוצא את עצמי עוזב הכל ומתפלסף עם לקוחות על שמירת תורה ומצוות, וזה הוביל לקירוב בכל מיני אופנים. בעיקרון אני מאמין שהתורה לא אומרת לך להיות מישהו אחר, אלא אומרת לך להיות אתה בדרך הכי טובה וכדאית עבורך. לא ראיתי בתהליך התשובה שלי צורך לעבור למאה שערים וללבוש שחור לבן. אם הפרנסה שלי היא אופנה וזה מה שאני אוהב ויודע לעשות – אז אני יכול להמשיך בזה תוך כדי קירוב לאנשים חילוניים שפוגשים אותי בסביבת העבודה שלי, בשיינקין".

אבל ניהול החנות גם העמיד אותו, לפחות פעם אחת, בדילמה הלכתית.

"כדי להפוך לעצמאי ולפתוח את החנות לקחתי הלוואה גדולה מאד וקניתי סחורה רבה, גם לגברים וגם לנשים. תוך פחות משנה, עם זאת, הבנתי שיש בעיה עם מכירת מכנסי ג'ינס לנשים. התקשרתי לרב זמיר כהן להתייעץ איתו, והוא מצידו, הזמין אותי לעשות שבת בישיבה שלו".

בתום שבת מרוממת בישיבה, ניגש שלום אל הרב זמיר. מה הוא אמור לעשות עם הסחורה? "הוא שוחח איתי ואז הפנה אותי לרב אברהם יוסף. הוא אמר לי להגיד לרב יוסף שהוא זה ששלח אותי, ושהוא סבור שזו שאלה הלכתית מורכבת. מצד אחד, השקעתי כסף רב בעסק והתורה מייחסת חשיבות רבה לפרנסתו של אדם. מצד שני, יש כאן בעיה של 'לפני עיוור לא תתן מכשול', שאני עלול לעבור עליה כשאני מוכר לנשים בגדים שאסור להן ללבוש.

"הרב יוסף אמר לי שמותר לי למכור לנשים מכנסיים בגזרה רחבה כי עדיף שהן יקנו את זה אצלי מאשר מכנסיים צמודים במקום אחר. אבל הוא גם אמר לי לעשות כמיטב יכולתי להתפטר מהסחורה דרך אחרים ולא למכור אותה בעצמי".
שיעור התורה בחנות בשיינקין
אבל על אף שלא שמע איסור חד משמעי למכירה לנשים, שלום החליט שהוא מפסיק למכור מכנסיים לנשים. "לקחתי את כל הסחורה לנשים ושמתי במחסן. עד היום היא לא נמכרה. החלטתי שאני הופך להיות חנות לבגדי גברים וזהו זה".

החנות נסגרה לבסוף כשהודיע הבעלים של המקום לשלום שהוא קיבל אישורים מהעירייה לבנות במקום. "החנות פעלה בשיינקין שלוש וחצי שנים ומלכתחילה ידעתי שכל שלושה חודשים אצטרך לחדש את החוזה כי בעל הבית רצה לבנות. בדיוק כשהתארסתי עם אשתי קיבלתי את הטלפון מבעל חנות שהודיע לי שאני צריך להתפנות. עוד לפני שהספקתי להתלבט מה אני עושה הלאה, קיבלתי טלפון מהרב יהודה מייזליק, מנהל מדרשת תל אביב של 'נפש יהודי'. הוא דיבר עם הרב אילני וקיבל אישור להכניס אותי למחזור השני של 'נר לאלף' – כולל קירוב שבו לומדים אברכים שלוש שנים ומקבלים הכשרה להתעסק בקירוב. וכך, אחרי חודשיים, החנות נסגרה, אני התחתנתי ועברתי לגור בירושלים, והתחלתי ללמוד בכולל".

ומה התכניות הלאה?
"אני ממשיך להתעסק בעיצוב ג'ינסים על אש נמוכה, ומן הסתם בהמשך אחזור לזה יותר, כי זה מה שאני טוב בו. אבל אני מקווה מאד גם לעסוק בקירוב. אני יודע שקירוב ליהדות הוא דבר יקר מאד אצל השם יתברך, וזה משהו שאני מאד מתחבר אליו. אני הרי מכיר את העולם החילוני טוב, מכיר את ההתמודדויות שם. אני מרגיש שהשם נתן לי כלים, ואם אני יכול להשפיע ולעזור – אני שמח בזה".

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (84 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים