מגזין

רן ובר: ״תתפלא, בסטימצקי מחכים לספרי יהדות״

תופעת ספרי היהדות שזוכים להצלחה בחנויות ספרים כלליות, תפסה את רן ובר בהפתעה. אז תפסנו אותו לראיון, שבו ניסינו להבין האם מדובר בשינוי תודעתי ממשי, איך הוא מסביר את ירידת מוסד הנישואין בציבור המערבי, ומה בכלל מניע אותו

| י"ג אב התשע"ט |
רן ובר
אא

עד היום שחרר רן ובר כמה וכמה ספרים, חלקם הצליחו יותר וחלקם פחות (המומלץ ביותר בעיניי, אגב, הוא "התגלות"). אבל נראה שבשנים האחרונים הוא עלה על קונספט מנצח, שזוכה להצלחה משמעותית בעולם הדתי - ובעיקר מחוצה לו. הטרילוגיה, אם אפשר לקרוא לה כך, החלה עם הספר "סוד הנקודה הטובה", המשיכה עם "להיות בשמחה" והגיעה לעת-עתה אל הספר השלישי בסדרה - "בוודאי ישנה אהבה" (הוצאת אלומות, מבית דני ספרים), שהפעם מתרכז בנושא הזוגיות לאור סיפורי המעשיות של רבי נחמן מברסלב. כמו תמיד, ובר עושה את זה נכון, מהוקצע ובעיקר אמיתי וכנה. משהו בנשמה שלו פורץ את גבולות הדפים, ורואים שהוא כותב מתוך אכפתיות כנה לשכנע, להשפיע ובעיקר לשנות.

"כיוונתי למכירות גם ברשתות הספרים הכלליות כמו סטימצקי, אבל זה לא אומר שלא הופתעתי מההצלחה שם", מודה ובר, "מאוד הופתעתי. תבין, בתור בעל תשובה היה לי מאוד חשוב להביא את התובנות העמוקות של היהדות למגזרים רחבים, כאלו שלא חשופים לעומק וליופי של דברי חז״ל וצדיקי הדורות. לפעמים כששואלים אותי למי אני כותב - אני מחייך ואומר שאני כותב לעצמי, לעצמי שלפני מעל חמש עשרה שנה נדד וחיפש את האמת, ולקח לו המון זמן לגלות שהאוצר שהוא מחפש נמצא דווקא כאן, בתוך התורה והיהדות.

"אני זוכר את עצמי בתהליך של חיפוש רוחני. לא היה לי מושג איזה עושר ועומק רוחני יש ביהדות, ולא מצאתי ספרים שיחברו אותי לטוב הזה. ספרי קודש היו מאוד רחוקים מהעולם שלי, השפה היתה לי לא מוכרת ולא מובנת והיתה תחושה מאוד של 'הם' ו'אנחנו'. כחילוני, הקיטוב והחלוקה של דתיים וחילונים היוותה כחוצץ ביני לבין הספרים הקדושים.

"יש משל יפה של הבעל שם טוב על בן מלך שהתרחק מאביו המלך, והלך והתחבר עם חבורה של גנבים וגזלנים בשוק. לאחר זמן הוא החליט לחזור לארמון, הוא בא ודפק על דלתות הארמון הכבירות. המלך פתח רק את הצוהר הקטן שבדלת והביט בו. 'כן, מה אתה רוצה?' שאל המלך. 'אבא, זה אני! הבן שלך!', אמר בן המלך, 'אני רוצה לחזור הביתה אני רוצה לחזור אליך'. המלך אמר לו 'אתה רוצה לחזור? בשמחה אבל קודם כל תלך לחברים הגזלנים שלך בשוק ותספר להם – יש מלך בעולם!'".

אז אתה מרגיש שאתה צריך ללכת ולספר שיש מלך בעולם?

"ממש ככה. אני מרגיש שזאת סוג של שליחות - להביא את הטוב הזה לכמה שיותר אנשים, לגעת להם בלב, להוסיף להם טוב בחיים. יש כל כך הרבה מסרים של נחמה ותקווה בדברי הצדיקים, שזה כמעט פשע לא להעביר את זה הלאה. לדעת שיש תקווה, שיש אמת, שהחיים לא אקראיים ורנדומליים, אלא שיש מלך שמכוון את הדברים, שרוצה בטובתך".

 

"יש כאלה שמסמנים במרקר"

בפועל זה משפיע על אנשים, או שמדובר בקצת חומר קריאה רוחני שצורכים וממשיכים הלאה?

"התגובות הנפלאות ממש מפתיעות אותי כל פעם מחדש. אתמול למשל קפצתי לסניף של סטימצקי, והמוכרת אמרה שהספר החדש, 'בוודאי ישנה אהבה', ממש נחטף, ושגם אחיו 'להיות בשמחה' כל הזמן 'זז'. היא אמרה שהיא מקבלת תגובות ממש טובות מאנשים, ואמרתי לה שזה משמח לשמוע. תבין, כסופר, אתה יודע מה אתה כותב וכמה אתה משקיע בכתיבה - אבל אתה לא תמיד יודע האם המסרים שלך עוברים הלאה או לא. בניגוד לאומנים אחרים, כמו אמני במה שיש להם פידבק מיידי, או רב שמוסר הרצאה או שיחה, ובסוף ההרצאה שואלים אותו שאלות והוא יכול לדעת אם המסר הובן – כאן זה סוג של 'שגר ושכח'. אתה יושב וכותב ומוציא את הספר, ולא יודע עד כמה הוא נגע בלבבות.

"יש אנשים שטורחים ושולחים לי אימייל עם תגובות על הספרים, והתגובות ממש מרגשות, אני שמח לראות שהספרים עושים שינוי משמעותי בחייהם של אנשים. בהערת אגב, זה אולי אחד הדברים החזקים בספר לעומת הרצאה או מדיה אחרת – העובדה שלאדם יש את הספר והוא יכול לעבור עליו שוב ושוב, להעמיק בנקודות מסויימות. יש כאלו שמסמנים במרקר דברים שנגעו בהם".

נחזור רגע לסטימצקי – מעט מאוד ספרי יהדות מצליחים שם באופן משמעותי, אבל לאחרונה המגמה משתנה. אפשר לראות זאת גם בספרם של ידידיה וסיון רהב מאיר, "סולם יעקב", שהגיע למקום הראשון במצעד המכירות. יש כאן שינוי תודעתי לדעתך?

"תבין, בהתחלה זה היה נראה לגמרי בלתי אפשרי. זה אפילו היה מכעיס, הרגשתי שבגלל שאני בעל תשובה והתכנים קשורים ליהדות הם כביכול מוקצים. הספרים היו זרוקים בצד, לא באור הזרקורים, ואז פגשתי חבר שעוסק בספרים שאמר לי – תקשיב, אין להם שום דבר נגדך ואין להם שום דבר באמת נגד יהדות. אז מה? שאלתי אותי. הוא אמר לי – אל תיפגע, אבל מה שהם מחפשים זה ספרים טובים. לא הבנתי מה הוא רוצה, הרי הוא עצמו אמר לי שהספרים שלי שהוא קרא היו ממש טובים! הוא ראה את המבוכה על פני וחייך. 'התכוונתי ספרים שמוכרים', תיקן את עצמו. 'הם גוף כלכלי והם מחפשים ספרים שימכרו. אל תתייאש', הוא עודד אותי, 'תמשיך לכתוב'. והמשכתי. לאט לאט נוצרה יותר מודעות לספרים ויותר אנשים חיפשו אותם.

"'להיות בשמחה' ו'סוד הנקודה הטובה' כבר הפכו לרבי מכר, וגם 'בוודאי ישנה אהבה' נראה שהולך לכיוון הזה. כדי לתת פרופורציות לדברים – אם בהתחלה כמעט ולא הסכימו להכניס את הספרים, עכשיו סטימצקי כל הזמן שואלים את הוצאת הספרים – 'יש ספרים חדשים של רבי נחמן? מתי יוצא ספר חדש?'. אחת ממנהלות האזור באחת הרשתות, מישהי שרחוקה לכאורה מהיהדות כמרחק מזרח ממערב, אמרה שהיא לא יכולה להעביר שבת בלי הספרים...

"יש כאן שינוי תודעתי. בסטימצקי הבינו שאנשים מחפשים את הספרים, ועכשיו הם מנסים לקדם אותם. 'להיות בשמחה' היה ברשימת רבי המכר שלהם במשך שבועות רבים, והם בחרו אותו למבצע קופה. מבצעי קופה אלו ספרים שהרשת חושבת שימכרו טוב, והם מציעים אותם במחירים מאוד אטרקטיביים בקופה".

 

"אנשים מתגרשים בקצב אדיר, המילה 'זוגיות' לא מספיק מושכת"

"זה היה די משעשע. האמת שבהוצאת הספרים חששו קצת להוציא ספר שמדבר על זוגיות ושלום בית. הם חששו שבסטימצקי ובצומת ספרים הדברים לא יתקבלו. בדלתות סגורות הם אמרו לי שנראה שהציבור הכללי מיואש, אנשים מתגרשים בקצב אדיר והמילה 'זוגיות' לא מספיק מושכת היום. 'אדרבה', אמרתי להם, 'זה בדיוק מה שאני מנסה לצעוק בספר. לא להתייאש! לא לשקוע בתרדמה, אלא לראות איך אפשר להתחדש בזוגיות ולא להתייאש, גם למי שבתוך זוגיות וגם מי שמחפש או מחפשת אהבה'. בכל אופן, בסופו של דבר הם הציגו לסטימצקי את הספר עוד לפני שהוא יצא לאור. הם רק ראו אותו וישר ביקשו שיכנס למבצעי הקופה לקראת ט״ו באב. אתה מבין? עוד לפני שהוא יצא לאור הם כבר חטפו אותו למבצעי הקופה. אז למרות כל מה שחשבנו, תתפלא, בסטימצקי מחכים לספרי יהדות".

"בוודאי ישנה אהבה", עוסק בתקווה, אהבה וזוגיות לאור סיפורי המעשיות של רבי נחמן מברסלב. זו נקודה פחות מוכרת אצל ר' נחמן, או שאני טועה?...

"אחת הנקודות המרכזיות אצל רבי נחמן, היא הנקודה שאין יאוש בעולם כלל. שתמיד יש תקווה גם אם המצב נראה ממש קשה. הוא לא דיבר דווקא על זוגיות בהקשר הזה. בכלל, הצדיקים מורידים דברי תורה לתוך העולם, באחת המקומות הוא אומר שהתורה שלו היא כולה הקדמות. זאת אומרת שהצדיקים נותנים לנו כלים רוחניים, סוג של פנס שאיתו אנחנו יכולים להסתכל בצורה אמיתית ונכונה על המציאות שלנו. העבודה שלנו היא לחפש איך ליישם את הכלים האלה בתוך החיים שלנו וזה מה שניסיתי לעשות עם 'בוודאי ישנה אהבה'. לקחת את הכלים שרבי נחמן דיבר עליהם, איך לא להתייאש, איך להחזיק בתקווה, למצוא אמת גם במקומות שהיא נסתרת – וליישם אותם בזוגיות.

"ולכן הספר גם נותן כלים פרקטיים להתחזק בזוגיות ובשלום בית, וגם מאיר באור חדש את המעשייה 'מעשה מאבידת בת מלך'. כמובן שהתקווה שלי היא שכל אחד יקרא את המעשייה וימצא את ההקשרים שלו או שלה לדברים בתוך החיים שלנו. כך התורה הופכת למשהו כל כך חי ורלוונטי לחיים שלנו.

"אני יכול להגיד לך שבביקורות הראשוניות שכבר זכיתי וקיבלתי על הספר זה ממש מרגש לשמוע תגובות של אנשים שמגדירים את עצמם כחילוניים שמתחברים לדברים, ועל ידי כך גם לטקסטים שהיו כל כך רחוקים ולא נגישים להם. כמובן שלצידם אני מקבל תגובות מכל הציבורים, כולל ציבורים חסידיים. אחד הקוראים אמר לי 'אשתי כל כך נהנית מהספר, העובדה שכתבת בעברית פשוטה מקלה עליה'. רק אחרי זה הבנתי שהוא התכוון שהיא מדברת בעיקר באידיש, ואם הייתי מנסה להשתמש בעברית גבוהה מדי - היא לא היתה מבינה. אפילו בנים של אדמור״ים פוגשים אותי בכל מיני מקומות, ואומרים כמה הם מתחזקים מהספרים".

בעולם המערבי מוסד הנישואין הולך ומאבד את כוחו. אנשים פחות ופחות מעוניינים להתחתן, ככל שאין להם אמונה דתית. איך אתה מסביר את המגמה?

"האמת היא שנגעת בנקודה מאוד כואבת. אפשר לדבר שעות רק על הנושא הזה, אבל אם אני צריך לצמצם את התשובה לכמה משפטים או פסקאות, אנסה לגעת בנקודה או שתיים. ראשית, זה סוג של חורבן. אבל 'חורבן שקט'. למה חורבן שקט? כי לפעמים בנאדם מרגיש שהכל בסדר. הנה, היא התגרשה ממנו ומנהלת קריירת הייטק מפוארת. מה היא צריכה אותו בכלל? זה כמו, חס ושלום, שהעולם הכללי שלא חי באמונה יכול להגיד שהוא יכול להתקיים בלי הקדוש ברוך הוא. זאת אותה הבעיה! התפיסה השגויה שאני יכול לחיות לבד, כוחי ועוצם ידי. זה כל כך כואב לראות את זה, כי אלו חיים ללא אהבה, ללא התמתקות.

"אלו חיים נטולי חיים במידה מסויימת. היא יכולה להתריס ולהגיד ש'יותר כיף לה לבד', אבל בסופו של דבר – זאת לא האמת. יש גם את הצד השני, של הפחד ממחויבות – שהוא קיים גם במי שפוחד להתחתן וגם לפעמים במי שפוחד לחזור בתשובה, שאולי המצוות יכריחו אותי יותר מידי או יגבילו אותי. בסופו של דבר אנחנו למדים שדווקא הצמצום יוצר את הכלי להביא את האור לתוך החיים שלנו, דווקא ההתמודדות עם הקשיים, בלי להתייאש ואפילו עם חיוך אל מול הקושי יכולים להביא תקווה אמיתית, אהבה אמיתית וקשר מספק שנותן לנו כוחות להתמודד עם אתגרי החיים. צריך רק להאמין לצדיקים ששוב ושוב אומרים לנו – שבוודאי ישנה אהבה".

לסדנת "להיות בשמחה" עם רן ובר הקליקו כאן.

צפו בתכנית "בכיוון אחר" עם רן ובר:


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (8 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

יומן "שנה וברכותיה" לשנת תש"פ - הרבנית ימימה מזרחי

65לרכישה

מוצרים נוספים

ערכת חזרה ללימודים לבנות - חיים ולדר וילדות מספרות על עצמן

ערכת חזרה ללימודים לבנים - חיים ולדר וילדים מספרים על עצמם

ערכת חזרה ללימודים - מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 3 - חיים ולדר

60 גיבורים - הרב יוסף ברוק

סדר הדורות הקצר - הרב שלמה בניזרי

לכל המוצרים