שאלון יהדות

שאול חיון: "אני מוכן להתקלח עם בגדים – העיקר לראות חיוך"

מאז שהופיע על המוזאיקה בסלון עם אבא ועד היום, השחקן והזמר שאול חיון עבר דרך די ארוכה. מה הוא גילה בינתיים על ההפקות במגזר החרדי? למה הוא לא כל כך מסתדר עם פורים? ומי מתעקש ללוות אותו להביא את המיונז בסופר? השאלון המאתגר עם שאול חיון

| י"ד אדר א' התשע"ו |
אא

סיפור ילדות שמלווה אותך?

"אבא שלי למד דרמה אצל זאב רווח. הוא לא הצליח לממש את הייעוד שלו כשחקן, והיה עושה את זה בעיקר באירועים משפחתיים. וכשגדלתי קצת, אבי היה מעלה אותי על המוזאיקה בסלון כדי שנעשה צחוקים לאורחים. היינו מאוד נהנים מזה. יום בהיר אחד, אחרי חתונתי, הצלחתי להגשים את זה".

נקודה יהודית שאתה מתחבר אליה באופן אישי?

"שמחה. לשמוח. פשוט ככה. לא בקטע של תורה, זה קטע של הרגשה אישית. כשאני רואה אדם שמח זה עושה לי טוב.

"מהפן הזה, אם יש משהו שמניע אותי היום זה לראות אנשים שמחים. אני עושה הכל בשביל שאנשים יהיה שמחים. לשים משקפיים, כובע, להתקלח עם בגדים בסרט, להתגלגל בבוץ, העיקר שיהיה לאנשים חיוך על הפנים, זה מה שעושה לי את זה. גם אם זה דרך המסך. כי לפעמים אתה פוגש בנאדם – אתמול קרה לי, ברבי עקיבא – רבע שעה הבנאדם מחבק אותי, מתלהב, בזכות הסרטים".

דמות מעולם היהדות שאתה מתחבר אליה?

"אני מתחבר הרבה לרבי אליעזר פאפו. למה? אין לי שמץ של מושג. שבא לי לקרוא משהו, מיד נשלף לי ה'פלא יועץ'. אולי משהו בנשמה שלי קשור אליו. מגיל עשר בערך, כשגיליתי את הספר, אני איתו".

היהדות בשבילך היא...

"שליחות, לקיים את רצון בורא, משימה שהוטלה לחיי. כמו חייל שנמצא בשדה הקרב, גם אם החייל לא מבין את המפקד, הוא חייב לבצע את הפקודה. גם אם אני לפעמים לא מבין, אני לא נכנס לנבכי תבונתו".

שאול חיון

מצווה שיקרה ללבך במיוחד?

"המצווה הכי גדולה זה להיות בשמחה, וזה כולל לשמח חולים, לעזור לאנשים, כי כל דבר כזה הוא בעצם עוד חלק מהמצווה הזו.

"לא מעט, לצערי, אני הולך לשמח חולים בבתי חולים. אם מחפשים מישהו לשמח, או חלילה מישהו על ערש דווי – כמעט אין ארגון שלא מכיר אותי ומתקשר שאבוא. לא תמיד אני נענה לכולם, אבל לרובם כן. הרבה פעמים אני מגיע לחולים סופניים, וזה קשה מאוד".

חג אהוב עליך?

"תשעה באב. פורים הוא  דווקא לא הזמן האהוב עלי – אולי כי בתת מודע אני מרגיש שגונבים לי את ההצגה".

דמות תנ"כית שהיית רוצה לפגוש?

"אף אחד מהם, הם מפחידים אותי... (צוחק) אבל האמת, כל אחד מהם, ובעיקר את איוב, הוא נראה לי מסקרן. להבין דרכו עד כמה טוב לי, בעצם. אחרי שאתה שומע חצי מהסיפור שלו, אתה מבין שאנחנו חיים על כר דשא מלא בדבש".

ספר או שיר ששינה בך משהו?

"ספר 'אמונה וביטחון' של החזון איש, הצית בי רעיון לתסריט אילם על בחור שמתעורר אחרי 15 שנה

של תרדמת. והוא מגלה פתאום את הצבע הכתום של התפוז, והוא מסובב אותו, מסתכל עליו, מגלה את הריח ומתפעם. בסופו של דבר הוא מתבאס לאכול את התפוז, מרוב שהוא יפה כל כך בצבע ובריח.

"להעריך את העולם, אפילו את הקליפה של התפוז לפי שאוכלים אותה. והספר הזה מגלה לך את הדברים שאנחנו מקבלים כמובן מאליו".

פרויקט שהשפיע עליך במיוחד.

"שימשתי כיועץ דת באחת ההפקות הלא דתיות, ראיתי הפקה יוקרתית והתבאסתי על ההפקות של המגזר. אנחנו במגזר, בשביל לייצר טיפה של שמחה, חינוך או פנאי צריכים להתאבד מבחינה כלכלית. זה השפיע עליי".

מבחינה מקצועית, האם אתה במקום שבו דמיינת שתהיה?

"לא. אבל רציתי. כל הזמן שאפתי להגיע למקומות גבוהים יותר, ואפשר לומר שהגעתי לכיוון. אולי הייתי צריך לשאוף יותר, כי בדרך כלל אתה מגיע לחצי מה ששאפת אליו".

איפה אתה רוצה להיות בעוד חמש שנים?

"להפיק סרטים בהוליווד".

רגע של תחושת החמצה בתפקיד/קריירה?

"רציתי להיות חבר כנסת או שר".

לקח שלמדת בחייך?

"אל תשאף למקום שאתה לא יודע מה התוצאות שלו. כבחור, כנער, תמיד רציתי להיות במקומות בהם יכירו אותי, והיום אין כמעט מישהו שלא מכיר אותי. זה מונע ממני אפילו ללכת לפיצה או לקניות. כשאשתי הייתה בשמירת הריון נאלצתי ללכת לסופר, והכל נהפך למחזמר של שעות. אתה עם העגלה, מנסה לענות כלאחר יד ולהעביר נושא לאיפה נמצא המיונז, אבל ההוא רוצה לבוא איתך ביחד להביא את המיונז..."

משהו שאולי לא יודעים עליך.

"שאני לא ישן".

משהו שהיית רוצה שיידעו עליך.

"שאני אדם נורמטיבי ורק משחק אותה משוגע. מאחר שעשיתי בעיקר קומדיות, אנשים רואים אותי וזורקים לילדים שלהם ביידיש, 'הנה המשוגע הזה'".

חיים לפי היהדות הם מתכון בעיניך ל...

"אתגר יום יומי. מתכון שלא ישאיר אותך אדיש לרגע".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (86 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

יומן "שנה וברכותיה" לשנת תש"פ - הרבנית ימימה מזרחי

65לרכישה

מוצרים נוספים

ערכת חזרה ללימודים לבנות - חיים ולדר וילדות מספרות על עצמן

ערכת חזרה ללימודים לבנים - חיים ולדר וילדים מספרים על עצמם

ערכת חזרה ללימודים - מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 3 - חיים ולדר

60 גיבורים - הרב יוסף ברוק

סדר הדורות הקצר - הרב שלמה בניזרי

לכל המוצרים